ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 07 Αύγ 2018, 19:11

Καμια καλή παραλια η' δραστηριότητα προς αγιοκαμπο μεριά; νιουφης στα μέρη.. :shmaia
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
Keep-the-faith
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 18:57
Has thanked: 131 times
Been thanked: 44 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Keep-the-faith » Τετ 08 Αύγ 2018, 16:51

Για παραλία προτείνω το Ρακοπόταμο για κάτι διαφορετικό, περίπου 8 χιλιόμετρα από τον Αγιόκαμπο. Αλλά καλύτερα όχι σκ γιατί θα έχει πολύ κόσμο.

Για δραστηριότητα μπορείτε να δείτε τον καταρράκτη κοντά στη Σωτηρίτσα. Μπορείτε να κάνετε πεζοπορία που ξεκινάει παραλιακά από τη Βελίκα αλλά είναι τουλάχιστον 2μιση ωρές, αλλιώς για πιο σύντομα αφήνεται το αυτοκίνητο στη Σωτηρίτσα και έπειτα περπατάτε κανένα τέταρτο μέχρι τον καταρράκτη ο οπόιος είναι μικρός σχετικά αλλά αξίζει μια βόλτα αν έχετε χρόνο. Έπειτα μπορείτε να συνεχίσετε με το αυτοκίνητο και να πάτε στη Μελιβοία που είναι δίπλα, και να καθίσετε στην πλατεία του χωριού με θέα το Αιγαίο.

Τέλος αυτό το site έχει αρκετές πληροφορίες για παραλίες και μέρη: https://www.larissa-beach.gr/el/

Καλά να περάσεις :coool
Ρε κουφάλες δεν θα νιώσετε τη φάση μας ποτέ...

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από bullis » Παρ 10 Αύγ 2018, 12:39

Thank post παιχταρά μου :yp

Απο σωτηριτσα έχει σήμανση για το μονοπάτι (τουλάχιστον την αρχή του) ή ρωτώντας ΠΑΣ;
Γιατί και πώς;

Paranormal7
Δημοσιεύσεις: 649
Εγγραφή: Σάβ 18 Οκτ 2014, 16:31
Has thanked: 24 times
Been thanked: 12 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Paranormal7 » Πέμ 06 Σεπ 2018, 02:25

Λίγο άκυρο με καλοκαίρι αυτό που θα πω αλλά δεν ήξερα που άλλου να το βαλω..
Έτοιμαζω ενα ταξιδακι για τον Απρίλη ισραηλ\τελ αβιβ\ιερουσαλημ έχετε παει κανείς απο εδώ να πει καμια εμπειρία?
H πραγματικοτητα ειναι μια ψευδαισθηση που οφειλεται στην ελλειψη αλκοολ !

arnaoutelhs13
Δημοσιεύσεις: 1455
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 18:07
Τοποθεσία: παντου !
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από arnaoutelhs13 » Πέμ 06 Σεπ 2018, 19:14

Για ιερουσαλημ εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο φιλη που πηγε προσφατα !
Πειτε και τιποτα για χαγη ροτερνταμ μονοημερες ρε μανγκες !
η πραγματικοτητα ειναι μια ψευδαισθηση που οφειλεται στην ελλειψη αλκοολ !

Άβαταρ μέλους
bongo
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2011, 00:53
Has thanked: 216 times
Been thanked: 259 times

Re: RE: Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από bongo » Πέμ 06 Σεπ 2018, 20:53

Paranormal7 έγραψε:Λίγο άκυρο με καλοκαίρι αυτό που θα πω αλλά δεν ήξερα που άλλου να το βαλω..
Έτοιμαζω ενα ταξιδακι για τον Απρίλη ισραηλ\τελ αβιβ\ιερουσαλημ έχετε παει κανείς απο εδώ να πει καμια εμπειρία?
Έχουν πάει κάτι γνωστοί μου.
Δυνατή εμπειρία γενικώς, μιας και πρόκειται για ιστορική περιοχή/ σταυροδρόμι πολιτισμων.
Πολύ τέντα οι έλεγχοι στα αεροδρόμια μου είπαν.
Και καλά πάνε να ψαρωσουν τον κόσμο με ερωτήσεις εκεί στον έλεγχο διαβατηρίων στο φεύγα.

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

γι'αυτό που δεν καταλαβαίνουνε οι άλλοι

ΙΩΑΚΕΙΜ

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΚΕΙΜ » Πέμ 06 Σεπ 2018, 20:58

Απο παιδια που πηγαν ακουσα οτι ειναι πανακριβα εγω παντως

Άβαταρ μέλους
bongo
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2011, 00:53
Has thanked: 216 times
Been thanked: 259 times

Re: RE: Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από bongo » Πέμ 06 Σεπ 2018, 20:59

arnaoutelhs13 έγραψε:Για ιερουσαλημ εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο φιλη που πηγε προσφατα !
Πειτε και τιποτα για χαγη ροτερνταμ μονοημερες ρε μανγκες !
Χάγη έχω πάει για μια διανυκτερευση πριν 3-4 χρόνια λόγω δουλειάς αλλά στα τρεχαματα οπότε δεν είδα πολλά.
Αυτό που θυμάμαι ειναι ότι δεν έμοιαζε καθολου με Άμστερνταμ στο όλο κλίμα.
Έχει κανάλια κτλ, αλλά πιο κυριλέ και καθαρή φάση.
Εκτός αν εγώ δεν τσεκαρα σωστά.
Και προφανώς δεν είναι φτηνή πόλη ε!
Αν πληρώνει άλλος τότε πάσο!
Γράψε ρε συ εμπειρίες αφού γυρίσεις Εικόνα

Ρότερνταμ λιμανάρα!
Νομιζω το είχαν κάνει αλοιφή όμως οι ναζηδες στον πόλεμο οπότε έχει χάσει σε γραφικότητα κτλ (;)
Αν κάποιος άλλος γνωρίζει, ας επιβεβαιωσει.

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

γι'αυτό που δεν καταλαβαίνουνε οι άλλοι

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από bullis » Παρ 07 Σεπ 2018, 13:09

Από ροττερνταμ κοντά, τα μόνα μέρη που έχω βρεθεί (και μου άρεσαν) είναι το zierikzee (1 ώρα περίπου), ένα αστειο χωριο με στραβά, λόγω καθιζησεων, σπίτια και η μπριζ, πολύ πολύ ωραία μεσαιωνική πόλη με ωραία κανάλια και ατμόσφαιρα (περίπου 2 ώρες).

Όσο για τον αγιοκαμπο και τα γύρω μέρη που για πρώτη φορά βρέθηκα
- πολύ ωραία φύση, κάργα πράσινο και περίεργη συνδυασμοί: Μαζί καστανιές, καρυδιές, κερασιές, έλατα (!) και δίπλα φοίνικες, ροδακινιες, αχλαδομηλιες κλπ.
- πολλά νερά και ρέματα κατεβαίνουν συνεχώς από Πήλιο και κισσαβο (στη σμιξη τους ο αγιοκαμπος) και αυτό δίνει βλάστηση αλλά και μικρούς καταρράκτες συνεχώς. Νομίζω κάνουν και μικροκλιματα με κρύο για αυτο και τα ελατα διπλα στην παραλια, σε υψόμετρο 0. Πχ σε μια παραλια (ψαρολακκος) βλέπεις ελατο, διπλα ακριβώς φοινικα και στην άμμο σου κάνουν σκιά πλατανια( !) αντί για αρμυρίκια.
- καταρράκτης σωτηριτσας ωραίος αλλα πολύ κρύος 😁, έχει πολλούς μικρότερους συνεχώς που κανεις κ το ξέπλυμα απ το αλάτι μετά, πχ πάνω απο την παραλία που είναι πριν το ρακοποταμο. Θένκς αλάνι, και οι δύο ωραίες προτάσεις :etsi
- το μέρος έξω στυλ εητιλα, σχεδόν αποκλειστικά μόνο Έλληνες της περιοχής (λίγοι πολωνοι στη βελικα,χωριο κοντά), πήγαν τα λαρισαικα γονα 😁, και εμείς απο τα Γιάννενα έμπειροι αλλά εκεί είναι πανεπιστήμιο. Ακούς κάθε γκουβρω 😁 και (παρα)μορφωνεσαι
- η παραλιες είναι (όλες) μεγάλες, πλατιες, με μικρό χαλίκι, και ανοιχτές στο αιγαιο. Με μελτέμια σηκώνουν κύμα αλλά αν τις πετύχεις λάδι σαν μεγάλες πισίνες. Προσωπικά προτιμώ πιο μικρούς κολπους, βράχια κλπ και δεν με τρέλαναν αλλά γούστα είναι αυτά
- συνολικά για οικογενειακά είναι ήρεμα και χάλαρα (πολύ) αλλά για παρέες κλπ νομίζω υπάρχουν πολλά καλυτέρα μέρη

Black sheep 🐑 :etsi 😁
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
eisaggeleas
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ 28 Ιαν 2016, 17:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 10 times

Re: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/ΔΙΑΚΟΠΕΣ/ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από eisaggeleas » Κυρ 16 Δεκ 2018, 13:21

Λιγο καθυστερημενα αλλα ροτερνταμ πολυ ωραιο για λατρεις μοντερνας αρχιτεκτονικης κλπ λογω ισοπεδωσης απο ναζι ειναι ολο προσφατα οικοδομημενο εργα τεχνης στους δρομους μεσα στα καναλια κλπ καθως και φουλ φουτουριστικα κτιρια, ειχα την τυχη να το πετυχω χριστουγεννα χιονισμενο και ωραια νυχτερινη ζωη στα μαγαζακι π πηγα ανετα ξαναπηγαινα

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 58 επισκέπτες