ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
Άβαταρ μέλους
redwhitestripe
Δημοσιεύσεις: 3940
Εγγραφή: Δευ 29 Αύγ 2011, 23:08
Has thanked: 98 times
Been thanked: 17 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από redwhitestripe » Τετ 04 Σεπ 2013, 16:08

bulli o azax eimai file
xairomaste poly pou eisai mazi mas file mou kai na ksereis pws eisai paradeigma dynamhs gia pollous edw mesa.
wraia themata anoikses re maga :etsi
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cmc13
Δημοσιεύσεις: 1278
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 23:40
Has thanked: 644 times
Been thanked: 24 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από cmc13 » Τετ 04 Σεπ 2013, 21:54

file bulli

taytizomaste sto shmeio ws pros to pws antilambanomaste to theion

to theion enyparxei mesa mas kai fanerwnetai ypo propypotheseis se diafores katastaseis tis zwis mas

to poies akrivws einai aytes oi proypotheseis kai pws epitygxaneis na metatrepseis to theion apo amorfh ylh se energeia opws elege kai enas malakas apo ta stageira katix ronia prin :lol: menei na diereynythei

ayta pou eipes peri fysikvn nomwn poy emfanizontai kata periptwsh kai sto ergasthrio katarriptwntai me skalwse :lol:

anoigeis metwpa fylaxou :lol:

wraio topic anoixes symfwnw me azax :etsi

epanerxomai en kairw :D

oufo eimaste emeis pou kata 90% asxoliomaste me malakies stin zwi mas..

esy mia fora oxi ;-)
ΠΑΟ ΕΙΣΑΙ ΠΡΕΖΑ
ΕΝΟΠΛΟ ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ ΠΟΛΕΩΝ-ΘΥΡΑ 13

Cadoni
Δημοσιεύσεις: 4526
Εγγραφή: Πέμ 25 Νοέμ 2010, 18:21
Has thanked: 592 times
Been thanked: 43 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από Cadoni » Τετ 04 Σεπ 2013, 22:28

Πιστεύω ότι απ'ολα που έχουν φτιάξει, αυτό είναι το καλύτερο.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Irlandos 1
Δημοσιεύσεις: 6914
Εγγραφή: Δευ 26 Σεπ 2011, 15:20
Has thanked: 50 times
Been thanked: 94 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από Irlandos 1 » Τετ 04 Σεπ 2013, 23:44

Ειλικρινά πολύ ωραίο τόπικ, να'σαι καλά ρε bulli...

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Πέμ 05 Σεπ 2013, 00:55

cmc ο μαλάκας από τα στάγειρα είναι ο αριστοτέλης να φανταστω? γιατί μαλάκες υπάρχουν πολλοί, άριστος και τέλειος μαλάκας βέβαια ένας, ο αριστοτέλειος :lol:

όσο για το Θεό που υπάρχει μέσα μας και το πώς επικοινωνεί μαζι μας, νομίζω ότι το κάνει συνέχεια. Το θέμα είναι ποιός ακούει.. Γιατί είμαστε σκαλωμένοι στο "ανθρώπινο" και περιμένουμε να μιλήσουμε με τον ίδιο τρόπο μαζί του, με τον ανθρώπινο τρόπο. Πχ να βγει και να μας μιλήσει με λόγια (αλήθεια σε ποιά γλώσσα? ελληνικά? όχι ότι δεν θα ξέρει - Θεός είναι, του πούστη - αλλά στον κάθε ένα να έρθει και να του μιλήσει στη γλώσσα του? λίγο κουραστικό δεν είναι ακόμη και για τον Θεό? και λίγο πεζό (αν και προφορικό) για ολόκληρο Θεό :lol:). Τι άλλο να κάνει για να επικοινωνήσει? Να στείλει mail? να γραφτεί στο κούρβα και να ανεβάζει ποστ? :pro Αντιγράφω ένα κομμάτι από το ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ #1, από τις πρώτες σελίδες ("και καλά" μιλάει ο Θεός) που εκφράζει αυτό που πιστεύω:
Πρώτον ας αντικαταστήσουμε τη λέξη μιλάω με τη λέξη επικοινωνώ. Είναι μια πολύ καλύτερη λέξη, πολύ πληρέστερη, πολύ πιο ακριβής. Όταν προσπαθούμε να μιλήσουμε ο ένας στον άλλο - Εγώ σε σένα, εσύ σε Μένα - εμποδιζόμαστε αμέσως από τον απίστευτο περιορισμό των λέξεων. Για αυτό το λόγο δεν επικοινωνώ με λέξεις. Εδώ που τα λέμε σπάνια το κάνω. Η πιο καθαρή μορφή επικοινωνίας μου είναι μέσω του συναισθήματος.
Το συναίσθημα είναι η γλώσσα της ψυχής. Αν θες να μάθεις ποια είναι η αλήθεια σου γύρω από κάτι δες πώς αισθάνεσαι για αυτό. Είναι δύσκολο ορισμένες φορές να ανακαλύψεις τα συναισθήματα και ακόμα πιο δύσκολο να τα παραδεχτείς. Ωστόσο κρυμμένη μέσα στα πιο βαθιά σου συναισθήματα βρίσκεται η Ύψιστη Αλήθεια σου. Το κόλπο είναι να φτάσεις σ' αυτά τα συναισθήματα. Θα σου δείξω πώς. Ξανά. Αν θέλεις.........
.....
επικοινωνώ και με τη σκέψη. Η σκέψη και τα συναισθήματα δεν είναι το ίδιο πράγμα, αν και μπορούν να εμφανιστούν ταυτόχρονα. Όταν επικοινωνώ με τη σκέψη χρησιμοποιώ συχνά παραστάσεις και εικόνες. Για αυτό το λόγο οι σκέψεις είναι πιο αποτελεσματικές από τις απλές λέξεις ως εργαλεία επικοινωνίας.
Εκτός από τα συναισθήματα και τις σκέψεις χρησιμοποιώ επίσης και το όχημα της εμπειρίας ως έναν εξαιρετικό αγωγό επικοινωνίας. Και τελικά όταν τα συναισθήματα, οι σκέψεις και η εμπειρία αποτύχουν χρησιμοποιώ λέξεις. Οι λέξεις είναι πραγματικά ο λιγότερο αποτελεσματικός αγωγός επικοινωνίας. Είναι περισσότερο εκτεθειμμένες στην παρερμηνεία και πολύ συχνά παρανοούνται.
.......
Δικά μου είναι πάντα η πιο Υψηλή σου Σκέψη, ο πιο Καθαρός σου Λόγος, το πιο Μεγαλειώδες σου Συναίσθημα. Οτιδήποτε λιγότερο είναι από άλλη πηγή.
.......
Η Ύψιστη Σκέψη σου είναι πάντα η σκέψη εκείνη που περιέχει χαρά. Τα Καθαρότατα Λόγια είναι τα λόγια εκείνα που περιέχουν αλήθεια. Το Μεγαλειωδέστερο Συναίσθημα είναι εκείνο που ονομάζεις αγάπη.
Χαρά, αλήθεια, αγάπη. Αυτά τα τρία υποκαθιστούν το ένα το άλλο και το ένα οδηγεί πάντα στο άλλο. Δεν έχει σημασία με ποια σειρά θα τα βάλεις.
αυτά προς το παρόν γιατί ξεκίνησα να γράφω αμέσως μετά τον cmc αλλά κόλλησα με διάφορα άλλα (εξωκουρβικά) και έφτασε η ώρα να την πέσω. Αύριο θα γράψω δυο λόγια για εργαστηριακά πειράματα που ανατρέπουν τους νόμους της φυσικής (και θα δω και το βίντεο του καντόνι που δεν προλαβαίνω να του δώσω προσοχή τώρα), γιατί μου είπες ότι ανοίγω μέτωπα και να φυλαχτώ :xa και έχω αποφασίσει να μην φοβάμαι πλέον, όσο μπορώ τουλάχιστον :boxer . Διαλέγω αγάπη και όχι φόβο :xartaeto
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
cmc13
Δημοσιεύσεις: 1278
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 23:40
Has thanked: 644 times
Been thanked: 24 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από cmc13 » Πέμ 05 Σεπ 2013, 15:46

σιγουρα ανθρωπε δεν υπαρχει καλυτερος τροπος συνδεσης με ενα σημειο ανθρωπινο η οχι απο το συναισθημα

το θεμα ειναι και εκει χανεται ο ανθρωπος στην ζωη του οτι δεν μπορει παντα να το χρησιμοποιήσει γιατι βάζει μπροστά άλλα πραγματα

η γιατι δεν γνωρίζει ακριβώς τον τροπο..

αποτελεσμα??όταν δεν βρισκει το κωδικο επικοινωνίας απογοητεύεται και απομακρύνεται απο αυτο το ανωτερο που μαλλον υπάρχει και στρεφεται πάλι στην ατομικότητα του και σε περισσότερα αδιέξοδα απ'οτι μπορει να φανταστεί κανεισ..

και για να μην παρεξηγηθώ δεν θεωρώ τρόπο επικοινωνίας με το θείον ούτε το σταυροκόπημα και το φόβο της αμαρτίας ουτε το μιναρέ και πάλι το φοβο της αμαρτίας(ποιας τιμωρίας και ποιοσ την όρισε και γιατι άλλο θεμα)

ως επικοινωνία μονο τα υψηλα συναισθήματα κατανοώ..αυτα σε οδηγούν σε υπερβαση της ατομικότητας και ενοποιήση με κάτι ανώτερο που λεγανε και οι γερμανοι μυτικιστές του 18ου αίωνα..

στο τριπτυχο συναισθημα-εμπειριες-σκέψη..βαλε και τις ηθικές πραξεις όπως τις όρισε ο πουθενας΄από τα στάγειρα.. :lol:

επανερχομαστε εν καιρώ ;-)
ΠΑΟ ΕΙΣΑΙ ΠΡΕΖΑ
ΕΝΟΠΛΟ ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ ΠΟΛΕΩΝ-ΘΥΡΑ 13

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Πέμ 05 Σεπ 2013, 17:25

Σήμερα, κουρβάκια, πιστεύω ότι ο Θεός θέλει να ξέρουμε ότι..

δεν προσφέρει σε τίποτα καλό να σκέφτεσαι αρνητικά για τον εαυτό σου. Ούτε λίγο καλό. Μη μπερδεύεις την ταπεινότητα με τις αρνητικές σκέψεις για τον εαυτό σου. Έχεις ήδη κάνει αρκετές σκέψεις για δύο ζωές σχετικά με το ότι δεν αξίζεις.Τώρα μπορείς πια να σταματήσεις.

Έτσι κι αλλιώς καμιά από αυτές τις σκέψεις δεν ήταν ακριβείς. Οι πιο πολλές ήταν "κατασκευασμένες", μόνος σου τις έφτιαξες ή τις δέχτηκες από "εκτιμήσεις" άλλων. Τώρα απλά πες στον εαυτό σου την αλήθεια για σένα: Είσαι καταπληκτικός. Και συνέχισε έτσι να ζεις.
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Παρ 06 Σεπ 2013, 16:04

Σήμερα, μπαμπακούρβα και κουρβόπουλα, αισθάνομαι ότι ο Θεός θέλει να ξέρουμε

ότι για να βρεις την ομορφιά του κόσμου σου και των ανθρώπων σου πρέπει και να δεις την ομορφιά τους και να τους την δηλώσεις, γιατί όταν τους την δηλώνεις τη βάζεις στην πραγματικότητά τους, τη βάζεις στη ζωή τους.

Μη χάνεις την παραμικρή ευκαιρία, ούτε την υποψία ευκαιρίας, να τους πεις πόσο εκπληκτικοί είναι, πόσο ιδιαίτεροι είναι, πόσο σημαντικοί είναι για σένα, πόσο καταπληκτικά πρόσωπα είναι από μέσα τους και εξωτερικά. Μη χάνεις καμια ευκαιρία να βάλεις στη ζωή τους ένα τέτοιο σχόλιο, μία τέτοια δήλωση, μία τέτοια ανακοίνωση από κάτι που το αισθάνεσαι τόσο αυθεντικά και το εννοείς τόσο αυθεντικά.

Κάνε το σκοπό της ζωής σου σήμερα, πατέρα και λοιποί, να θυμίζεις και να δηλώνεις στους άλλους που αγαπάς πόσο εξαιρετικοί είναι. Πες το. Απλά ΠΕΣ ΤΟ. Η καρδιά τους το περιμένει να νιώσει ότι τις καλύτερες σκέψεις για τον ευατό της τις πιστεύουν κι άλλοι, και ιδίως αυτοί που τους αγαπούν.

Και μην τους το στερήσεις ποτέ. Δώσε τους ένα δώρο παντοτινό και η ανταμοιβή σου θα έρθει από μόνη της. Επειδή εσύ το φρόντισες με αγάπη, έτσι με αγάπη θα γυρίσει πίσω σε σένα :lo

cmc, δεν έχω ξεχάσει την υπόσχεση και ξαναδηλώνω ότι δεν φοβάμαι :boxer (ειδικά από βάζελο :xa ) , απλά πρέπει να βρω λίγο χρόνο και όπως και να το κάνεις, προηγείται ο πατέρας στην παρούσα φάση, ο οποίος, για να το ξέρετε, στην περίπτωσή μου έχει δείξει πόσο.. καταπληκτικός άνθρωπος είναι :lol: όσο κι αν κάποιοι δεν μπορείτε να το πιστέψετε :lol: . βέβαια, κι εγώ προτιμώ ofanziva για να μαι ειλικρινής :lol: :lol:
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
curvagreek
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10158
Εγγραφή: Πέμ 11 Νοέμ 2010, 23:44
Has thanked: 1121 times
Been thanked: 513 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από curvagreek » Παρ 06 Σεπ 2013, 17:05

Πάρε ένα θενκς ακόμη. Την τελυταία σειρά κάνω ότι δε τη διάβασα

Μη νομίζεις πάντως ότι όλοι οι άνθρωποι είναι τόσο ανοιχτόψυχοι και εκδηλωτικοί. Υπάρχουν κι αυτοί που τα νοιώθουν αλλά δε τους βγαίνει να τα πουν
* Φωτογραφίες να ανεβάζετε από τα συννημένα. Η επιλογή βρίσκεται κάτω από το κουμπί "ΥΠΟΒΟΛΗ" όταν πάτε να κάνετε ποστ. Για να μη χάνονται οι φωτογραφίες

* Για να ποστάρετε ένα βίντεο, πλέον βάζετε ΜΟΝΟ το λινκ

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Παρ 06 Σεπ 2013, 17:26

ο καθένας επιλέγει πώς θα είναι και σύμφωνα με την επιλογή του έτσι θα ζήσει. Αν επιλέγει να εκδηλώνει την αγάπη του αυτή θα γεμίζει τη ζωή του. Αν την κρατά μέσα του θα την έχει πάντα κρυμμένη στη ζωή του, αν δεν τη νιώθει καν θα ζει χωρίς αγάπη. Έτσι απλά. Ο καθένας επιλέγει για τον εαυτό του πώς θέλει να ζει και τι θέλει να εκπέμπει. Και ότι εκπέμπεις, αυτό θα λάβεις.

Ούτε κι εγώ είμαι όπως μπορεί να φαίνεται μόνο διαβάζοντας αυτά που γράφω, είναι και δικές μου σκέψεις που παλεύω να τις φέρω στη ζωή μου για να διαμορφωθεί αναλόγως. Δεν έχω γυρίσει το κουμπί και έχω μπει σε άλλη διάσταση. Παλεύω με θεριά. Απλά εκεί που έχω καταλήξει είναι ότι όλα ξεκινάν από μέσα μου, από το πώς θα διαμορφώσω το μέσα μου, από το πώς θα παρατηρώ τον κόσμο. Ο παρατηρητής επηρεάζει το αποτέλεσμα άλλωστε, νομίζω ο ομοκλινικός μπορεί να επιβεβαιώσει την κβαντική αυτή αρχή.

Σε κάθε περίπτωση είναι μακρύς και δύσκολος ο αγώνας μου και όσα γράφω δεν είναι σε στυλ μαθήματα για τους άλλους, ούτε το παίζω υπεράνω (απέχω πάρα πολύ από αυτό από πολλές απόψεις).Είναι σκέψεις μου που προσπαθώ να τις φέρω στη ζωή μου και στην πραγματικότητά μου για να ζήσω διαφορετικά ή να το πω σωστότερα για την παρούσα φάση, να καταφέρω να ζήσω. Έτσι και όλοι μας πιστεύω, το πώς σκεφτόμαστε, τι λέμε, τι κάνουμε διαμορφώνει τη ζωή μας.

Δεν είναι μόνο δική μου άποψη αυτό, νομίζω το έχω ξαναγράψει και αλλού αλλά ταιριάζει και εδώ:
A man is but the product of his thoughts. What he thinks, he becomes.
Mahatma Gandhi
Γιατί και πώς;

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 110 επισκέπτες