ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
Άβαταρ μέλους
cmc13
Δημοσιεύσεις: 1278
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 23:40
Has thanked: 644 times
Been thanked: 24 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από cmc13 » Παρ 13 Σεπ 2013, 03:04

phpBB [video]


an katalava bulli sxetizetai me to video sou peri tis diaforetikis symperiforas twn swmatidiwn analoga me tin yparxh i oxi parathriti

pros skepsh.. ;-)
ΠΑΟ ΕΙΣΑΙ ΠΡΕΖΑ
ΕΝΟΠΛΟ ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ ΠΟΛΕΩΝ-ΘΥΡΑ 13

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Παρ 13 Σεπ 2013, 23:56

τι προς σκέψη ρε cmc που όταν προσπαθείς να σκεφτείς τον κόσμο της κβαντικής δεν χωράει στο μυαλό σου και μάλλον πρόκειται περισσότερο για τροφή προς φρίκη, όχι προς σκέψη. πώς να χωρέσει στο μυαλό σου πχ ότι ένα αντικείμενο μπορει να εμφανίζεται ταυτόχρονα σε 3000 θέσεις (σε πείραμα) ή ότι η ύλη είναι (και?) κύματα και πώς θα το δεις εξαρτάται από το πώς το κοιτάς ή ότι κάτι αν δεν το κοιτάς δεν υπάρχει ή ότι υπάρχει ακαριαία μεταβίβαση της πληροφορίας σε κύματα - μόρια που είναι από την ίδια πηγή (όχι γρήγορη, ακαριαία, πχ πειράζεις το ένα εδώ και ταυτόχρονα εντελώς μεταβάλλεται το άλλο στην αυστραλία) και τόσα άλλα παράδοξα.
Νομίζω ότι μπορώ να πω με σιγουριά ότι κανείς δεν καταλαβαίνει κβαντική μηχανική
– Ρίτσαρντ Φεϋνμαν
Αυτοί που δεν παθαίνουν σοκ, όταν ακούν για πρώτη φορά σχετικά με την κβαντική θεωρία δεν είναι δυνατόν να την έχουν καταλάβει
– Νιλς Μπορ (Βραβείο Νόμπελ 1922 για την δομή του Ατόμου)
το θέμα για μένα δεν είναι τόσο στην κατανοήσή της όσο στο τι σημαίνουν όλα αυτά για μένα. εννοώ ότι, ναι εντάξει, το κύμα γίνεται ύλη και ανάποδα, αλλά τι με νοιάζει εμένα? πώς (μπορεί να) επηρεάζει τη ζωή μου? τι στον πούτσο θα πούν όλα αυτά?
pros skepsh.. ;-)
Γιατί και πώς;

Tsiou
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2011, 22:41
Has thanked: 109 times
Been thanked: 13 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από Tsiou » Σάβ 14 Σεπ 2013, 18:31

Bulli ισως σε ενδιαφερουν κι αυτα.

phpBB [video]


phpBB [video]



phpBB [video]


είδα πανό μοναχικά
να τραγουδάνε πως υπάρχουμε ακόμα


bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τετ 18 Σεπ 2013, 19:43

τι στον πούτσο θα πούν όλα αυτά?
το πρώτο που σε εμένα λένε όλα αυτά είναι το γνωστό "ένα ξέρω, ότι δεν ξέρω τίποτα". Γνώριζα ότι δεν μπορώ να μυρίσω το ίδιο καλά με ένα σκύλο πχ και άρα χάνω μυρωδιές, ότι δεν μπορώ να ακούσω πχ υπερήχους και άρα χάνω στην ακουστική, ότι χάνω στην όραση και σε άλλα επίπεδα τέτοιου είδους, αλλά πίστευα ότι έχω μια πολύ καλή αντίληψη σε σχέση με το πώς είναι ο κόσμος και τα "φυσικά φαινόμενα". Φαίνεται όμως ότι και σε αυτό το επίπεδο έχω πολύ περιορισμένη αντίληψη αφού χάνονται ακόμη και τα πιο "σταθερά" όπως ο χρόνος και η ύλη που από όσο φαίνεται δεν υπάρχουν, τουλάχιστον όχι έτσι όπως έχουμε μάθει να τα ορίζουμε και να τα θεωρούμε δεδομένα.

αν λοιπόν ακόμη και αυτά που θεωρώ δεδομένα στην ουσία δεν υπάρχουν, τότε συνειδητοποιώ πως τίποτα από όσα θεωρώ σταθερά δεν είναι σταθερό. Δεν μπορώ δηλαδή να πω σε καμιά περίπτωση ότι κατέχω την "αλήθεια" και να επιμείνω σε αυτή, όχι τόσο απέναντι σε άλλους, όσο κυρίως απέναντι στον εαυτό μου. Και η συνειδητοποίηση αυτή, ότι δεν ξέρεις τίποτα και άρα όλα μπαίνουν σε νέα οπτική, αντί να σε αποδυναμώνει σε κάνει πιο δυνατό αφού είσαι πια έτοιμος να επεκτείνεις τους ορίζοντές σου και να εξετάσεις όλα τα πράγματα, όλη τη ζωή, από άλλη οπτική, να την επαναπροσδιορίσεις. Να τη δεις αλλιώς και να ελέγξεις τι ισχύει τελικά και τι όχι.

Μέχρι στιγμής, για εμένα, μόνο ένα πράγμα μόνο δεν μπορεί να επαναπροσδιοριστεί όπως και αν το δεις, ένα πράγμα ισχύει πάντα και για αυτό πιστεύω ότι είναι ό,τι πιο αληθινό. Ότι άλλο και να κάνεις, όσο σπουδαίο ή σημαντικό δεν έχει τόσο σημασία χωρίς αυτό. Το βάζω σε τραγούδι που μου ήρθε.. από νηπιαγωγείο μέσω πολύ ειδικού προσώπου :lo

phpBB [video]
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
bongo
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2011, 00:53
Has thanked: 216 times
Been thanked: 259 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bongo » Τετ 18 Σεπ 2013, 20:18

Ακριβώς!
Πιστεύω όλοι μας αν κάτσουμε και σκεφτούμε λίγο ήρεμα,θα μπορέσουμε να αμφισβητήσουμε τα πάντα τριγύρω μας,υλικά και μη.
Αντίθετα,την αγάπη (όπως λες κι εσύ φίλε bullis) δεν μπορεί κανείς!Φαντάζει σα μια (ίσως τη μοναδική) σταθερά σε ένα σύμπαν πλήρους ρευστότητας κι άγνοιας.
Υπήρχε μια περίοδος παλιότερα που αμφέβαλλα για το κατά πόσο υπάρχει πράγματι αληθινή αγάπη,αλλά η ζωή δίνει τις καλύτερες απαντήσεις..ίσως γιατί κατά βάθος πηγάζει από αυτήν (?)
γι'αυτό που δεν καταλαβαίνουνε οι άλλοι

SoutharmyG7
Δημοσιεύσεις: 1529
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 16:48
Has thanked: 176 times
Been thanked: 9 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από SoutharmyG7 » Τετ 18 Σεπ 2013, 21:20

Ολα ειναι ενα πλέγμα εικόνων και ροής ενέργειας...
Οσο υπάρχει θετική ενέργεια και ροη αυτης,τα παντα πανε καλα και ολα ειναι όμορφα στα μάτιοα μας...Το ιδιο ισχύει για το αντίθετο.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ.Σ.Φ.Π..ΛΟΓΟΣ ΖΩΗΣ,ΑΙΤΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τετ 18 Σεπ 2013, 21:59

Υπήρχε μια περίοδος παλιότερα που αμφέβαλλα για το κατά πόσο υπάρχει πράγματι αληθινή αγάπη αλλά η ζωή δίνει τις καλύτερες απαντήσεις..ίσως γιατί κατά βάθος πηγάζει από αυτήν
Νομίζω ότι η αγάπη στην ουσία της δεν είναι κάτι που παίρνεις αλλά κάτι που δίνεις. Και δεν είναι κάτι που δίνεις για να πάρεις, όταν αγαπάς δεν κάνεις συναλλαγή τύπου πάρε - δώσε, αυτό είναι περισσότερο "μπίζνα" παρά μεγαλειώδες συναίσθημα. Αγαπάς χωρίς όρους, αν μπορείς να αγαπήσεις πραγματικά. Κι αν φίλε bongo την έχεις νιώσει στη ζωή σου να την παίρνεις είναι γιατί την έχεις δώσει, γιατί η όμοια ενέργεια έλκει όμοια ενέργεια, ότι εκπέμπεις αυτό βιώνεις και αυτό προσελκύεις, και γω πιστεύω ότι όντως
Ολα ειναι ενα πλέγμα εικόνων και ροής ενέργειας
Οσο υπάρχει θετική ενέργεια και ροη αυτης,τα παντα πανε καλα και ολα ειναι όμορφα στα μάτιοα μας...Το ιδιο ισχύει για το αντίθετο.
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
daravigkas7
Δημοσιεύσεις: 1363
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2011, 18:22
Has thanked: 219 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από daravigkas7 » Πέμ 19 Σεπ 2013, 21:19

σκατα στους φασιστες..
ΠΟΥΛΑΩ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΣΧΟΛΕΙΑ
ΚΑΙ ΟΣΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΙΝΟΥΝΕ ΤΑ ΣΠΡΩΧΝΩ ΣΤΗΝ ΠΟΡΝΕΙΑ.

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Πέμ 19 Σεπ 2013, 23:55

phpBB [video]
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Δευ 23 Σεπ 2013, 11:34

Σήμερα κουρβόπουλα, νομίζω ότι ο Θεός θέλει να ξέρουμε ότι

η ευτυχία και η ευχαρίστηση έρχονται σε εσένα όταν κινούνται μέσα από εσένα. Δεν υπάρχει άλλο μονοπάτι και αυτό είναι το θαύμα.
Θα έχει ο καθένας μας πολλές ευκαιρίες στις επόμενες ημέρες να είναι το όχημα της ευτυχίας και της ευχαρίστησης για άλλους. Ας μπούμε σε αυτό, ας συμμετέχουμε ή μάλλον ας είμαστε εμείς οι ίδιοι η πηγή του.

Και καθώς θα φέρνεις στους άλλους ένα χαμόγελο το ίδιο ακριβώς ταυτόχρονα θα κάνεις και στον εαυτό σου. Η μέθοδος είναι αλάνθαστη :etsi
Γιατί και πώς;

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 106 επισκέπτες