ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
Απάντηση
bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τετ 09 Οκτ 2013, 14:24

cmc θα σου ξαναπροτείνω "το ταο και η φυσική", το βιβλίο νομίζω ότι προσφέρει μια καλή οπτική για τα θέματα που δείχνουν να σε ενδιαφέρουν.

η φιλοσοφία δεν πιστεύω ότι είναι άχρηστη, κάθε άλλο, είναι απόψεις για τη ζωή. Αλλά ως τέτοιες δεν μπορεί να βασίζονται μόνο στη λογική γιατί η ζωή δεν είναι μόνο λογική. Ασε που η λογική μας και οι αισθήσεις μας είναι σίγουρο ότι δεν μπορούν να καταλάβουν τα πάντα, άρα βασιζόμενοι σε αυτά δεν μπορούμε να καταλάβουμε ότι υπάρχει. Άσε επίσης που η λογική δεν ξέρουμε τι ακριβώς είναι, πχ η έμπνευση είναι λογική? όταν "νομίζεις - νιώθεις" κάτι, είναι λογική? Επίσηςμι που χρησιμοποιούμε ένα 5-10% των δυνατοτήτων του εγκεφάλου μας, άρα και από αυτά που θα μπορούσαμε να καταλάβουμε χάνουμε ένα μεγάλο μέρος.

Αυτή η "θεοποίηση" της λογικής είναι γενικό χαρακτηριστικό του δυτικού κόσμου και τη δυτικής φιλοσοφίας. Την ίδια εποχή ακριβώς που ο λαο τσε (αλλά και ο βούδας, ινδουισμός κ.α.) έλεγε για την αέναη μεταλλαγή των πραγμάτων και τις αλλαγές που ανακυκλώνονται (το γιν και γιανγκ που λέμε) ο ηράκλειτος έλεγε το ίδιο ακριβώς πράγμα (ταοιστής :D ): "τα πάντα ρει" και ότι ο κόσμος είναι ένα άσβεστο πυρ που συνεχώς ανάβει με μέτρο και φουντώνει υπερβολικά. Όμως στην πορεία πολύ διαφορετικά ερμηνεύτηκαν και βιώθηκαν τα ίδια πράγματα σε διαφορετικά μέρη, ανάλογα με άλλες οικονομικές, πολιτικές, θρησκευτικές μπλα μπλα μπλα συνθήκες. Για μας κατέληξε να είναι η λογική η μοναδική κυρίαρχη, για άλλους όχι μόνο και συχνά όχι κυρίως. Για παράδειγμα, αυτές τις.. ταοιστικές μαλακίες :D που πίστευε και βίωνε τόσος κόσμος τόσα χρόνια, αυτά τα ίδια που φτάνει να λέει και η κβαντική φυσική σήμερα, τώρα εμείς σκεφτόμαστε να τα πιστέψουμε (2500 χρόνια μετά) μόνο και μόνο "αφού το λέει η φυσική άρα είναι λογικό και ισχύει". Μήπως όμως τελικά η σκέτη λογική δεν είναι η καλύτερη μέθοδος και είναι πιο κοντά στον άνθρωπο να πιστέψει (τον εαυτό του και τις δυνάμεις του) για να δει και όχι να δει για να πιστέψει? Ο ηράκλειτος, ο λάο, ο βούδας δεν βρήκαν τα ίδια πράγματα "επιστημονικά". Κάτι ξέρανε, κάποιο τρόπο, τον οποίο εμείς τον έχουμε ξεχάσει αναγνωρίζοντας ως κυρίαρχη και μόνη αξιόπιστη τη λογική.

Όσο για το θεο και αν είναι ανάγκη μας να πιστέψουμε, έτσι όπως το βλέπω εγώ από τη μία έχω την επιλογή να πιστέψω ότι υπάρχει ένας Θεούλης κάπου ψηλά που τα έφτιαξε όλα και περιμένει να δει τι θα κάνουμε, είναι Αυτός ο αρχηγός και εγω πρέπει να κάνω αυτό που θέλει για να τα πάω καλά μαζί του και να με αγαπάει. Παίζω στο σύμπαν του δηλαδή και είμαι αδύναμος, Ωραίος Θεός... και κάτι τύποι σαν τον Επίκουρο τον κάνουν σκόνη. Από την άλλη, πάιζει να είμαι ένα στατιστικό, γεννετικό αποτέλεσμα που δημιουργήθηκε κατά ένα εντελώς τυχαίο τρόπο από μία απειροελάχιστη πιθανότητα στο σύμπαν στο οποίο παρασιτώ επάνω και συνεπώς πάλι παίζω με τους όρους του, και πάλι είμαι αδύναμος.
Επειδή όμως η οπτική σου (το πώς βλέπεις τα πράγματα) διαμορφώνει την εμπειρία σου, τη ζωή σου δηλαδή, εγώ επιλέγω να μην πιστεύω τίποτα από τα δύο. Πιστεύω ότι είμαι μέρος του όλου που υπάρχει (κι ας μην μπορώ να το καταλάβω ούτε στο ελάχιστο από όσο φαίνεται) και αφού είμαι μέρος του όλου είμαι μέρος του Θεού (=τα πάντα που υπάρχουν) και για αυτό λέω ότι είμαι κι εγώ Θεός :papas Και αφού ειμαι Θεός, είμαι κομμάτι του όλου κι εγώ, ΔΕΝ είμαι αδύναμος, ελέγχω τη ζωή μου (κατ΄ελάχιστον), του πούστη αν δεν μπορώ, Θεός είμαι :lol: Και αφού το όλον ανακυκλώνεται (Επίκουρος, λάο, βούδας, κβαντική φυσική) και εγώ μέρος του ανακυκλώνομαι κι εγώ. Για αυτό λέω ότι είμαι αθάνατος, όχι το σώμα μου, εγώ και η ενέργειά μου, η ψυχή μου. Αυτό προσωπικά δεν το βλέπω αδυναμία και μεσσιανισμό (όπως πολύ σωστά έθιξες cmc ότι για πολλούς ισχύει), είναι μάλλον το αντίθετο: συνειδητοποίηση της ύπαρξής σου και των δυνατοτήτων σου και ανάληψη των ευθυνών για τα πάντα που συμβαίνουν στη ζωή σου. Δεν είσαι αδύναμος, δεν είσαι θύμα (όπως βολεύει πολλούς σε πάρα πολλά επίπεδα να είσαι), είσαι Θεός και δημιουργείς. Τη ζωή σου. Και αφού είσαι Θεός φυσικά δεν μπορεί να σε ελέγχει κανείς. Για αυτό είχα γράψει κάτι που σε πολλούς θα είχε φανεί ότι έχω ξεφύγει. Αν όντως υπήρχαν τέτοιες σκέψεις, τότε μπορώ να πω ότι μάλλον βαδίζω καλά :lol: , όσο κι είναι είναι ξενέρωμα να μη ζούμε σε μια Θεϊκή κοινωνία, σαν Θεοί που είμαστε όλοι μας
φαντάσου αυτό για μια στιγμή, σκέψου για μια στιγμή ότι είναι πραγματικότητα :cool:

ότι είσαι αθάνατος, ότι μπορείς με το μυαλό σου μόνο να διαμορφώσεις τον κόσμο γύρω σου, ότι ξέρεις για ποιό λόγο έχεις έρθει στη γη - ξέρεις τι ήρθες να κάνεις, για ποιο λόγο είσαι εδώ, ότι δεν φοβάσαι τίποτα, ότι έχεις μόνο αγάπη για τους γύρω και πες μου ποιος θα σε ελεγξει. Σκέψου ότι όλοι είμαστε έτσι γύρω σου, ποιός θα μας ελέγξει? Ποιος θα κάνει καλά χιλιάδες γκάντι, εκατομμύρια μαντέλα, ανθρώπους σαν τον Ιησού και το Βούδα....

ξανα "ξύπνα" τώρα και μπες πάλι στη ζωή "σου" ;-)
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τετ 09 Οκτ 2013, 20:10

σαφώς καλύτερη εξήγηση στο περί όλον του σύμπαντος... (3.48 - 7.20)

phpBB [video]


για τους πιο.. ψαγμένους 0.30 :cool:

θενκς τσιου ;-)
Γιατί και πώς;

mhnfobasai
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 01:53
Has thanked: 275 times
Been thanked: 35 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από mhnfobasai » Τετ 09 Οκτ 2013, 22:42

bullis έγραψε:σαφώς καλύτερη εξήγηση στο περί όλον του σύμπαντος... (3.48 - 7.20)

phpBB [video]


για τους πιο.. ψαγμένους 0.30 :cool:

θενκς τσιου ;-)
polu wario video bullis :etsi

Tsiou
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2011, 22:41
Has thanked: 109 times
Been thanked: 13 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από Tsiou » Κυρ 13 Οκτ 2013, 11:08

bullis έγραψε:σαφώς καλύτερη εξήγηση στο περί όλον του σύμπαντος... (3.48 - 7.20)

phpBB [video]


για τους πιο.. ψαγμένους 0.30 :cool:

θενκς τσιου ;-)
Εμεις thanks Bulli :mrgreen:

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη φυλακη απο τις πεντε αισθησεις.. Οταν πχ το φασμα συχνοτητων που ακουμε στην αισθηση της ακοης ειναι 20-20000 hz φαντασου πως αποκαλουμε εναν ανθρωπο που ακουει ας πουμε υπερηχους πανω απο 20 000.Τον μπουτρουμιαζουμε σε μια ψυχοαποικια και λεμε οτι ειναι σαλταδορος.
Ο Αινσταιν ειχε πει οτι δεν εχουμε την φαντασια να δουμε τι χανουμε και ο Γιαννης ο Καλαμαρας οτι ειχε φυλακιστει και ειχε αποφυλακιστει.
Τωρα καταλαβα τι εννοουσε.


είδα πανό μοναχικά
να τραγουδάνε πως υπάρχουμε ακόμα


bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τετ 16 Οκτ 2013, 13:07

Ο αινστάιν έχει πει επίσης ότι μπορείς να ζεις τη ζωή σου σαν τα πάντα να είναι θαύμα ή σαν τίποτα να μην είναι θαύμα. Περίεργο για ένα τόσο μεγάλο επιστήμονα να μιλάει για "θαύματα".. ή τελικά μήπως όχι, μήπως παίζει να χάνουμε κάτι εμείς οι "λογικοί"? Ο καθένας μας το αποφασίζει αν είχε κάποιο δίκιο ή έλεγε απλά μαλακίες και σύμφωνα με την απόφασή του αυτή, αλλά και όλες του τις αποφάσεις, πορεύεται και διαμορφώνει τη ζωή του. Κάποιοι, όπως προφανώς ο καλαμάρας, είδαν τα πάντα στη ζωή ως θαύμα, είδαν πέρα από το εύκολο και το προφανές, κάνανε το βήμα στο "άγνωστο", φτάσανε αλλού και για αυτό.. αφήνουν τη σφραγίδα τους.

Κι αν δεν μπορούμε να κάνουμε παραγγελία όλες τις καταστάσεις στη ζωή μας, μπορούμε "να κάνουμε παραγγελία" τη συμπεριφορά μας σε αυτές τις καταστάσεις. Το πώς διαμορφώνεις τη συμπεριφορά σου δεν είναι ένα μικρό κομμάτι του πώς διαμορφώνεις τη ζωή σου, είναι το μοναδικό κομμάτι. Ακούγεται αυτό ότι η συμπεριφορά είναι τα πάντα? Ωραία.

Γιατί νομίζω ότι ο Θεός θέλει αυτό να ξέρουμε σήμερα.
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Δευ 21 Οκτ 2013, 00:56

Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 22 Οκτ 2013, 11:42

«Ο μεγαλύτερος φόβος μας δεν είναι μήπως είμαστε ανεπαρκείς. Ο μεγαλύτερος φόβος μας είναι μήπως είμαστε απεριόριστα δυνατοί. Το φως μας και όχι το σκοτάδι μας, μας φοβίζει πιο πολύ από όλα. Αναρωτιόμαστε:” Ποιος είμαι εγώ τελικά που θέλω να είμαι τόσο λαμπερός; Γιατί εσύ τι είσαι; Είσαι και συ ένα παιδί του Θεού. Δεν ωφελείς με τίποτα τον κόσμο με το να γίνεσαι μικρός. Το να γίνεσαι μικρός μόνο και μόνο γαι να μη νιώθουν οι άλλοι ανασφαλείς γύρω σου, δεν είναι καθόλου λαμπερό. Γεννηθήκαμε για να δηλώσουμε τη δόξα του Θεού που υπάρχει μέσα μας. Δεν υπάρχει σε ορισμένους από εμάς αλλά σε όλους μας. Και αν αφήσουμε το φως μας να λάμψει, επιτρέπουμε έτσι ασυναίσθητα και στους άλλους να το κάνουν. Όταν απελευθερωθούμε από τον δικό μας φόβο, η ύπαρξή μας απελευθερώνει αυτόματα και τους άλλους»

Νέλσον Μαντέλα
Γιατί και πώς;

mhnfobasai
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 01:53
Has thanked: 275 times
Been thanked: 35 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από mhnfobasai » Τρί 22 Οκτ 2013, 16:56

Η ευτυχία μου είμαι εγώ... όχι εσύ.. όχι μονο γιατί εσύ μπορεί να είσαι περαστικός, αλλά κι επειδή εσύ θέλεις να είμαι αυτό που δεν είμαι..

megalh koubenta mporei na mpei kai stis megales alitheies

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 22 Οκτ 2013, 17:16

για μένα πάει κάπως αλλιώς, όχι τόσο σε σχέση με τον άλλο όσο με το ότι
- ο εαυτός σου είναι το ΜΟΝΟ που μπορείς να δεις τόσο καλά
- είσαι ο ΜΟΝΟΣ που μπορεί να το δει τόσο καλά
- είσαι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ, κανείς άλλος ποτέ στον κόσμο δεν έζησε τον κόσμο όπως εσύ

είσαι ο ΜΟΝΟΣ που μπορείς να δεις κάτι ΜΟΝΑΔΙΚΟ και ΜΟΝΟ εσύ μπορείς.

τι σχέση έχει ο άλλος? Το παιχνίδι είναι ΜΟΝΟ δικό σου.
Εικόνα
Γιατί και πώς;

mhnfobasai
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 01:53
Has thanked: 275 times
Been thanked: 35 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από mhnfobasai » Πέμ 24 Οκτ 2013, 01:53

Εικόνα

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 195 επισκέπτες