ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ(συζήτηση-σχολιασμός)

Η φωνή του Κύπριου οπαδού
bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ(συζήτηση-σχολιασμός)

Δημοσίευση από bullis » Πέμ 21 Μάιος 2015, 23:30

ας το επιβεβαιώσουν ή όχι οι κυπραίοι αλλά εγώ πήρα την εντύπωση ότι τα στοχάδια και γενικά η πολιτική στο κυπριακό ποδόσφαιρο (πολύ έντονη) είναι πολύ διαφορετική από τις άλλες χώρες και δεν μπορείς να τους κρίνεις με βάση τα δικά μας αλλά για να το κάνεις θα πρέπει λίγο να μπεις στη θέση τους.

Θέλω να πω ότι είναι πολύ πιο εύκολο για κάποιον να νιώσει και να δηλώσει εθνικιστής (ή ανεξάρτητος και πιο αυτόνομος από την άλλη πλευρά) όταν τα τελευταία 30 - 40 χρόνια έχει χάσει ανθρώπους, έχει χάσει σπίτια, έχει δεχτεί προδοσίες και πουστιές, δεν μπορεί να πάει στην πόλη του, στο χωριό του, στον τόπο που γεννήθηκε.

Σκέψου λίγο.. εκεί που μένεις σήμερα από αύριο σου παίρνουν το μέρος και το σπίτι (για να μη μιλήσω για χαμένους ανθρώπους, δουλειές, περιουσίες) και είσαι αναγκασμένος να το κοιτάς από την απέναντι πλευρά της πόλης και από πίσω να έχει μια τουρκική σημαία. Και αυτό γιατί έχεις προδοθεί, έχεις χρησιμοποιηθεί, σε παίζουν σαν το μπαλάκι και δεν σε αφήνουν να ορίσεις την τύχη σου - εχθροί και φίλοι.

Μετά από 2-5-10 χρόνια αυτό θα περάσει στο συλλογικό υποσυνείδητο και το στοχάδι πλέον αιθάνομαι ότι δεν θα σημαίνει ακριβώς "άρια φυλή" και φυλετική ανωτερότητα...αλλά πολύ περισσότερα και μπλεγμένα πράγματα. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.... :ti leei
Γιατί και πώς;

Lad
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 19:33
Τοποθεσία: η μαμά εδώ, ο μπαμπάς εκεί
Has thanked: 350 times
Been thanked: 11 times

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ(συζήτηση-σχολιασμός)

Δημοσίευση από Lad » Πέμ 21 Μάιος 2015, 23:32

to R einai gia to "roufianoi".. oso gia o/to apoel, to swsto tha htan "o" alla epikrateisai sthn kathomiloumenh to "to"... to giati trexa gyreve :lol:

y.g. e vevaia areioi re, den vlepeis ta nordika xarakthristika kai stous men kai stous de? :lol:

y.g.2. bulli ta xoun kanei ola axtarma sthn kefala tous. kai oi men kai oi de otan prokeitai gia politika.
"ΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ"

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ(συζήτηση-σχολιασμός)

Δημοσίευση από bullis » Πέμ 21 Μάιος 2015, 23:51

συμφωνώ αλλά νομίζω ότι έχουν σοβαρή δικαιολογία. Και επίσης δεν βοηθάν και οι ζωντανές μνήμες για να αποσυνδεθούν σωστά, βρίσκονται μπροστά σου συνέχεια. Ισχύει και για τους μεν και για του δε. Τεσπα, το λέω γιατί αποελίστες που γνώρισα τουλάχιστον δεν είχαν το ρατσιστικό τόσο μέσα τους όσο το εθνικιστικό, κυρίως ως αντι- τουρκικό. Όπως αντίστοιχα αρκετοί αριστεροί (νομίζω δηλαδή :roll: γιατί δεν μου το είπε κανείς σε εμένα ανοιχτά ως ελλαδίτης που είμαι) είχαν το ανθελληνικό, δικαιολογημένα και αυτοί κατά τη γνώμη μου
Γιατί και πώς;

Lad
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 19:33
Τοποθεσία: η μαμά εδώ, ο μπαμπάς εκεί
Has thanked: 350 times
Been thanked: 11 times

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ(συζήτηση-σχολιασμός)

Δημοσίευση από Lad » Παρ 22 Μάιος 2015, 14:32

oi svastigges, pani me proswpografia tou hitler se ena agwna kai oi hxoi maimous pros afrikanous paixtes allwn omadwn mallon ratsistikh symperifora einai. gi'auto lew oti polles fores (oxi oloi alla arketoi) sygxizoun ta mpoutia tous me ola auta ta politika themata.
"ΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ"

Άβαταρ μέλους
Who
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Κυρ 09 Ιαν 2011, 17:43
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ
Been thanked: 2 times

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ(συζήτηση-σχολιασμός)

Δημοσίευση από Who » Παρ 29 Μάιος 2015, 17:06

To fyletiko den metraei otan i filippineza katharizei to spiti omws. Oute otan ta koutsodouleia ta kanei o pakistanos. Mono otan mazeftoune sto gipedo ksexylizei o tsampoukas tis aryas fylis.

Y.g se mia apo tis poreies tou elam (kypriako parartima x.a) katevasan apo ta amaxi ena melampso antra me tin gynaika tou kai ton ksylofortosan.. Telika itan kyprio giatros me ypolipsi stin koinwnia kiolas... Auta gia auta ta syneidhtopoihmena paidia tis kypriakis arias skinis...

glock
Δημοσιεύσεις: 1601
Εγγραφή: Τρί 27 Αύγ 2013, 01:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 35 times

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ(συζήτηση-σχολιασμός)

Δημοσίευση από glock » Σάβ 08 Αύγ 2015, 12:43

tralala έγραψε:Και κάτι άλλο, γιατί στην Κύπρο ακούω συνέχεια να λένε "ΤΟ αποελ" ενώ είναι "Ο αθλητικός ποδοσφαιρικός όμιλος ελλήνων λευκωσίας";
Όπως λένε ΤΑ ΕΑΑΚ ενώ είναι η Ενιαία Ανεξάρτητα Αριστερή Κίνηση, όπως λένε ΤΟ ΛΑΟΣ ενώ είναι ο Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός και πολλά άλλα. Ελληνικά φαινόμενα αυτά! Τι ψάχνεις;

CCB79
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Σάβ 18 Δεκ 2010, 14:32
Been thanked: 2 times

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ(συζήτηση-σχολιασμός)

Δημοσίευση από CCB79 » Τετ 19 Αύγ 2015, 13:56

Το τι παίζεται στις κυπριακές κερκίδες είναι γενικά γνωστό εδώ και χρόνια. Και οι μεν και οι δεν έχουν μπερδεμένα τα μπουτια τους. Δυστηχώς, λίγο πολύ όλοι οι συνδέσμοι έχουν γίνει σχολεία είτες της μιας είτε της άλλης ιδεολογίας αντι στο να βασιστούν στα περι οπαδισμού. Και είναι γνωστό το πως δουλεύουν και οι μάζες. Αν βρεθεί ο έξυπνός ή οι έξυπνοι σαν αρχηγοί τότε ο οπαδισμός μπορεί να αποτελέσει αυτο που λέμε οι χρήσιμοι ηλίθιοι. Αυτά που προανάφερε ο Bullis λίγο πολύ ισχύουν σε ένα μεγάλο βαθμό. Υπάρχουν όντως αρκετοι που δήθεν υποστηρίζουν μεχρι τελος τις ιδεολογίες αλλά οι περισσότεροι ειναι απλα μπουφοι που δεν ξερουν τι αντιπροσωπεύουν. Κατα την δική μου άποψη το no politica είναι ότι καλύτερο για τα κυπριακα δεδομένα, αν και δεν υπάρχει ποτε περίπτωση να υπερισχυσει. Τώρα για ελαμ κλπ δεν με παιρνει να σχολιάσω και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. όλοι ξέρουμε οτι τετοιου ειδους παραταξεις προσπαθουν με καθε τρόπο να προσεγγίσουν τον δικο τους κόσμο στους ιδεολογικά δικους τους συνδεσμους. Και στην μια μερια υπάρχει και στην άλλη. Αυτά!
..In Riots We Trust..
CITY BOYS GROUP
APOEL HOOLIGANS

FYGAS
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Τρί 01 Φεβ 2011, 22:49
Has thanked: 9 times

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ(συζήτηση-σχολιασμός)

Δημοσίευση από FYGAS » Σάβ 29 Αύγ 2015, 18:39

να μιλας εσυ για no politica και οτι θα το προτιμας γελανε και οι πετρες εισαστε η μονη κερκιδα που δεν φανηκε ποτε του αυτο

CCB79
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Σάβ 18 Δεκ 2010, 14:32
Been thanked: 2 times

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ(συζήτηση-σχολιασμός)

Δημοσίευση από CCB79 » Τετ 09 Σεπ 2015, 23:47

Ρε είμαστε η μόνη ομάδα που από τον καιρό ίδρυσης του ελαμ(αντίστοιχο χρυση αυγής), αγωνίζονται να μπον στα συνδεσμιακα και δεν τα ακταφερνουν επειδη αντιστεκονταί αρκετοί. Δεν αντιλεγω ότι δεν υπάρχουν αυτά. Απλά ισχύει ότι αντιστάθηκαν αρκετοί, και αν είσαι εκ των έσω έχεις ακούσει αρκετα περιστατικά τόσο έξω όσο και μέσα στο πέταλο.
..In Riots We Trust..
CITY BOYS GROUP
APOEL HOOLIGANS

Άβαταρ μέλους
anti 9-11
Δημοσιεύσεις: 1555
Εγγραφή: Τετ 08 Φεβ 2012, 00:55
Been thanked: 1 time

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ(συζήτηση-σχολιασμός)

Δημοσίευση από anti 9-11 » Πέμ 10 Σεπ 2015, 00:03

να κλείσει αυτό το τόπικ πάραυτα

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 89 επισκέπτες