ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
Άβαταρ μέλους
curvagreek
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10158
Εγγραφή: Πέμ 11 Νοέμ 2010, 23:44
Has thanked: 1121 times
Been thanked: 513 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από curvagreek » Δευ 17 Ιουν 2019, 10:09

vrwmiko_mualo έγραψε: Κυρ 16 Ιουν 2019, 21:55 CURVA exw timisei poli tin ipeiro re su..alla variemai na ta grapsw..pare til.
Pote pas vasika??
ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον αλλά από Ήπειρο είμαστε νομίζω κομπλέ. Θα πάμε 10 Ιουλίου για 6-8 μέρες και μετα ξεκινάμε να κατηφορίζουμε προς Πελλοπόνησο. Δεκτές ίνφο και για εκεί.
Από Ήπειρο έχουμε και λέμε: Πυρσόγιαννη, Αετομηλίτσα, Κόνιτσα, Δίλοφος, Τσεπέλοβο, Μονοδένδρι, Βίκος, Βωβούσα και μετά Χρυσή, Πηγές Αχέροντα, Καναλάκι σε φίλο, Κορωνησία έξω από Άρτα και πάμε προς Άγραφα για τσίπουρα σε πελάτη στο μεγάλο Χωριό. Μετά Πελλοπόνησο με μια μικρής διάρκειας επίσκεψη στο Αιτωλικό.
Οπότε θέλω πληροφορίες για Πελλπόνησο πλέον :xartaeto
* Φωτογραφίες να ανεβάζετε από τα συννημένα. Η επιλογή βρίσκεται κάτω από το κουμπί "ΥΠΟΒΟΛΗ" όταν πάτε να κάνετε ποστ. Για να μη χάνονται οι φωτογραφίες

* Για να ποστάρετε ένα βίντεο, πλέον βάζετε ΜΟΝΟ το λινκ

Άβαταρ μέλους
Perkele7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τρί 01 Φεβ 2011, 20:02
Has thanked: 27 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Perkele7 » Δευ 17 Ιουν 2019, 17:06

Δωστε κανα ινφο ρε μαγκες για Αντιπαρο !!!Αξιζει για κανα 3ημερο 4ημερο με παρεα (οχι Αυγουστο)

pasvigroup
Δημοσιεύσεις: 1476
Εγγραφή: Τετ 16 Νοέμ 2011, 23:13
Has thanked: 332 times
Been thanked: 34 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από pasvigroup » Δευ 17 Ιουν 2019, 17:25

blisset έγραψε: Σάβ 15 Ιουν 2019, 12:42
pasvigroup έγραψε: Δευ 05 Οκτ 2015, 23:55 Δωμάτια θα βρεις εύκολα τέτοια εποχή (και με 40 ευρώ σε καλό ξενώνα). Γενικά όλοι οι ξενώνες στο Ζαγόρι είναι τούμπανο. Θα βρεις τσιμπημένες τιμές το τριημερο 28ης Οκτωβρίου.
Ταβέρνες: Aπο Τσεπέλοβο δεν ξέρω πολλά. Κουκούλι έχει σχετικά καλό φαί (κρέας) κ σχετικά φτηνό. Στους Κήπους θα πας στις Μαργαρίτες (γκουρμέ φάση με λίγο τσιμπημένες τιμές-φάε και μπανόφι εκεί). Βίτσα είναι το Κάνελλα και Γαρύφαλλο (και εκεί τσιμπημένες τιμές με πολλά μανιταρό-πιάτα). Μονοδένδρι στην Φρόσω (κρέας και πολύ καλές τιμές- φάε κοτόπιτα). Άνω Πεδινά στον Τσιγαρά τούμπανο (κρέας φουλ), αλλά αν θες πιο κυρίλα (μακαρόνια κλπ) πήγαινε στο Ντιζάκι. Κάτω Πεδινά, είναι η Βαγγελιώ στην πλατεία, (δική μου προτίμηση, πιο καφενείο φάση, αλλά μην το μάθει ο πολύς κόσμος), είναι και του χώρου μου. Στους Ασπράγγελους θα πας στην Μοντάζα (στην πλατεία) και στην Ελάτη στα Ριζά (στην πλατεία-πολύ καλό και όχι ακριβό). Για γλυκό να πας στην Στέρνα στο Καπέσοβο. Καφενεία δεν σου λέω για να μην τα χαλάσετε εσείς οι παλιοτουρίστες.
Γέφυρες: στον δρόμο σου θα βρείς του Κόκκορη κοντά στο Κουκούλι, έχει 2 μικρές πιο πριν και το γνωστό τρίτοξο (Καλογερικό) στους Κήπους. Για τα υπόλοιπα θα πρέπει να περπατήσεις στα μονοπάτια.
Μονοπάτια: Παίρνεις τον χάρτη της Anavasis και τα βρίσκεις όλα. Ακόμα είναι στεγνά και το ποτάμι δεν έχει φουσκώσει. Γενικά λόγω του mountainrunning είναι σε τέλεια κατάσταση όλα. Συνήθως ενώνουν χωριά μεταξύ τους, αλλά έχει ανηφορικά κομμάτια τις ονομαζόμενες Σκάλες. ΑΝ θες πιο καλά μπορείς να ανέβεις στην Τύμφη, που έχει πολλές κορυφές (και την Δρακόλιμνη) αλλά έιναι πολλές ώρες και δεν σε βλέπω να είσαι τέτοιος.
Χωριά που αξίζει να επισκεφθείς: Tσεπέλοβο (περπάτα), Καπέσοβο (περπάτα και να πας στην Σχολή (αν την έχουν ανοιχτή, να δεις τα κειμήλια) και φυσικά στην Στέρνα για γλυκό), Κουκούλι (περπάτα ως την πλατεία να πάθεις πλάκα και πήγαινε στο μουσείο του Λαζαρίδη να δεις βοτάνια), Κήπους (δεν έχει πολλά αλλά είναι ωραία αμφιθεατρική για να βγάλεις καμιά σέλφι με το χαλώνι σου), Δίλοφο (περπάτα να δεις σπιταρώνες παλιές), Βραδέτο (ο πιο ορεινός κατοικίσιμος (και τον Χειμώνα) οικισμός της χώρας, περπάτα στην Μπελόη), Βίτσα (περπάτα στα σοκάκια πάνω και κάτω μαχαλά, στην πλατεία βγάλε φωτό, Σκάλα Βίτσας), Μονοδένδρι (Μοναστήρι Αγίας Παρασκευής-χαράδρα Βίκου, Ριζάρειο εκθεσιακό χώρο και στην σχολή,), Ελάτη και Δίκορφο. Αν έχεις χρονο και όρεξη φτάσε στο ποτάμι στην Αρίστη. Κανονικά όμως πρέπει και μια επίσκεψη Πάπιγκο και Βωβούσα (αλλά ξεφεύγεις σε χλμ).
:yp

Τα αξιοποίησα και γω, όπως και αντιφλαγκ για νάπολι. που σαι ρε συ?

Anyway Μπελόη (πέρα από εκεί που καταλήγει το μονοπάτι έχει και 2 καβαντζούλες λίγο πριν, αριστερά και δεξιά απο τον βράχο, αυτό που λέμε κόβει την ανάσα, ε κυριολεκτικά) και Μονοδένδρι για θέα στην χαράδρα. Αξίζουν και τα 2. Έπος.
@curvagreek
Apo to 2015 pou eixa kanei to post exoun ginei kapoies allages.
Oi Margarites stous Kipous exoun kleisei. Eno ta Riza efygan apo tin Elati kai exoun paei stin Vitsa (epanw ston dromo gia Monodendri).
Vikos, sto xorio h sto faragki 8a pas? Giati san xwrio den leei kai polla. To mono pou leei sto xorio Vikos einai h skala pou se vgazei stis phges tou Voidomati, pou gamaei to topio. An pas pali sto faragki, tote apo Monodendri h apo Vitsa 8a kateveis. Ektos kai an 8a pas mono gia na to deis apo psila.
8a pas ligo prin tous agones opote na 3ereis oti 8a exei pollous dromeis sta monopatia pou 8a kanoun proponisi.
What a great day for football, all we need is some green grass and a ball.”

Άβαταρ μέλους
PAS 7
Δημοσιεύσεις: 3312
Εγγραφή: Παρ 19 Νοέμ 2010, 22:10
Has thanked: 335 times
Been thanked: 47 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από PAS 7 » Δευ 17 Ιουν 2019, 20:06

Για Μονεμβασια καμια προταση?
Ioannina

Άβαταρ μέλους
ultratyler
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2012, 20:54
Has thanked: 42 times
Been thanked: 96 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από ultratyler » Τρί 18 Ιουν 2019, 10:22

Perkele7 έγραψε: Δευ 17 Ιουν 2019, 17:06 Δωστε κανα ινφο ρε μαγκες για Αντιπαρο !!!Αξιζει για κανα 3ημερο 4ημερο με παρεα (οχι Αυγουστο)
Για παρέα κατα τη γνώμη μου αξίζει φουλ.
Εχει καλό κόσμο όποια και αν είναι η φάση σου,είτε κυριλές είτε τελείως χύμα.

Πολλές κοριτσοπαρές αρκετή νυχτερινή ζωή.
Αν ήμουν ελεύθερος σίγουρα θα το ξαναέβαζα στο πρόγραμμα
Παραλίες λίγες αλλα αξιοπρεπέστατες

Στα αρνητικά τώρα,για μένα το επίπεδο των τιμών είναι ανεξήγητα υψηλό


Αυτα,αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο ρίχτα
Fuck damnation, man! Fuck redemption! We are
God's unwanted children? So be it!

Άβαταρ μέλους
Perkele7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τρί 01 Φεβ 2011, 20:02
Has thanked: 27 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Perkele7 » Τρί 18 Ιουν 2019, 18:49

ultratyler έγραψε: Τρί 18 Ιουν 2019, 10:22
Perkele7 έγραψε: Δευ 17 Ιουν 2019, 17:06 Δωστε κανα ινφο ρε μαγκες για Αντιπαρο !!!Αξιζει για κανα 3ημερο 4ημερο με παρεα (οχι Αυγουστο)
Για παρέα κατα τη γνώμη μου αξίζει φουλ.
Εχει καλό κόσμο όποια και αν είναι η φάση σου,είτε κυριλές είτε τελείως χύμα.

Πολλές κοριτσοπαρές αρκετή νυχτερινή ζωή.
Αν ήμουν ελεύθερος σίγουρα θα το ξαναέβαζα στο πρόγραμμα
Παραλίες λίγες αλλα αξιοπρεπέστατες

Στα αρνητικά τώρα,για μένα το επίπεδο των τιμών είναι ανεξήγητα υψηλό


Αυτα,αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο ρίχτα
Ωραιος αδερφε, ευχαριστω πολύ,με καλυψες απολυτα!!

arnaoutelhs13
Δημοσιεύσεις: 1455
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 18:07
Τοποθεσία: παντου !
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από arnaoutelhs13 » Τρί 18 Ιουν 2019, 23:21

bongo έγραψε: Τρί 11 Ιουν 2019, 23:02 Κάποια πράγματα που θυμάμαι από Σύρο.

Παραλιες:
1. Φοινικας για χαλαρή φάση. Παίζουν καφετέριες απέναντι δηλαδή να τσιμπήσεις φραπέ. Υπάρχουν και ντουζ αν θυμάμαι καλά. Μαζεύει και οικογένειες. Έχει και ταβερνάκια στον παραλιακό δρόμο όποτε μπορείς να τσιμπήσεις μετά κατευθείαν.
2. Κινι ψιλοπαρομοια φαση σε πιο μικρή κλίμακα.
3.Μέγας γιαλός λίγο πιο ήρεμα, αλλά νομίζω με βότσαλο - Δεν θυμάμαι καλά.
4. Αγκαθωπες (κοντα στον Φοινικα) είχε μπιτσομπαρο και λίγο νταπα ντουπα πριν χρόνια που ειχα πάει.
4. Δελφίνι λίγο πιο ψηλά και ήσυχα. Ωραία μικρή παραλία με λίγο κυματάκι αν θυμάμαι καλά.
Γενικά όσο πιο βόρεια πας τόσο πιο άγρια και ήσυχα.


ΦΑΙ:
1. Εφόσον μενεις Σύρο, δοκίμασε να πας στου "Λιλη" πάνω στην Ανω Συρα στους καθολικούς. Ο παππούς που την εφτιαξε μεγάλος μερακλής και αειθαλής. Δεν ξέρω αν ζει ακόμα. Συνήθως έχει αρκετό κόσμο..
2. Αρκετά βόρεια υπάρχει μια ταβερνουλα με ωραία θέα σε ύψωμα. "Σαν Μιχαλης" αν θυμάμαι καλά. Καλό φαί, τουλάχιστον για μένα που είναι παμφαγος. Αξίζει να σταματήσεις αν είστε ήδη σε τουρ προς τα κει και μετά από τόσο δρόμο θα έχετε πεινάσει σίγουρα, όποτε ότι και να φάτε θα σας αρέσει.
3. Μέσα στην Ερμούπολη υπάρχουν άπειρα ταβερνάκια όποτε με λίγο ψάξιμο και από online κριτικές θα βρείτε σίγουρα αυτό που σας αρέσει. Στην κεντρική πλατεία έχει και λουκουμάδες με μέλια και νουτελες αν θυμάμαι καλά, που ας μην κρυβόμαστε πάντα αρέσει στις κορασίδες.

Για βραδακι η πόλη έχει αρκετά. Μπαρακια θυμαμαι πολλα κάτω στο λιμάνι. Μεζεκλιδικα διαφορά χωμένα λίγο πιο μέσα σε στενάκια.
Πάλι θα πρότεινα να τσεκάρεις με κάποιον που έχει πάει πιο προσφατα ομως μηπως και παίζει κάτι άλλο.

Να πάτε μια βόλτα προς τη συνοικία "Βαπόρια". Έχει ωραία θέα και διάφορα παραδοσιακά αρχοντικά. Ακόμα και οι εκκλησίες τους θυμάμαι είναι εντυπωσιακές.
Ωραία θέα με την πόλη πιάτο έχει και πάνω στο λόφο στην Ανάσταση.

Γενικά σα νησί είναι καλό για μια βδομάδα και οι υποδομές του σχετικά καλές για Κυκλάδες.
Οι μόνοι που θυμάμαι να είχαν παράπονα είναι οι κλασσικοί γκρινιάρηδες της παρέας.

Σύνδεσμο και οι 3 στην πόλη αν δεν κάνω λάθος.

Αλλά παιδιά παίζει να έχουν παραπάνω προτάσεις, εγώ δεν είχα ψαχτει ιδιαίτερα.
Διορθώσεις ευπρόσδεκτες!

Καλά να περάσετε και κάνε και μια χαιρετούρα στο ναυπηγείο για πάρτη μου.



Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εχεις σκεφτει να γινεις trip advisor??? ευχαριστω :etsi
η πραγματικοτητα ειναι μια ψευδαισθηση που οφειλεται στην ελλειψη αλκοολ !

andy capp
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ 05 Νοέμ 2014, 23:49
Has thanked: 143 times
Been thanked: 39 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από andy capp » Τετ 19 Ιουν 2019, 17:25

curvagreek έγραψε: Τρί 11 Ιουν 2019, 19:07 Εμείς φέτος ετοιμάζουμε road trip ενός μήνα με το ιχ. Πήραμε σκηνή οροφής για το αυτοκίνητο και ξεκινάμε από Ηπειρωτική Ελλάδα(Βωβούσα, Πυρσόογιαννη, μερικά Ζαγοροχώρια, πάμε πηγές Αχέροντα σε κάποιους φίλους, Κορωνησία που μου φαντάζει μαγική και δεν είχα ιδέα γι αυτήν και κατεβαίνουμε προς Πελλοπόνησο όπου θα ξοδέψουμε το μεγαλύτερο κομμάτι των 30 ημερών. ήδη έχουν μπει πινέζες σε Μονεμβασιά, Βοιδοκοιλιά, Γύθειο, Ελαφόνησο, Λίμνη Δόξα, Μάνη, Καρδαμύλη, Βυτινα κ.α. Στο ανέβασμα Παύλιανη, Μετέωρα και 1-2 μέρες Πήλιο.
Όλο αυτό σε σε κάμπινγκ λίγες μέρες και πολλές free καταστάσεις σε θάλλασα αλλά και ορεινά χωριά. Προτάσεις για να δούμε κατι όχι πολύ διαδομένο φυσικά δεκτές
giati den pigate se arketa xwria me ton irakli?

Άβαταρ μέλους
curvagreek
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10158
Εγγραφή: Πέμ 11 Νοέμ 2010, 23:44
Has thanked: 1121 times
Been thanked: 513 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από curvagreek » Πέμ 20 Ιουν 2019, 15:21

o:t
Ινφο για Πελλοπονησο;
* Φωτογραφίες να ανεβάζετε από τα συννημένα. Η επιλογή βρίσκεται κάτω από το κουμπί "ΥΠΟΒΟΛΗ" όταν πάτε να κάνετε ποστ. Για να μη χάνονται οι φωτογραφίες

* Για να ποστάρετε ένα βίντεο, πλέον βάζετε ΜΟΝΟ το λινκ

Άβαταρ μέλους
BigBang
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Παρ 05 Οκτ 2012, 16:50
Has thanked: 62 times
Been thanked: 36 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από BigBang » Πέμ 20 Ιουν 2019, 23:18

curvagreek έγραψε: Πέμ 20 Ιουν 2019, 15:21 o:t
Ινφο για Πελλοπονησο;
βοιδοκοιλια απο παραλιες αξιζει να πας, γενικα η πελοπονησσος ειναι τεραστια
cha✼s

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 219 επισκέπτες