ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Συνδυασμός για δυνατούς λύτες

atromitos1923
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 15:12
Has thanked: 38 times

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από atromitos1923 » Παρ 07 Δεκ 2012, 13:52

Φράσεις που έφυγαν νωρίς…

Είναι φράσεις που μέχρι πριν τρία χρόνια, τις χρησιμοποιούσαμε πολύ συχνά , για να περιγράψουμε εικόνες και καταστάσεις της καθημερινότητάς μας. Σήμερα έχουν εξαφανιστεί από το φρασεολόγιό μας, λίγο πριν εξαφανιστούμε και εμείς. Ο κατάλογος που ακολουθεί μπορεί άνετα να εμπλουτιστεί, από την πλούσια εμπειρία του καθενός. Εικόνες και καταστάσεις που έπαψαν να υπάρχουν, φράσεις που απέδρασαν από τις συζητήσεις μας.

Που να βρεις τέτοια ώρα ταξί.

Με πήραν τηλέφωνο από την τράπεζα και μου είπαν ότι εγκρίθηκε το δάνειο σπιτιού.

Σήμερα ο προϊστάμενος μου ανακοίνωσε αύξηση μισθού.

Ήμουνα για ψώνια στα μαγαζιά.

Φούλαρα το ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου.

Γέμισα την δεξαμενή πετρέλαιο για όλο τον χειμώνα.

Σήμερα στην δουλειά μας έδωσαν το ετήσιο μπόνους.

Μου ήρθε το εκκαθαριστικό της εφορίας. Έχω επιστροφή.

Βρήκα δουλειά!

Το ΜΕΓΚΑ είναι το πιο έγκυρο κανάλι!

Προτιμήσαμε να πάρουμε σπίτι με δάνειο. Οι δόσεις πια είναι σαν ενοίκιο.

Άνοιξα λογαριασμό καταθέσεων, στην τράπεζα.

Ευτυχώς στην Αθήνα δεν έχουμε άστεγους, όπως έχουν οι άλλες ευρωπαϊκές πόλεις.

Άσε, κερνάω εγώ σήμερα.

Αν κόψεις λεφτά από τον έλληνα θα ξεσηκωθεί. Κανείς δεν θα το τολμήσει να του περικόψει μισθό και επιδόματα, γιατί θα γίνει χαμός. Είναι ατίθασος ο έλληνας. Και υπερήφανος.

Έγραψα το παιδί στο ιδιωτικό σχολείο, στο φροντιστήριο, στα αγγλικά και το χορό.

Έχω πάντα φυλαγμένα στο σπίτι δυο τρείς χιλιάδες ευρώ, για μια άμεση ανάγκη.

Καλές δουλειές! (σε εγκαίνια μαγαζιού).

Πάω κάθε μέρα στη δουλειά με το αυτοκίνητο. (δύο στα δύο)

Τι να το κάνω το ποδήλατο;

Μα δεν βλέπεις ότι το γάλα έχει λήξει. Πέτα το μην πάθουμε τίποτα.

Τι δουλειά κάνει ο μπαμπάς σου; (σε ανυποψίαστα παιδάκια)

Σου έχω αφήσει λεφτά για να πληρώσεις το ΤΕΒΕ.

Πετάξου ως το φαρμακείο για να πάρεις το φάρμακο που πρέπει.

Με καλύπτει η συλλογική σύμβαση εργασίας.

Θα λείψουμε για τριήμερο.

Ήμουνα σε συναυλία της Δήμητρας Γαλάνη. Ήταν πολλοί επώνυμοι εκεί. Είδαμε και τον Μανώλη Καψή.

Χαθήκαμε τι έγινε; Έχω πολύ δουλειά τις τελευταίες μέρες. Πνίγομαι.

Απολύθηκε, αλλά τουλάχιστον, μετά από τόσα χρόνια, πήρε καλή αποζημίωση.

Ο Κουβέλης είναι σοβαρός πολιτικός.

Τι να πουν και οι Ισπανοί με 20% ανεργία;

Βρήκε και δεύτερη δουλειά για συμπλήρωμα. (για τον νιόπαντρο ανιψιό)

Σε δύο χρόνια βγαίνω στην σύνταξη. (λόγια ενός αφελούς 62χρονου)

Ε δεν είμαστε όλοι αριστεροί, σαν και εσάς κύριε Ψαριανέ! (φράση από τηλεοπτικό πάνελ).

Η πολλή δουλειά τρώει τον αφέντη. (Η ειρωνεία εδώ και για την πολλή δουλειά αλλά και για τον αφέντη)

Τέλος,

Οι έλληνες δεν είναι ρατσιστές. Ούτε φασίστες.

Και…

…Είστε τυχεροί παιδί μου, που δεν ζήσατε πείνα και κατοχή…

(το κείμενο αυτό δημοσιεύτηκε στο 11ο τεύχος του Unfollow)

Θύμιος Κ.

http://www.ellinofreneia.net/details.php?id=5162

Tsiou
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2011, 22:41
Has thanked: 109 times
Been thanked: 13 times

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από Tsiou » Πέμ 13 Δεκ 2012, 20:33

Καποιοι δεν τις λεγανε τις φρασεις αυτες ουτε πριν τρια ουτε πριν πεντε χρονια.

Γενικα στην "κριση" κανουν ολοι λες και πριν πεντε εξι χρονια ζουσανε ολοι με χρυσα κουταλια.

Στα σκατα τα μουνοπανα που ανακαλυψανε τωρα πως ειναι να ζεις χωρις θερμανση,πως να μαζευεις πεντε πεντε ευρω για να παρεις παπουτσια μια φορα τα χρονο και πως δεν ειχες μια να βγεις για μια μπυρα.


είδα πανό μοναχικά
να τραγουδάνε πως υπάρχουμε ακόμα



Άβαταρ μέλους
ZEYS
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Σάβ 27 Νοέμ 2010, 19:32
Has thanked: 11 times

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από ZEYS » Δευ 17 Δεκ 2012, 22:48

Tsiou έγραψε:Καποιοι δεν τις λεγανε τις φρασεις αυτες ουτε πριν τρια ουτε πριν πεντε χρονια.

Γενικα στην "κριση" κανουν ολοι λες και πριν πεντε εξι χρονια ζουσανε ολοι με χρυσα κουταλια.

Στα σκατα τα μουνοπανα που ανακαλυψανε τωρα πως ειναι να ζεις χωρις θερμανση,πως να μαζευεις πεντε πεντε ευρω για να παρεις παπουτσια μια φορα τα χρονο και πως δεν ειχες μια να βγεις για μια μπυρα.
Συγκρινεις την ζωη πριν 5-6 χρονια και το πως ειμαστε σημερα;;;δεν ζουσα με χρυσα κουταλια αλλα ειχα να φαω...ξερεις ποσο ηταν το μεροκαματο τοτε??για να μην σου πω το ποσοστο ανεργιας...καλο ειναι να θελουμε να ζουμε ολοι σε μια ουτοπικη κοινωνια αλλα που και που να βλεπουμε τα πραγματα λογικα...και ναι τωρα ανακαλυψα πως ειναι να ζω χωρις θερμανση γιατι κατι μουνοπανα σαν εσενα πιστευαν πως η μολοτωφ τους θα ενωσει τον απλο λαο και θα ανατρεψει τα πραγματα...
Ζεὺς πρῶτος γένετο, Ζεὺς ὕστατος ἀρχικέραυνος·
Ζεὺς κεφαλή, Ζεὺς μέσσα, Διὸς δ' ἐκ πάντα τέτυκται·
Ζεὺς πυθμὴν γαίης τε καὶ οὐρανοῦ ἀστερόεντος·

oldboy3
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012, 22:18

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από oldboy3 » Δευ 17 Δεκ 2012, 22:53

Εσυ δηλαδη τωρα δεν εχεις να φας επειδη καποιοι πετανε μολοτωφ...
aekole έγραψε:όταν παίζατε στη ριζούπουλη δούλευα καντινιέρης στο κλειστό του απόλλωνα
aekole έγραψε: Ήμουν χρόνια στην Αμερική και δουλευω σε τεχνολογικό ίδρυμα.Έχω έδρα στο πανεπιστήμιο και παίρνω 3000 το μήνα.

Άβαταρ μέλους
ZEYS
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Σάβ 27 Νοέμ 2010, 19:32
Has thanked: 11 times

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από ZEYS » Δευ 17 Δεκ 2012, 22:56

oldboy3 έγραψε:Εσυ δηλαδη τωρα δεν εχεις να φας επειδη καποιοι πετανε μολοτωφ...
αυτο καταλαβες????καλως η κακως ο γαπ κατεβασε ολο το κοσμο στους δρομους...τους ενωσε εναντιον του...αυτοι οι καποιοι που πετανε μολοτωφ δεν νομιζω να βοηθησαν και πολυ τοτε....
Ζεὺς πρῶτος γένετο, Ζεὺς ὕστατος ἀρχικέραυνος·
Ζεὺς κεφαλή, Ζεὺς μέσσα, Διὸς δ' ἐκ πάντα τέτυκται·
Ζεὺς πυθμὴν γαίης τε καὶ οὐρανοῦ ἀστερόεντος·

aekole

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από aekole » Δευ 17 Δεκ 2012, 22:58

μια χαρά ανεργία είχε και πριν 5-6 χρόνια απλά φτάνανε τα της μάνας σας να σας ταίσει και δεν σας ένοιαζε

oldboy3
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012, 22:18

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από oldboy3 » Δευ 17 Δεκ 2012, 23:00

aekole έγραψε:μια χαρά ανεργία είχε και πριν 5-6 χρόνια απλά φτάνανε τα της μάνας σας να σας ταίσει και δεν σας ένοιαζε
Τοτε δε θα 'χε και αναδουλειες η καντινα ε?
aekole έγραψε:όταν παίζατε στη ριζούπουλη δούλευα καντινιέρης στο κλειστό του απόλλωνα
aekole έγραψε: Ήμουν χρόνια στην Αμερική και δουλευω σε τεχνολογικό ίδρυμα.Έχω έδρα στο πανεπιστήμιο και παίρνω 3000 το μήνα.

johny rebbel

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από johny rebbel » Τρί 18 Δεκ 2012, 00:03

aekole έγραψε:μια χαρά ανεργία είχε και πριν 5-6 χρόνια απλά φτάνανε τα της μάνας σας να σας ταίσει και δεν σας ένοιαζε

oxi re,eisai lathos edw,anergia nai men eixe prin 5-6 xronia alla htan allou eidous...
diladi esy eixes teleiwsei logistis kai epsaxnes douleia KYRIWS sa logisths,,h epsaxnes douleia grafeiou,,h oi misoi tempelides
zousan apo th syntaksh tou patera,,douleies omws an itheles evriskes...
edw ayto pou zoume twra de sygkrinete,,milame den zitane pia OUTE GIA DELIVERY,,milame oti pairneis thn xrush eykairia kai exei 4 selides kai oi mises aggelies einai moufes kai eikonikes apla gia na gemizoun xwro,,milame oti paidia pou prin 5-6 xronia tous elega elate gia merokama kai mou legane ase kati allo tha vrw ,giati PAIZANE EPILOGES enw twra parakalane
me xrysa koutalia den etrwges oute prin 5-6 xronia alla oute kai POTE,,apla eixes mia normal zwh,,panw ap ola na fas,na ntytheis,na zestatheis,na exeis ena amaksaki kai pou kai pou na pas ena trihmero h se kammia taverna...twra den exeis oute ta aparaithta

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 118 επισκέπτες