ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ & ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ

Κάρτα Φιλάθλου, Λευτεριά Στους Οπαδούς...
zdenko_9
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ 27 Δεκ 2010, 16:58
Has thanked: 85 times

Re: ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ & ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ

Δημοσίευση από zdenko_9 » Δευ 26 Σεπ 2011, 15:18

Μπραβο στα ζωα που το κανανε. :eme

IraklisOldStyle
Δημοσιεύσεις: 1521
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2010, 10:23
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

Re: ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ & ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ

Δημοσίευση από IraklisOldStyle » Τρί 11 Οκτ 2011, 04:06

Μιλωντας για αυτοκριτικη,

Περασα απο μια φαση που η μερα μου ξεκινουσε και τελειωνε με την ομαδα (απο οπαδικη σκοπια).
Πηγαινα τακτικα σε συνδεσμους, φορουσα συνδεσμιακα, μπορει να μην ειχα για την ΔΕΗ πχ, αλλα εβρισκα τσιμα τσιμα φραγκα ισα για να παω γηπεδο και γενικα αφιερωνα μεγαλο μερος του 24ωρου για την ομαδα. Αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.

Περαν αυτου, για μενα δεν υπηρχαν οπαδοι του Αρη, παρα σκουληκια, δεν υπηρχαν οπαδοι του ΠΑΟΚ, παρα Τουρκοι, τυρια, χανουμια κλπ. Οι Τουρκοι καναν ετσι, τα σκουληκια καναν αλλιως, οι μεν ηταν κομπλεξικοι, οι δε ρουφιανοι, κι εμεις παντα οτι καλυτερο κυκλοφορουσε. Η τελοσπαντων εμεις ειχαμε το δικιο. Ετσι (ηθελα και) τα εβλεπα τα πραγματα.

Ειχα αποψη για σκηνικα που ποτε δεν ειχα βρεθει, και φυσικα παρουσιαζα την κυανολευκη εκδοχη ως την αληθινη. Οχι "εμεις δε τρεξαμε, οχι εμεις ημασταν λιγοτεροι και κρατησαμε κλπ". Χρησιμοποιουσα κι αυτον τον ηλιθιο πληθυντικο και ηταν ολα καλα. Πως ειναι αυτο που συμβαινει στις Κλωτσοπατιναδες; Ενα τετοιο πραγμα.

Δικαιολογουσα σχεδον τα παντα υπερ μας. Ξυλο με τους μπατσους γιατι ειναι μπατσοι, ντου γιατι δεν εχουμε λεφτα κλπ.

Καποια στιγμη ηρθαν ετσι τα πραγματα μετα απο μια σειρα γεγονοτων που με εκαναν να "δωσω μια" την κεφαλα μου στον τοιχο και να συνελθω. Αποτραβηχτηκα απο τα συνδεσμιακα δρωμενα, αφορμη ηταν το περιστατικο των Χριστουγεννων με την φαεινη ιδεα της απαγωγης. Αποτραβηχτικα και απο τα αγωνιστικα της ομαδας μιας και ειχα να δωσω τον δικο μου αγωνα για να βγει ο μηνας μου.

Εκτοτε δεν τα εχω με κανεναν και για τιποτα, δε στραβοκοιτω κανεναν με μπλουζα αλλης ομαδας, δεν αγχωνομαι για τιποτα που εχει να κανει με τον Ηρακλη και γενικα το χειριζομαι διαφορετικα το ολο πραγμα.
Αυτο που μου μενει, ειναι οτι ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν ειπε ποτε για τα του οικου του κατι κακο.
Καμια γρια δεν ειπε ποσο μαλακια ηταν η ιδεα της απαγωγης. Επρεπε να σιγοψυθιριζω ενα απογευμα εξω απ' το Ιβανωφειο οταν συμφωνουσα με ενα φιλο στο ποσο ανοητη κινηση ηταν.
Κανενας γαυρος δεν ειπε τους δικους του δολοφονους για την Παιανια.
Κανενας Οφιτζης δεν ευχηθηκε να σαπισει στη φυλακη ο δολοφονος του Ρουσσακη.
Κανενας ΠΑΟΚτσης δεν κατηγορησε ποτε ευθεως και ανοιχτα την πλευρα του για τοσα και τοσα περιστατικα που ο κοσμος του ΠΑΟΚ τα εχει κανει γυαλια καρφια.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΑ.

Μπορει τα μισα η και ολα να σας φαινονται παπαρολογιες αλλα το ποσο με ενδιαφερει ειναι προφανες. Αυτο που κραταω μετα απο χρονια ενασχολησης με τον οπαδικο Ηρακλη αλλα και ολα οσα αλληλεπιδρουσαν σε αυτον ειναι οτι οτι χρωμα κι αν ημαστε, θελουμε να γαμαμε και να δερνουμε. Θελουμε να κυνηγαμε εμεις τον αντιπαλο, να τα σπαμε, και να διατηρουμε το προφιλ του hooligan. Kι οταν μας δενουν, "ΑCAB & Λευτερια στους οπαδους'. Η ελληνικη οπαδικη σκηνη εχει τοση υποκρισια μεσα της, μεσα απ τα δικα μου ματια εστω, οση και η ατακα 'Λεφτα υπαρχουν".

Χαιρομαι παρα πολυ που δεν ειμαι ενεργο της μελος.
Σαφως και υπαρχουν και οι "υγιεις αρρωστοι" οι οποιοι ειναι το 90λεπτο τους, η εκδρομουλα τους, η μπυρα τους κι ολα καλα. Αλλα η αγαπη για το ποδοσφαιρο και την ομαδα των πολλων στην Ελλαδα, μοιαζει να καπελωνεται απο το μισος για τον αντιπαλο, των λιγων.

Αυτα απο την δικη μου πλευρα.
Τα παραπανω δεν ειναι η σωστη θεση, παρα η δικη μου θεση.

Άβαταρ μέλους
curvagreek
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10158
Εγγραφή: Πέμ 11 Νοέμ 2010, 23:44
Has thanked: 1121 times
Been thanked: 513 times

Re: ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ & ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ

Δημοσίευση από curvagreek » Τρί 11 Οκτ 2011, 20:26

Όπως σε όλους τους τομείς της ζωής μας, υπάρχουν καλοί και σωστοί οπαδοί πέρα απ'τα λαμόγια και τoυς superman

Πάντως για να είσαι εδώ ακόμα δε ξέκοψες εντελώς :mrgreen:
* Φωτογραφίες να ανεβάζετε από τα συννημένα. Η επιλογή βρίσκεται κάτω από το κουμπί "ΥΠΟΒΟΛΗ" όταν πάτε να κάνετε ποστ. Για να μη χάνονται οι φωτογραφίες

* Για να ποστάρετε ένα βίντεο, πλέον βάζετε ΜΟΝΟ το λινκ

ΛΟΥΚΑΣ
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Σάβ 27 Νοέμ 2010, 17:55

Re: ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ & ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ

Δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Τρί 11 Οκτ 2011, 22:35

curvagreek έγραψε:Όπως σε όλους τους τομείς της ζωής μας, υπάρχουν καλοί και σωστοί οπαδοί πέρα απ'τα λαμόγια και τoυς superman

Πάντως για να είσαι εδώ ακόμα δε ξέκοψες εντελώς :mrgreen:
ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΛΟΨΕ ΕΝΤΕΛΩΣ,ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΝΕ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΥΡΩ ΜΑΣ...
ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ.....ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ,ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝΕ ΠΟΛΛΟΙ....
:etsi

IraklisOldStyle
Δημοσιεύσεις: 1521
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2010, 10:23
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

Re: ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ & ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ

Δημοσίευση από IraklisOldStyle » Τρί 11 Οκτ 2011, 23:18

curvagreek έγραψε:Όπως σε όλους τους τομείς της ζωής μας, υπάρχουν καλοί και σωστοί οπαδοί πέρα απ'τα λαμόγια και τoυς superman

Πάντως για να είσαι εδώ ακόμα δε ξέκοψες εντελώς :mrgreen:
Καλα, δε λεω οτι βλεπω γηπεδο κι αλλαζω δρομο, απλα ξερεις, πολυ πιο χαλαρα πλεον :cool:

songogu10
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: Δευ 07 Φεβ 2011, 03:16
Has thanked: 72 times
Been thanked: 3 times

Re: ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ & ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ

Δημοσίευση από songogu10 » Τετ 12 Οκτ 2011, 02:20

Πολλα + στον iraklisoldstyle.Αν και 22 χρονων εχω καταλαβει αρκετα απο αυτα που αναφερει και συμφωνω σχεδον σε ολα οσα γραφει.

Άβαταρ μέλους
Crew Non Parlo
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν 2011, 14:56
Has thanked: 348 times
Been thanked: 2 times

Re: ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ & ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ

Δημοσίευση από Crew Non Parlo » Σάβ 15 Οκτ 2011, 02:39

Εικόνα

IraklisOldStyle
Δημοσιεύσεις: 1521
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2010, 10:23
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

Re: ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ & ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ

Δημοσίευση από IraklisOldStyle » Κυρ 16 Οκτ 2011, 20:54

Απο τινος το γηπεδο;

snas
Δημοσιεύσεις: 7127
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 23:38
Has thanked: 53 times
Been thanked: 8 times

Re: ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ & ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ

Δημοσίευση από snas » Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:27

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
baader3
Δημοσιεύσεις: 3492
Εγγραφή: Παρ 19 Νοέμ 2010, 16:27
Τοποθεσία: Όλη η γη για πάρτη σου, ένα τσιγάρο δρόμος!
Has thanked: 406 times
Been thanked: 22 times

Re: ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ & ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ

Δημοσίευση από baader3 » Δευ 28 Νοέμ 2011, 21:03

Στην μνήμη του Gabbo...
Δημοσιεύουμε, χωρίς σχόλια – είναι περιττά – την παρακάτω επιστολή του Alberto από την Πάρμα που βρήκαμε στην ιστοσελίδα των Boys Parma 1977.

" Γεια σου Gabbo. Αύριο θα είναι η τέταρτη επέτειος από εκείνη την καταραμένη 11η Νοεμβρίου 2007, όταν η απερίσκεπτη πράξη ενός δολοφόνου με στολή σου αφαίρεσε το πολυτιμότερο αγαθό που διαθέτουμε... τη ζωή.

Επιτέλους στο αουτογκρίλ της Μπαντία Αλ Πίνο μια αναμνηστική πλάκα θα θυμίζει για πάντα το χαμόγελό σου και τη δίψα σου για ζωή. Ξέρεις κάτι; Δεν είναι ότι εδώ περνάμε και πολύ καλά. Κάθε άλλο. Αυτός ο κόσμος όλο και περισσότερο μοιάζει να γυρίζει ανάποδα. Κάθε μέρα τα δελτία ειδήσεων και οι εφημερίδες είναι γεμάτα νέα που σε κάνουν να θέλεις να ξεράσεις. Πριν από λίγες μέρες έπληξε τη Γένοβα μια καταστροφική πλημμύρα στην οποία πέθαναν και παιδιά. Και όλα αυτά στο κέντρο της Γένοβας. Το πως μπορεί να πεθάνει κάποιος το 2011 εξαιτίας μιας καταιγίδας στο κέντρο μιας ιταλικής πόλης, είναι ένα μυστήριο που ακόμα κανείς δεν μπορεί να ξεδιαλύνει. Ωστόσο, εντωμεταξύ, συνεχίζουμε να κτίζουμε παντού. Ζούμε σε ένα κόσμο από τσιμέντο. Και η φύση μας στέλνει το λογαριασμό, ένα λογαριασμό πολύ αλμυρό, που κανένας δεν μπορούσε να φανταστεί. Η χώρα βρίσκεται σε οικονομική κρίση. Δεν υπάρχουν δουλειές, δεν υπάρχει μέλλον για τους νέους και η μοναδική ελπίδα που έχουν είναι να βρουν μια δουλειά ορισμένου χρόνου, με 800 ευρώ το μήνα. Η βενζίνη κοστίζει πλέον 1,6 ευρώ το λίτρο. Όμως ο πρωθυπουργός μας [ο Μπερλουσκόνι, σ.τ.μ.] λέει ότι τα αεροπλάνα και τα εστιατόρια είναι γεμάτα κόσμο. Καλά εάν σκεφτεί κανείς ότι από την Πάρμα σου έρχεται φτηνότερο να πετάξεις μέχρι το Λονδίνο παρά να πάρεις το τρένο μέχρι τη Ρώμη, ίσως έχει δίκιο. Ξέρεις, απ' ό,τι φαίνεται, ο Μπερλουσκόνι παραιτήθηκε. Το πρόβλημα είναι ότι η εναλλακτική λύση της άλλης μεριάς ονομάζεται Μπερσάνι... [ο ηγέτης του κεντροαριστερού Δημοκρατικού Κόμματος, σ.τ.μ.] Μμ, ένα πραγματικό μπουρδέλο. Κινδυνεύουμε να καταλήξουμε σαν την Ελλάδα, αλλά απ' ό,τι φαίνεται η λύση έχει βρεθεί... θα βγαίνουμε στη σύνταξη στα 67. Έτσι θα μας μένουν τέσσερα ή πέντε χρονάκια να την χαρούμε. Ίσως αρχίσω να ψαρεύω ή να μαζεύω μανιτάρια. Ή θα αφοσιωθώ στο πάθος που έχω από μικρός, το ποδόσφαιρο. Ωχ, όχι. Είχα ξεχάσει ότι δεν μπορώ πια να πηγαίνω στο γήπεδο επειδή δεν έχω πάρει την κάρτα φιλάθλου. Πράγματι, εσύ δεν ξέρεις τι είναι. Ουσιαστικά ο καταδικασμένος που στην Ιταλία παριστάνει τον Υπουργό Εσωτερικών θέλει να μας υποχρεώσει να βγάλουμε μια κάρτα θα «διευκόλυνε» την είσοδό μας στο γήπεδο. Κρίμα που πίσω από αυτή την κάρτα βρίσκεται μια χοντρή μπίζνα οργανωμένη από τις τράπεζες και το σύστημα του ποδοσφαίρου που ποτέ κανείς δε θα παραδεχτεί την ύπαρξή της. Ξέρεις ο υπουργός καυχιέται ότι με την εισαγωγή της κάρτας φιλάθλου πέτυχε τη μείωση των επεισοδίων στα γήπεδα. Εν μέρει έχει δίκιο. Τα γήπεδα είναι άδεια και έρημα. Δημόσια τάξη... αφαίρεσε το δημόσια και μένει η τάξη. Έτσι μπορώ ακόμα κι εγώ να κάνω τον υπουργό... Όμως εσύ το ξέρεις πολύ καλά, οι οπαδοί είναι το κακό που πρέπει να ξεριζωθεί. Κανένας δε θυμάται την αλληλεγγύη που δείχνουν κάθε φορά που χρειάζεται. Οι οπαδοί από τη Γένοβα, με τα φτυάρια στο χέρι, είναι εκεί για να δώσουν ένα χέρι στους ανθρώπους της πόλης της και να βγάλουν τη λάσπη από τα σπίτι. Και από τη Φλωρεντία έφτασαν για να δώσουν ένα χέρι. Όμως όλα αυτά δεν αποτελούν ειδήσεις. Καλύτερα να ρίξουμε στην πρώτη σελίδα τα ονόματα και τα επώνυμα των οπαδών όταν συμβαίνει κάποιο γεγονός που συνδέεται με τον κόσμο του ποδοσφαίρου. Και τότε ποιος είδε το θεό και δεν τον φοβήθηκε, μπαίνει σε λειτουργία η νέα Ιερά Εξέταση...
Τι άλλο να πούμε Γκαμπριέλε, μια μεγάλη αγκαλιά στην οικογένειά σου και στους φίλους σου που αύριο θα βρίσκονται σε εκείνο το αουτογκρίλ για να διατηρήσουν την ανάμνησή σου ζωντανή. Θα ήθελα να βρισκόμουν κι εγώ εκεί, αλλά δεν μπορώ. Σου υπόσχομαι ότι δε θα σταματήσω να αγωνίζομαι και να πολεμάω για έναν καλύτερο κόσμο. Θα διατηρήσω τις ιδέες μου και τα ιδεώδη μου για δικαιοσύνη, αν και ορισμένες φορές αναρωτιέμαι, στο κατώφλι των σαράντα, εάν ακόμα αξίζει τον κόπο. Αλλά όσο η απάντηση είναι «Ναι», ε τότε ίσως σου γράψω και κανένα άλλο γραμματάκι. Με την ελπίδα ότι θα μπορέσω να σου μιλήσω για έναν καλύτερο κόσμο. Τώρα σε αφήνω, θα έχεις να βάλεις τους δίσκους σου...

Σου στέλνω μια αγκαλιά...
Alberto, οπαδός της Πάρμα και μέλος των Boys Parma 1977 "


http://football-blabla.blogspot.com/

υγ: αν βρουν κάποιο καταλληλότερο τόπικ ας το μεταφέρουν οι αντμινς.
Εικόνα

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 198 επισκέπτες