ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Παρ 24 Φεβ 2017, 14:00

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... RZCyDnFlcs
:etsi
οι άσπροι λέει τιμωρήθηκαν για δυσφήμιση του αθλήματος αλλά..
ποιος δυσφημεί το άθλημα, αυτός που λέει "θα κερδίσω όπως και να χει";
ή αυτός που λέει ότι "αφού θέλετε να κερδίσετε με κάθε τρόπο, θα κερδίσετε με τον ΔΙΚΟ ΜΑΣ. Πάρτε λοιπόν τη νίκη σας και βάλτε την στον κώλο σας. Δεν σας χαλάει ε;"

και τελικά ποιος κερδίζει; αυτός που βάζει 5 γκολ ή αυτός που τρώει 5 και τρώει και τιμωρία;

ΕΣΥ, πώς μετράς τη νίκη; :roll:

υ.γ. δεν ξέρω τίποτα για την ιστορία των ομάδων και αν είναι "τυχαίο" το γεγονός που δείχνει το βίντεο. Απλώς θυμίζει καταστάσεις... της ζωής :mpa
Γιατί και πώς;

pagklad
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Τρί 31 Δεκ 2013, 03:15

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από pagklad » Παρ 10 Μαρ 2017, 20:13

amin se parakalw kleise auto to topic gia kana mhna wste na mporesoume kai emeis oi agramatoi na prolavoume na to diavasoume olo mpas kai ginoume kalhterh kai pio sofoi mesa apo tis istories kai tis idees...de prolavainw thn roh kai xaomai

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 14 Μαρ 2017, 11:51

πες κανα ανεκδοτο ρε μαλαξ, η ζωη ειναι [και] χαρα και γελιο. και δεν πειραζει καθολου που κ εγω οταν τα λες
de prolavainw thn roh kai xaomai

εχουν ομως αλλη αξια οταν τα λεει ο μαστερ :lol
πες κανενα με ινδιανους κ εσυ :xartaeto λεγαν κατι ωραια και αυτοι :mpa

«Μη φοβάστε να κλάψετε. Με αυτό τον τρόπο θα απελευθερώσετε το νου σας από λυπητερές σκέψεις» – Hopi

«Είναι καλύτερο να έχετε λιγότερες βροντές στα λόγια και περισσότερες αστραπές στα χέρια» – Apache

«Όλα τα φυτά είναι αδελφοί και αδελφές μας. Μας μιλούν και αν αφουγκραστούμε, μπορούμε να τα ακούσουμε» – Arapaho

«Πες μου και θα το ξεχάσω. Δείξε μου και μπορεί να μην το θυμάμαι. Κάνε με να συμμετάσχω και θα το καταλάβω» – Άγνωστη φυλή

«Όταν δείχνουμε τον σεβασμό μας προς στις άλλες μορφές ζωής, θα ανταποκριθούν με σεβασμό προς εμάς» – Arapaho

«Αυτός που κοιμάται με τα σκυλιά, ξυπνάει με ψύλλους» – Blackfoot

«Τι είναι η ζωή; Είναι η λάμψη μιας πυγολαμπίδας τη νύχτα. Είναι η ανάσα ενός βούβαλου το χειμώνα. Είναι η μικρή σκιά που τρέχει πάνω στο γρασίδι και χάνεται στο ηλιοβασίλεμα» – Blackfoot

«Όταν γεννηθήκατε, κλαίγατε και ο κόσμος πανηγύριζε. Ζήστε τη ζωή σας έτσι ώστε όταν πεθάνετε, ο κόσμος να κλαίει κι εσείς να πανηγυρίζετε» – Cherokee

«Αυτός που έχει το ένα πόδι στο κανό και το άλλο στη βάρκα, θα πέσει στο ποτάμι» – Tuscarora

«Ο πρώτος μας δάσκαλος είναι η καρδιά μας» – Cheyenne

«Να θυμάστε πως τα παιδιά σας δεν είναι δικά σας, σας τα έχει δανείσει ο Δημιουργός» – Mohawk

«Οι νόμοι των ανθρώπων αλλάζουν με την κατανόηση της ανθρώπινης φύσης. Μόνο οι νόμοι του πνεύματος μένουν πάντοτε οι ίδιοι» – Crow

«Δεν υπάρχει θάνατος, μόνο αλλαγή κόσμων» – Duwamish

«Δεν μπορείτε να ξυπνήσετε αυτόν που προσποιείται ότι κοιμάται» – Navajo

«Όλα τα όνειρα ξεκινούν από τον ίδιο ιστό» – Hopi
https://www.healinghome.gr/%CE%B9%CE%BD ... %BF%CE%B9/
Εικόνα
Εικόνα
:etsi
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
bongo
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2011, 00:53
Has thanked: 216 times
Been thanked: 259 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bongo » Τρί 28 Μαρ 2017, 00:23

Έχει τύχει μετά από συλλογισμούς και κουβέντες περί ζωής, "ποιος είμαι", πού πάμε" και τέτοια :lol , ο νους να φτάνει σε μια διχάλα:

Από τη μία η ταμπέλα λέει "άραξε το λίγο, σταμάτα να το κουράζεις και ζήσε όπου/όπως σε βγάλει"
Από την άλλη μεριά λέει "συνέχισέ το λίγο ακόμα, κάπου θα σε βγάλει...έστω και σε μια καινούρια διχάλα παρακάτω"

Ο πρώτος δρόμος έχουμε όλοι απτά παραδείγματα ότι μπορεί με λίγη δόση τύχης να οδηγήσει σε ευτυχία - εικονική ή όχι το ξέρει ο καθένας μέσα του.

Ο δεύτερος, μοιάζει με μια αέναη σπειροειδής τροχιά που μπορεί μακροπρόθεσμα να οδηγήσει σε κάτι σαν κατάθλιψη από την πνευματική κούραση και ανησυχία :lol
Εξάλλου, πολλοί διανοούμενοι που το είχαν φτάσει σε άλλο επίπεδο μόνο χαμογελαστοί δεν ήταν στην καθημερινότητά τους :lol:

Είναι λοιπόν ωφέλιμο να ζεις σε έναν συνεχή προβληματισμό?
Είναι ευλογία ή κατάρα το να μην αφήνεις το μυαλό σου να παρκάρει?

Η αναζήτηση περί ζωής μοιάζει σα να βουτάς να φτάσεις έναν βυθό που, μάλλον, δεν υπάρχει.
Υποθέτεις ότι υφίσταται αλλά δεν τον έχεις δει και ποτέ σου. Και κανείς από αυτούς που σου λένε ότι τον πλησίασαν/βρήκαν δεν σε πείθει στην τελική.
Οπότε βουτάς και το πας?
Ή σε κάποια στιγμή πρέπει να αναδυθείς γιατί μπορεί και να σκάσεις?

Μήπως είναι αναγκαιότητα να καταλήξεις κάποια στιγμή, κάπως, σε ορισμένα αξιώματα για τη ζωή (σου και γενικά) και να χτίσεις πάνω σε αυτά ως θεμέλια?

Είναι ένα ερώτημα που για μένα προσωπικά όλο πάει κι έρχεται.
Εκεί που ξαποσταίνεις, τσουπ πετάγεται κάτι καινούριο και σου ψιλογαμεί αυτά που είχες φτιάξει πιο πριν.
Είναι ωραίο σαν περιπέτεια, αλλά και κάπως εξουθενωτικό για το νου και την ψυχή.

Συνοθύλευμα σκέψεων! :mpa
γι'αυτό που δεν καταλαβαίνουνε οι άλλοι

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 28 Μαρ 2017, 10:09

Βάλε τα θενκ ποστ κ στο όλα πλην μπάλας ρε κουρβα

Όσο για το θέμα, επιφυλάσσομαι να πω κάποιες σκέψεις μου αργότερα, αν και όπως το εθεσα είναι "αντινομια" δηλαδή κάποια πράγματα που δεν πάνε μαζί (σκέψη + τι ειμαι), όπως λέμε "καθαρός πόλεμος", ανθρώπινη παγκοσμιοποίηση, αλληλεγγυα οικονομία, πρασινη οικονομία, φασισμός για τον ανθρωπο, δικαιος καπιταλισμος και αλλα οξυμωρα που δεν ταιριάζουν μαζι
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 28 Μαρ 2017, 22:49

... για να εξηγήσω πώς θεωρώ ότι είναι οξύμωρο με το μυαλό να ανακαλύψεις ποιος είσαι και τι είναι η ζωή, με μία πρόταση θα πω ότι μάλλον το μυαλό δεν είναι το κατάλληλο εργαλείο για να σου το πει, παρόλο που έχουμε μάθει να λειτουργούμε με αυτό και πολλές φορές το ταυτίζουμε τον εαυτό μας :mpros

για παράδειγμα τα ζώα δεν σκέφτονται τι είναι και λειτουργούν αντίστοιχα, ούτε τα φυτά, ούτε ο πλανήτης που γυρίζει γύρω από τον ήλιο. Ο αετός δεν σκέφτεται "α είμαι αετός, πρέπει να πετάω ψηλά και να βουτάω να πιάνω ζώα" ούτε ο κόκκορας κοιτάει το ρολόι και ανάλογα την ώρα αποφασίζει αν θα λαλήσει ή όχι. Απλά είναι ο αετός και πετάει όπως απλά ο κόκκορας λαλάει όταν κάτι από μέσα του, ή σωστότερα, όταν αυτό που είναι, του "ορίζει" τι να κάνει. Και έτσι δουλεύει όλο το σύμπαν, εκτός τον άνθρωπο (κλασσικός απροσάρμοστος :lol:)

οι αρχαίοι έλληνες φιλόσοφοι της στωικής σχολής (όπως νομίζω έχει ξαναγραφεί εδώ) πίστευαν ότι κάθε κομμάτι του σύμπαντος (όπως οι πλανήτες, ο ήλιος, τα φυτά, ο αετός και ο κόκκορας ) έχουν κάτι μέσα τους που τους λέει τι να κάνουν και πώς να είναι.. αυτό που είναι, έλεγαν πως μία φωνή μέσα τους, ο Θεός, τους λέει τι να κάνουν και πώς να συμπεριφερθούν. Ως αποτέλεσμα και ο άνθρωπος θα έπρεπε να δει πώς δουλεύει το σύμπαν και να "διαβάσουν" τι κάνει ο Θεός στη φύση και μετά να το επαναλάβουν. Για αυτό προέτρεπαν να κοιτάξεις σε κάθε τι το Θεό (Θεό + ορώ =βλέπω) και μετά να το επαναλάβουν στη δική τους συμπεριφορά. Από εκεί μας ήρθε και η λέξη θεωρία (θεός + ορώ = θεωρώ) :mpa

για εμένα στην πρώτη σκέψη τους είχαν δίκιο, ότι όλα έχουν κάτι μέσα τους που τους λέει πώς να είναι και για αυτό άλλωστε δεν λαλάει ο αετός αλλά ο κόκκορας, δεν του λέει κάτι του αετού να λαλήσει. Παρόλα αυτά, γνώμη μου είναι πως μετά, το να βάλεις το μυαλό σου να κάνει αυτό που είσαι είναι αποτυχία γιατί τότε μόνο να το μιμηθείς μπορείς και όχι πραγματικά να είσαι, είναι σχεδιασμένο και όχι φυσικό.

άλλωστε το μυαλό, εκ της κατασκευής του και λόγω της δουλειάς που έχει να κάνει (επιβίωση) είναι αναγκασμένο να δουλεύει με συγκεκριμένους τρόπους. Να χωρίζει, να κατατάσσει, να βγάζει συμπεράσματα με βάση του τι μαθαίνουν και την εμπειρία του. Μάλιστα για να τα κάνει αυτά, στα πολύ γρήγορα κάνει ένα πρώτο ξεκαθάρισμα του τι χρειάζεται να δει και τι όχι και μόλις το δει αυτόματα το βάζει σε διαδικασίες γρήγορης αντίδρασης χωρίς να το σκέφτεται παραπέρα. Λέει: τίγρης = κίνδυνος = τρέχω. Ούτε πόσα νύχια έχει η τίγρης, ούτε τι δέντρο να είναι αυτό άραγε που κάθεται, ούτε πόσο χρονών να είναι, αν έχει παιδιά μπλα μπλα. Μόνο τίγρης = τρέξιμο = επιβίωση. Και μετά ξανά τα ίδια, όχι μόνο στις επείγουσες καταστάσεις αλλά κάθε στιγμή, έχει πολύ δουλειά να κάνει ανά πάσα στιγμή, δεν μπορεί να κολλάει. Άρα σε σημαντικό βαθμό ακολουθεί μηχανιστικές διαδικασίες με βάση το τι έχει μάθει και τις εμπειρίες του και δυσκολεύεται να πάει εκεί που δεν έχει ξαναβρεθεί.

Ακόμη και όταν το βάζουμε να πάει κάπου αλλού, μπορεί μόνο να βρεθεί σε γεγονότα και καταστάσεις που αποτυπώνονται από τις συχνότητες στις οποίες λειτουργεί (ο εγκέφαλος, όπως η καρδιά, δονείται συνεχώς σε συγκεκριμένες συχνότητες 4-28 hz ή κάτι τέτοιο) Άρα ότι είναι έξω από αυτές τις συχνότητες απλά ΔΕΝ μπορεί να το δει, δεν έχει τη δυνατότητα.

Και τέλος, το μυαλό δεν πρόκειται ποτέ να σου πει: ξέρεις δεν είσαι το μυαλό σου. Όπως κάθε τι κοιτάζει την επιβίωσή του και δεν το "συμφέρει" να σου πει ότι ξέρεις, δεν είσαι μόνο εγώ. Αντίθετα σου πετάει συνεχώς σκέψεις, σε προβληματίζει, σε ξαναστέλνει στα ίδια μονοπάτια, χωρίζει, κατατάσσει, ταξινομεί- έτσι δουλεύει για να σε κρατά συνεχώς απασχολημένο μαζί του και να μη σε αφήνει να δεις ότι υπάρχει κάτι έξω από αυτό.

Δηλαδή συνοψίζοντας, γνώμη μου είναι πως το μυαλό:
- δουλεύει σαν ένα γρήγορο μηχανάκι που πάει σε γνώριμα μονοπάτια και στέλνει μηνύματα με βάση του τι γνωρίζει ήδη. Λογικό για τη δουλειά που κάνει και απαραίτητο για την επιβίωση. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα είναι να σε βάζει να λειτουργείς με επαναλαμβανόμενους τρόπους σε επαναλαμβανόμενες καταστάσεις και να γίνεσαι επαναλαμβανόμενο ρομπότ που πάει σε γνώριμα μονοπάτια και απεχθάνεται τις "εκπλήξεις"
- αν θελήσεις να το πιέσεις να σκεφτεί κάτι καινούριο, εκτός του ότι αρχικά αρνείται (για αυτό δεν αλλάζει εύκολα συνήθειες και γνώμες ο κόσμος) γιατί είναι έξτρα δουλειά με αβέβαια αποτελέσματα, δεν μπορεί κιόλας να το κάνει παρά μόνο για ό,τι υπάρχει σε συγκεκριμένες συχνότητες. Το παν που υπάρχει όμως δεν δουλεύει στα 4-28 Ηz. Άρα με το μυαλό μπορείς μόνο να δεις "κάποια" (ελάχιστα) πραγματα από το παν
- δεν θα σου πει ποτέ πως είσαι κάτι άλλο εκτός από αυτό το ίδιο, δεν το συμφέρει
- επειδή δουλεύει με συγκεκριμένους τρόπους (χωρισμός, ταξινόμηση, εμπειρία) δεν δουλεύει.. με άλλους. Πχ σιχαίνεται την ενότητα και το ανακάτεμα γιατί δεν μπορεί να βγάλει άκρη και άρα ό,τι είναι ενωμένο δεν μπορεί να το δει και να το διακρίνει

Τελικά δηλαδή το μυαλό, πέρα από πολύτιμος εργάτης μπορεί να γίνει και τύραννος που σε κάνει να δουλεύεις με συγκεκριμένους γνωστούς και επαναλαμβανόμενους τρόπους. Στην κοινωνία που ζούμε και με τους τρόπους που μαθαίνουμε αυτοί έρχονται να σκεπάσουν αυτό που πραγματικά, ως άνθρωπος, είσαι και καθώς οι στρεβλώσεις εγκαθίστανται στο μυαλό, τελικά γίνεσαι άλλος από τον εαυτό σου.

Συνεπώς για να δεις ποιος πραγματικά είσαι για εμένα ο δρόμος δεν είναι να χρησιμοποιήσεις το μυαλό σου για να το βρεις αλλά να το σωπάσεις. :lol:
Και για να το σωπάσεις (ή έστω να μην δίνεις σημασία σε όλα όσα λέει) νομίζω ένας καλός δρόμος είναι η αυτογνωσία. Κοιτάζοντας συνεχώς τον ευατό σου μπορείς να δεις γιατί συμπεριφέρεσαι με συγκεκριμένους τρόπους, για ποιους λόγους αντιδράς κάπως, ποιες διαδικασίες έχουν εγκατασταθεί από "εξω" μέσα σου και μετά... αφού δεις τι ΔΕΝ είσαι αλλά σου έχει φορεθεί, όσο το κάνεις, τόσο θα κατεβάζεις κουρτίνες και θα φτάνεις τον πραγματικό σου εαυτό.

Που δηλαδή στην πραγματικότητα δεν έχεις να φτάσεις κάπου, ούτε να βρεις κάτι με το μυαλό σου γιατί αυτό που είσαι... απλά ΕΙΣΑΙ από μόνος σου. Τράβα τις κουρτίνες όσο μπορείς και θα βλέπεις συνεχώς καλύτερα τον πραγματικό σου εαυτό

φυσικά όλο αυτό απλά γνώμη μου, μη βαράτε, ένα μυαλό έχω κι εγώ :lol: , κι αυτό γαμημένο από κάθε λογής σκουπίδι που έχει δει, ακούσει ή του έχουν επιβάλλει. Απλά όσο μπορώ, προσπαθώ να πετάω ότι ανακαλύπτω ότι δεν είναι δικό μου και να διαλέγω τι πιστεύω και τι όχι. Και όσο πετάω ό, τι δεν είμαι τόσο πιστεύω ότι πλησιάζω σε αυτό που πραγματικά είμαι :mrgreen:
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 04 Απρ 2017, 12:09

Εικόνα

επειδή μου θύμισε κάτι υπαλλήλους εισπρακτικών, πωλητές που σε καλούν μεσημεριάτικά και βραδιάτικα να σου πουλήσουν και τόσους άλλους που ό,τι κάνουν το κάνουν από "ανάγκη"
Και ο δήμιος ανάγκη είχε :hool
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Παρ 28 Απρ 2017, 10:50

Ξερεις πολλοι ανθρωποι δεν θα διαφωνησουν με αυτο που λεει καποιος...αλλα με αυτον τον ιδιο Ο,τι και να λεει.
Η προκαταληψη, τα στερεοτυπα, οι "συμπαθειες"...και κυριως ο Φοβος του διαφορετικου, κανει τους ανθρωπους "συμφωνους" ή μή με κατι που ο αλλος εκφραζει.
Αν μαθεις να ξεχωριζεις την διαφορά, δεν θα παρεις καμμια διαφωνια "προσωπικά". Επισης θα γνωριζεις οτι αυτος που διαφωνει, μπορει κατα βαθος να ..συμφωνει..και αυτο να μην το αντεχει.
Οπότε....μην χανεις χρονο σε πολλες συζητησεις, οταν το εδαφος ειναι "αγονο". Βοηθα την ζωη να γινει Πράξη.

yv :etsi
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
bongo
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2011, 00:53
Has thanked: 216 times
Been thanked: 259 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bongo » Σάβ 29 Απρ 2017, 22:15

Πολύ σωστό.

Μπορεί να ακούσεις το ίδιο επιχείρημα από τον Α και από τον Β, αλλά να συμφωνήσεις πχ μόνο με τον Α επειδή ο Β είναι "έτσι".

Αναφορικά με τον φόβο μπροστά στη διαφορετικότητα, ισχύει ότι όσο πιο μεγάλο το ακροατήριο, τόσο πιο δύσκολα εκστομίζεται μια άποψη. Πόσο μάλλον αν είναι και "διαφορετική". Ενώ πχ αν είναι 2-3 άτομα υπάρχει άλλη άνεση. Παίζει βέβαια και η καβάτζα λόγω των καιρών :hool
γι'αυτό που δεν καταλαβαίνουνε οι άλλοι

Άβαταρ μέλους
bongo
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2011, 00:53
Has thanked: 216 times
Been thanked: 259 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bongo » Σάβ 29 Απρ 2017, 22:20

Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να μάθεις κάτι (μια εργασία πχ), είναι μέσω ανάληψης της ευθύνης.
Η ευθυνοφοβία οδηγεί εντέλει σε στασιμότητα..
γι'αυτό που δεν καταλαβαίνουνε οι άλλοι

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 179 επισκέπτες