ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cmc13
Δημοσιεύσεις: 1278
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 23:40
Has thanked: 644 times
Been thanked: 24 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από cmc13 » Τρί 24 Σεπ 2013, 05:14

phpBB [video]


δεν ηξερα αν ταιριαζει εδω ή στη πολιτικη

:etsi
ΠΑΟ ΕΙΣΑΙ ΠΡΕΖΑ
ΕΝΟΠΛΟ ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ ΠΟΛΕΩΝ-ΘΥΡΑ 13

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 24 Σεπ 2013, 13:05

ωραιο cmc, thanks, όπως και όλες οι εκπομπές "το σύμπαν που αγάπησα", πολύ μπροστά (παίζουν στο γιουτουμπ όλες). παλιά δεν μπορούσα να τις δω και απορούσα ποιόν μαλάκα ενδιαφέρουν αυτά, αν κοιτάξεις λίγο βαθύτερα όμως θα δεις ότι δεν πρόκειται για φυσική με την έννοια της επιστήμης, αλλά για τη ζωή την ίδια και συνεπώς ενδιαφέρουν όλους μας.

αν κοιτάζαμε λίγο βαθύτερα όλοι μας θα αποκτούσαμε άλλη οπτική για όλη τη ζωή και δεν θα ήμασταν αυτοί που είμαστε σήμερα, τα "θύματα" που τα ελέγχουν και τα καθοδηγούν. Δεν θα μπορούσαν να μας ελέγξουν, να μας καθοδηγήσουν, να μας θυματοποιήσουν εξωτερικά και μέσα μας. Με την έννοια αυτή, το βίντεο θα ταίριαζε και στην "πολιτική" αλλά και παντού, γιατί όλος ο κόσμος μας ξεκινάει από μέσα μας και εμείς τον διαμορφώνουμε όπως θέλουμε στην τελική ανάλυση, απλά δεν ξέρουμε ότι μπορούμε να το κάνουμε αυτό. Και αυτό βολεύει... όπως αναφέρεται και στο "εγχειρίδιο του μη μάγου" που είχα ανεβάσει στην πρώτη σελίδα, αν θες οι άνθρωποι να μην ξέρουν ποιοί είναι, αν θες να είναι ελεγχόμενοι και θύματα μπορείς να ακολουθήσεις τα κατωτέρω και εδώ μιλάμε για το #4 και το #1 και το #3 και το τελευταίο. Αν θυμίζουν κάτι αυτά, τότε καλό είναι να σκεφτούμε ποιοι άλλοι τα γνωρίζουν και τα έχουν εφαρμόσει και γιατί...
#1. Πείστε τους ανθρώπους ότι ΔΕΝ είναι μάγοι.

#2. Διδάξτε τους την αίγλη του να γίνονται θύματα.

#3. Τορπιλίστε και ανατρέψτε τα συστήματα πεποίθηοης.

#4-. Κάντε τη νέα γνώση τρομακτική και απρόσιτη.

#5. Κάντε τους μάγους φρικιαστικούς και την ιδιότητα του μάγου επικίνδυνη.

#6. Κάντε τους να ψεύδονται.

#7. Και ποτέ μη κοιτάζετε ένδον.
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 24 Σεπ 2013, 21:35

φαντάσου αυτό για μια στιγμή, σκέψου για μια στιγμή ότι είναι πραγματικότητα :cool:

ότι είσαι αθάνατος, ότι μπορείς με το μυαλό σου μόνο να διαμορφώσεις τον κόσμο γύρω σου, ότι ξέρεις για ποιό λόγο έχεις έρθει στη γη - ξέρεις τι ήρθες να κάνεις, για ποιο λόγο είσαι εδώ, ότι δεν φοβάσαι τίποτα, ότι έχεις μόνο αγάπη για τους γύρω και πες μου ποιος θα σε ελεγξει. Σκέψου ότι όλοι είμαστε έτσι γύρω σου, ποιός θα μας ελέγξει? Ποιος θα κάνει καλά χιλιάδες γκάντι, εκατομμύρια μαντέλα, ανθρώπους σαν τον Ιησού και το Βούδα....

ξανα "ξύπνα" τώρα και μπες πάλι στη ζωή "σου" ;-)
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
cmc13
Δημοσιεύσεις: 1278
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 23:40
Has thanked: 644 times
Been thanked: 24 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από cmc13 » Κυρ 29 Σεπ 2013, 13:51

bulli kai loipoi anazhthtes ths alhtheias :lol:

i agnwstikistikh apopsi

phpBB [video]
ΠΑΟ ΕΙΣΑΙ ΠΡΕΖΑ
ΕΝΟΠΛΟ ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ ΠΟΛΕΩΝ-ΘΥΡΑ 13

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Δευ 30 Σεπ 2013, 01:15

σε μεγάλο βαθμό αυτή η άποψη/ στάση περιγράφει πολύ καλά τον εαυτό μου εως πριν από λίγο καιρό. έχω αναθεωρήσει όμως για μια σειρά από λόγους τους οποίους αναφέρω για να δώσω και να πάρω απόψεις
για να μην μπλέξω στην κουβέντα τον παράγοντα "προσωπική εμπειρία" και "πιστεύω" στέκομαι στη "φιλοσοφία" του καθώς όλο αυτό μου θυμίζει του καρτέσιου το "σκέφτομαι άρα υπάρχω" που έχει επηρεάσει όχι μόνο την επιστήμη αλλά ολοκληρη τη ζωή των ανθρώπων στο δυτικό κόσμο. Η ύπαρξή μας έχει εξισωθεί με το μυαλό μας και οτιδήποτε δεν καταλαβαίνει το μυαλό το απορρίπτεται. Έχει καθιερωθεί το "Πιστεύω μόνο οτι παρουσιάζεται στο μυαλό μου με τρόπο πειστικό" (βολταίρος νομίζω) αλλά το σωστό για μένα είναι "δεν απορρίπτω ότι δεν απορρίπτεται".
Γιατί το μυαλό μου έχει περιορισμένες δυνατότητες, άρα δεν μπορώ να λέω πως ότι καταλαβαίνω μόνο αυτό δέχομαι πως υπάρχει. Και οι αρχαίοι αν τους μίλαγες για μεγαμπιπιες και ραμ και κινητά τηλέφωνα (τηλέφωνο? τι είναι αυτό :shock: ) θα έλεγαν ότι δεν υπάρχουν αυτά γιατί δεν θα τα καταλάβαιναν, πόσο μάλιστα να τα φαντάζονταν από μόνοι τους. Άρα το μυαλό μου δεν είναι το μόνο μου κριτήριο, και σίγουρα εγώ δεν είμαι εγώ το μυαλό μου, όχι μόνο. Αντίθετα, οι ανατολικοί τρόποι ζωής - θρησκείες - φιλοσοφίες (δεν διαχωρίζονται εκεί αυτά μεταξύ τους) έχουν μια προσέγγιση πολυ περισσότερο ολιστική που δεν διαχωρίζει (είμαι μια ξεχωριστεή οντότητα, το μυαλό μου μέσα σε ένα σώμα) αλλά ενώνει και υπερκαλύπτει και "εξηγεί" σε άλλο επίπεδο και η οποία ταιριάζει εκπληκτικά πολύ με την κβαντική θεωρία και τη θεωρία της σχετικότητας. Φαίνεται τελικά ότι το μυαλό μόνο του δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να χρησιμοποιείς τα εργαλεία σου, ούτε καν προσεγγίζοντας την ίδια την επιστήμη. Γιατί είμαστε πολύ περισσότερα από αυτό το εκπληκτικό εργαλείο και μόνο. :etsi
cmc νομίζω θα σε ενδιαφέρει, γράφτηκε το 74 αλλά είναι πολλά χρόνια μπροστά - ή πίσω εξαρτάται πώς θα το δεις, παρελθόν - παρόν - μέλλον έτσι κι αλλιώς το ίδιο είναι :shock: :lol:
Εικόνα
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Πέμ 03 Οκτ 2013, 11:34

Ο Θεούλης νομίζω ότι θέλει να ξέρουμε πως

μπορούμε να αλλάξουμε αυτό που βλέπουμε. Δεν είμαστε παγιδευμένοι σε αυτό. Τίποτα δεν είναι αναγκαστικό να παραμείνει όπως είναι και τίποτα δεν είναι για πάντα έτσι μέχρι να πεις εσύ ότι είναι για πάντα έτσι. Εμείς είμαστε υπεύθυνοι για την καθημερινή μας εμπειρία.

και ας μην προσπαθούμε να πετύχουμε κάτι εστιάζοντας στο στόχο. Η σωστή τακτική είναι να εστιάζεις στη διαδικασία, τα αποτελέσματα θα έρθουν μέσα από αυτή και θα είναι πολύπλευρα, πολλαπλά και απροσδόκητα. Αντίθετα, εστιάζοντας στο στόχο χάνεις όλα όσα μπορει να σου προσφέρει η πορεία γιατί έχεις το μάτι σου και το μυαλό σου μόνο σε αυτόν και χάνεις όλα τα δίπλα. αυτό το λέω εγώ, αλλά κι εγώ θεούλης είμαι :papas :lol:

όπως όλοι μας :pro

ας λειτουργήσουμε λοιπόν έτσι, σαν Θεοί που είμαστε, και ας μην αφήνουμε κανέναν να μας κάνει ρομποτάκια που λειτουργούν με συγκεκριμένο και συνηθισμένο τρόπο. Για αυτό κοιτάξτε μέσα. Συνέχεια. Αυτό που μόνο εσείς μπορείτε να το δείτε και αυτό που μόνο εσείς ελέγχετε. Μην αφήνεις τους άλλους να σε κάνουν μηχανή που δουλεύει όπως θέλουν αυτοί.
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Παρ 04 Οκτ 2013, 11:35

στέλνω ένα mail που μετά από πολλές "συμπτώσεις" ήρθε σε μένα σήμερα. Δεν ξέρω αν ο Θεός στέλνει mail (σε μένα φαίνεται τελικά ότι το κάνει - σιγά μη δεν ξέρει πώς άλλωστε, ολόκληρος Θεός :D ), από ότι φαίνεται όμως από αυτά που λέει, σε όλους μπορεί να κάνει το ίδιο, αρκεί να απενεργοποιήσουν το "spam" .. του εγκεφάλου τους.

..your thoughts create your reality. Your mind is
more powerful than you know.
Are you worried about something right now? Are you
feeling unsure about something these days? God invites
you to change your thinking. Miracles seldom occur in
the lives of those who do not consider them possible.
There could be a miracle waiting for you this minute.
Please make room for it in your thinking. Thanks.

:pro :papas

τυχαίο ότι λέει τα ίδια με το χθεσινό μου ποστ? δεν νομίζω :lol: αν είναι "τυχαίο" το ότι έφτασε σένα το αποφασίζεις εσύ, έτσι φαίνεται να λέει ο Θεός ;-)
Γιατί και πώς;

Tsiou
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2011, 22:41
Has thanked: 109 times
Been thanked: 13 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από Tsiou » Παρ 04 Οκτ 2013, 21:04

cmc13 έγραψε:bulli kai loipoi anazhthtes ths alhtheias :lol:

i agnwstikistikh apopsi

phpBB [video]
Θέλει ο Θεός να αποτρέψει το κακό και δεν μπορεί;
Τότε δεν είναι παντοδύναμος…

Μπορεί να το αποτρέψει, αλλά δεν το επιθυμεί;
Τότε είναι κακός...

Είναι και ικανός και το επιθυμεί;
Τότε από πού προέρχεται το κακό;

Μήπως δεν μπορεί και δεν το θέλει;
Τότε γιατί τον αποκαλούμε Θεό;

Επικουρος


είδα πανό μοναχικά
να τραγουδάνε πως υπάρχουμε ακόμα


bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 08 Οκτ 2013, 09:46

Ίσως η λογικη δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να καταλάβεις το Θεό και τον κόσμο, ίσως απλά δεν είναι αρκετή ως μέθοδος. Ίσως πρέπει να περάσεις σε άλλες μορφές συνειδητότητας για να καταλάβεις το όλον, τη συνοχή και το μεγαλείο του κόσμου μας. Ίσως τελικά δεν είναι βλακείες, όπως έχουμε μάθει μέχρι τώρα να αξιολογούμε τις ανατολικές φιλοσοφίες και αυτά που πρεσβεύουν, δηλαδή η αποσύνδεση από τη λογική και η στροφή προς το διαλογισμό και την επαφή με το.. υπερ πέραν.

και σίγουρα δεν ισχύει, σε όλη μας τη ζωή - όχι μόνο σε σχέση με το Θεό, αυτό που τους περισσότερους από μας τους έχουν μάθει να πιστεύουν: "πρέπει να δω για να πιστέψω". Μάλλον πρέπει να πιστέψεις για να δεις :etsi
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
cmc13
Δημοσιεύσεις: 1278
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 23:40
Has thanked: 644 times
Been thanked: 24 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από cmc13 » Τρί 08 Οκτ 2013, 16:00

επικουρος

μεγαλη μορφη των φιλοσοφικων ρευματων της υστερης αρχαιοτητας..ισως ο μεγαλυτερος

δεν ειναι τυχαιο οτι το μεγαλυτερο μερος του εργου καταστραφηκε με τα γνωστα γεγονοτα της αλεξανδρειας

οτι γνωριζουμε για αυτον ειναι κυριως μερος του τι θα ελεγε αν ειχαμε τα πρωτοτυπα του

γαμησε τα τσιου..

bulli απο την αλλη μερια αν ειναι η λογικη δεν ειναι ο καταλληλος τροποσ να προσεγγισεις το υπερβατικο που πιστευω οτι δεν ειναι και εγω

τοτε ολοκληρη η φιλοσοφια ως συνθεση επιστημων και αυτοτελης επιστημη παει στραφι απο ην αρχαιοτητα εως σημερα..

δεν ξερω καμια φορα μηπως εμεις οι ιδιοι δημιουργουμε θεους μπροστα στην αδυναμια μασ και στον μεσσιανισμο μας
ΠΑΟ ΕΙΣΑΙ ΠΡΕΖΑ
ΕΝΟΠΛΟ ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ ΠΟΛΕΩΝ-ΘΥΡΑ 13

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 114 επισκέπτες