ΦΙΛΙΕΣ-ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ(σχόλια επιτρέπονται)

Τατουάζ οπαδικά, γκράφιτι, σύνδεσμοι, αυτοκόλλητα, making of...
kcp
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 16:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: ΦΙΛΙΕΣ-ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ(σχόλια επιτρέπονται)

Δημοσίευση από kcp » Τρί 09 Οκτ 2018, 14:32

Ενωσης ευχαριστώ για το αρθρακι λοιπόν το πανί το εκδρομικό έχει χαθεί back in 90s την μια μέσα από Πορτ παγκαζ από paris.απο asse πάλι το ίδιο με διάρρηξη.απο lazio σε σκηνικό στην Ρώμη σε αναμεταξύ τους ματς αρχές;00 σε σκηνικό με λιγότερο κόσμο οι Γάλλοι εργαλεία η Ρωμαίοι κτλ κτλ ίσως να ήταν φιλικό αν θυμάμαι καλά το πανί έγραφε ultras άσπρο πανί μπλε γράμματα αρκετά μεγάλο.ψαξτο και ενημέρωσε μας αν ισχύουν.α και επίσης από asse kαποια πλακατ σημαίες μέσα από πούλμαν όπως προανεφερε ο Ιρλανδός

kcp
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 16:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: ΦΙΛΙΕΣ-ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ(σχόλια επιτρέπονται)

Δημοσίευση από kcp » Τρί 09 Οκτ 2018, 14:40

IMG_20181009_143906_122.jpg
IMG_20181009_143906_122.jpg (42.69 KiB) Προβλήθηκε 2761 φορές
Συνημμένα
cu51010-ecd8c4.jpg
cu51010-ecd8c4.jpg (188.1 KiB) Προβλήθηκε 2761 φορές
IMG_20181009_143906_122.jpg
IMG_20181009_143906_122.jpg (42.69 KiB) Προβλήθηκε 2761 φορές

kcp
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 16:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: ΦΙΛΙΕΣ-ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ(σχόλια επιτρέπονται)

Δημοσίευση από kcp » Τρί 09 Οκτ 2018, 14:43

IMG_20181009_144310_836.jpg
IMG_20181009_144310_836.jpg (93.3 KiB) Προβλήθηκε 2760 φορές

D.R.I
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Δευ 14 Φεβ 2011, 18:27
Has thanked: 12 times
Been thanked: 182 times

Re: ΦΙΛΙΕΣ-ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ(σχόλια επιτρέπονται)

Δημοσίευση από D.R.I » Τρί 09 Οκτ 2018, 16:15

Enwsis exei mia aiwnia latreia stous cu84 alla i mauri alitheia einai me tous south winners epexe erwtas me tin prwti matia. Tairiazoun polu se elliniki skini. Oloi kaloi einai alla auto pou otan se blepoun se filane panta oloi m oloys 3 fores mou ti dinei. Oi cu84 paizei na nai o apolutos orismos toy entelws sobarou ultra se oli tin eurwpi. Pio swsti nootropia ultra pou katantaei asteio.

ΙΩΑΚΕΙΜ

Re: ΦΙΛΙΕΣ-ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ(σχόλια επιτρέπονται)

Δημοσίευση από ΙΩΑΚΕΙΜ » Τετ 10 Οκτ 2018, 13:04

Οποιος δεν βαριεται ας μας κανει μια αναλυση των γκρουπ που υπαρχουν στην μασσαλια

Αυτο οτι υπαρχουν 5 διαφορετικα γκρουπ που κανουν διαφορετικο κορεο στο ιδιο πεταλο σε καθε ματς ειναι ενδιαφερον :lol

Άβαταρ μέλους
enwsis
Δημοσιεύσεις: 2700
Εγγραφή: Παρ 19 Νοέμ 2010, 17:12
Has thanked: 199 times
Been thanked: 64 times

Re: ΦΙΛΙΕΣ-ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ(σχόλια επιτρέπονται)

Δημοσίευση από enwsis » Τετ 10 Οκτ 2018, 15:06

https://fr.wikipedia.org/wiki/Supporter ... _Marseille

....peta to sto google translate kai egines

Άβαταρ μέλους
Irlandos 1
Δημοσιεύσεις: 6914
Εγγραφή: Δευ 26 Σεπ 2011, 15:20
Has thanked: 50 times
Been thanked: 94 times

Re: ΦΙΛΙΕΣ-ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ(σχόλια επιτρέπονται)

Δημοσίευση από Irlandos 1 » Τετ 10 Οκτ 2018, 15:44

Virdage Sud: Commando Ultra '84 στο κάτω μέρος, South Winners (1987) στο πάνω, που είναι και τα μεγαλύτερα γκρουπ στη Μασσαλία.

Ειπώθηκαν κάποια πράγματα γενικά, να προσθέσω ότι οι CU'84 ήταν το πρώτο σχήμα ultras στη Γαλλία, και ότι είχαν/έχουν τόσο πολλές επαφές/φιλίες ανά τα χρόνια που βαριέμαι και να τις γράφω...
(μέχρι και με L.A. Galaxy έχει παίξει φώτο http://i67.tinypic.com/eip2l4.jpg :pro )
Ψιλοκλάμα με Ιταλία που εκτός απ'το Λιβόρνο (που δεν ξέρω πόσο δυνατές σχέσεις υπάρχουν ακόμα), έχουν επίσης φιλία με Ultras Tito και Rude Boys από Doria, ενώ οι South Winners έχουν επαφές με Genoa (από Fossa και Ottavio Barbieri στα 90s). :lol

SW87 νομίζω η πιο χουλιγκαν/πλεμποφάση απ'όλους, πρέπει να έχουν πολλούς μετανάστες, χωμένοι πολύ με διοικήσεις, προπονητές, κτλ, αν ψαχτείς λίγο στο ίντερνετ θα δεις ότι ψήνονται και με δημοσιότητα... Πάρα πολλά ψειρισμένα πανιά, κάποια δεν έχουν βγει καν (βγάλαν πχ φέτος στο Νιμ ψειρισμένο από τους Gladiators από αρχές 90's http://www.commandoultra84.com/800/phot ... M%2014.jpg), αλλά ασχολούνται κανονικά και με κερκίδα-κορεό. Στα 30 χρόνια του γκρουπ έκαναν μάλιστα κορεό που εμφάνιζε όλους όσους έχουν ψειρίσει, μεταξύ των οποίων και γκρουπ της Μαρσέιγ (Cosa Ultra - http://www.ultras-tifo.net/photo-news/4 ... -2017.html). :shmaia
Επίσης έχουν σαν χρώμα το πορτοκαλί, νομίζω από εποχές φλάι.
Από πολιτική σχέσεις με διάφορα αριστερά γκρουπ οι πρώτοι, σημαίες/κορεό με τον Τσε οι δεύτεροι, έτσι για να έχεις μια εικόνα...


Virage Nord (DePe): Κάτω οι Yankee Nord.
Πάνω: αριστερά γωνία όπως κοιτάμε το πέταλο οι Fanatics, δίπλα τους ως τη μέση οι Dodger's, από το κέντρο και δεξιά οι MTP (Marseille Trop Puissant).

Οι Yankee Nord πρέπει να ήταν το πιο μεγάλο γκρουπ του πετάλου, νομίζω no politica, ιδρύθηκαν κι αυτοί το '87, και δεν αναγνωρίζονται πλέον από τη διοίκηση μετά από διάφορα περιστατικά, όπως θέματα με πωλήσεις εισιτηρίων. Η διοίκηση έχει δώσει τη θέση τους σε ένα άλλο group, παλιό μεν, αλλά όχι ultras. Προσπαθούνε πάντως να βρούνε λύση.
Τα τελευταία χρόνια έχουν σχέσεις με Green Corsairs από MC Alger. (ίσως λόγω Αλγερινών που είναι στο group;...)

Οι Fanatics ξεκίνησαν το '88 στο βόρειο πέταλο, μετακινήθηκαν στο νότιο όπου υπήρξε μια συνεργασία με τα άλλα δύο γκρουπ, και από το 95/96 που χάλασε η φάση μεταξύ τους βρίσκονται ξανά στο Virage Nord. Από Γάλλο που έχω μιλήσει (όχι Μαρσεγιέζο) μου έχει αναφέρει αυτούς μαζί με τους CU'84 ως αγνούς, και μου σχολίασε αρνητικά για SW87. Μικρό σχετικά γκρουπ, αλλά στα μάτια μου δεν έχει τις παθογένειες που έχουν (κάποια από) τα υπόλοιπα.
Αντιρατσιστές, χρησιμοποιούνε πολύ ως χρώματα το κίτρινο-κόκκινο, που βρίσκονται στη σημαία της ευρύτερης περιοχής (νομίζω παίζει ιστορικά σχέση με Καταλονία).

Οι Dodger's ιδρύθηκαν το '92 (από άτομα που έφυγαν από Y.N.87 σύμφωνα με το λινκ του enwsis), apolitic, κι αυτοί πρέπει να είναι σχετικά πιο μικρό group. Δεν έχω άποψη ή κάτι ιδιαίτερο να προσθέσω.

MTP ίσως το πιο αριστερό/πολιτικοποιημένο group, είναι αυτό που ξεκίνησε ο DePe το '94.
Να διαβάσεις το αφιέρωμα στο περιοδικάκι για να καταλάβεις τι εστί DePe, μη τα θέλεις όλα έτοιμα. :daskalos

Αν κάπου κάνω λάθος, μπορεί να διορθώσει όποιος θέλει.

Άβαταρ μέλους
enwsis
Δημοσιεύσεις: 2700
Εγγραφή: Παρ 19 Νοέμ 2010, 17:12
Has thanked: 199 times
Been thanked: 64 times

Re: ΦΙΛΙΕΣ-ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ(σχόλια επιτρέπονται)

Δημοσίευση από enwsis » Τετ 10 Οκτ 2018, 17:08

respect gia tin analysi.... psagmenos / diavasmenos o filos mas.

to mono sxolio sxetika me CU 84 , episimi aderfopoihsh exoun (me istorki seira) :

A. me Ultras Tito apo Sampdoria (apo ta 80s, ousiastika autous adegrapsan kai eferan tin fasi Ultras kai stin Gallia)
B. me emas, Original 21 , pou ksekinise siga siga apo arxes 90s kai edraiwthike/dynamwse mid/late 90s
C. me Livrono , apo to 99 , me tous BAL . ( BAL pleon den yparxoun, h aderfopoihsh yparxei akoma , alla logw kapiwn ....pareksigisewn me tous Sampdoria einai ligo ...periergi h fasi twra)

peran toutou, safws kai exoune polles epafes kai filies me diaforous, kyriws me St Pauli (St Pauli Skinheads vasika) kai loipes dimokratikes dynameis.

ps. oi LA Galaxy eixan kanei ena european tour na paroun "ultra" idees kai epathan tin plaka tous stin Massalia , eksou kai oi epafes. mas tous esteilan systimenous meta kai se mas kai tous "peripoiithikame"katalilws, opote opoios thelei na paei LA mou leei kai exei spiti na meinei :lol

kcp
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 16:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: ΦΙΛΙΕΣ-ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ(σχόλια επιτρέπονται)

Δημοσίευση από kcp » Τετ 10 Οκτ 2018, 21:02

Ένωσης νομίζω για τα αρχικά βήματα της φιλίας έπαιξε και το παιχνίδι του ΟΣΦΠ με Μαρσέιγ για 90ς αλλά και στο αναμεταξύ σας οι Γάλλοι είχαν ενθουσιαστεί με την κερκίδα στην Φιλαδέλφεια.καραισκακη πάντως είχαν δύσκολη στιγμή τότε και με ένα χαμένο πανί we love marseiile.ποκυ ωραία συζήτηση μακαρι να υπήρχε γενικότερα στο φόρουμ τέτοιο επίπεδο γενικότερα.

panwkatw7
Δημοσιεύσεις: 1610
Εγγραφή: Τετ 23 Μαρ 2011, 18:31
Has thanked: 34 times
Been thanked: 195 times

Re: ΦΙΛΙΕΣ-ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ(σχόλια επιτρέπονται)

Δημοσίευση από panwkatw7 » Τετ 10 Οκτ 2018, 21:05

εχω την εντυπωση οτι το i love marseille, το ειχαμε παρει απο ντοπιους, οχι απο τους γαλλους. Αν θυμαται κανεις καλυτερα ας με διορθωσει

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 80 επισκέπτες