ΕΚΛΟΓΕΣ:TO ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ

Larry1989

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ:TO ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ

Δημοσίευση από Larry1989 » Τρί 27 Μαρ 2012, 22:05

Ας σχολιάσουμε λίγο όλα όσα έιπε ο mainstream:
Όσο περνάει ο καιρός θα αρχίσουν τα κανάλια να λένε οτι περιμένουν τεράστια ποσοστά αποχής για να ανταποκριθούν τα πρόβατα στο κάλεσμα και να πουν "η γραμμή του αγώνα είναι η αποχή;απέχουμε λοιπόν!" και έτσι όντως τα ποσοστά αποχής θα είναι μεγάλα
Αυτό δεν το ξέρω,διότι δεν βλέπω ειδήσεις και πιο συγκεκριμένα δεν έχω τηλεόραση σπίτι μου.Ίσως να είναι αλήθεια αυτό που λες αλλά και πάλι δεν αποδεικνύει τίποτα(αν και υπάρχουν πολλά πρόβατα που ακούν τι τους λένε οι ειδήσεις).
Ψήφος στις συγκεκριμένες εκλογές σημαίνει συμμετοχή περισσότερο από ποτέ.Όχι 4-5-6 αλλά 30 κόμματα θα ήθελα στη Βουλή για να μην περνάει η γνώμη κανενός πούστη και όσες αποφάσεις λαμβάνονται να γίνονται με γνώμονα το καλό του Έλληνα πολίτη.
Με συγχωρείς αλλά έχω πάψει να ευελπιστώ.Αν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι και να αγωνιστούμε σοβάρα,δεν θα κάτσουμε να δώσουμε την ελπίδα μας σε καποιο κόμμα.Όσα κόμματα και να υπάρχουν στο κοινοβούλιο και 30 και 40 και 50,από την στιγμή που θα λυσάνε για ψήφους και εξουσία,συγνώμη αλλά δεν θα κάτσω να πέσω στο τρυπάκι τους.Καμμία κυβέρνηση δεν κάνει διαφορά.Άλλωστε τόσα χρόνια έχουμε δικομματισμό,τώρα θα κάνουν το ''μεγάλο μπαμ'' τα μικρά κόμματα;
Η αποχή τώρα από τους εξτρεμιστές -κυρίως για τον αντιεξουσιαστικό τομέα αναφέρομαι- ακόμη και αν συνδυάζεται με ντου σε εκλογικά κέντρα,συμπλοκές με αστυνομία κλπ είναι το ίδιο με έναν παππού ο οποίος πίνει το τσαγάκι του και προσέχει το εγγόνι του.Το αποτέλεσμα ευνοεί το δικομματισμό.
Α ναί;Δηλαδή θεωρείς επαναστατική πράξη το να ψηφίζεις από το να διεκδικείς το δίκιο σου στους δρόμους;Μώρ'τι μας λες;
Ψηφίζουμε οπωσδήποτε μάγκες ακόμα και για τη σωτηρία του γυμνοσάλιαγκα στη νοτιοδυτική πλευρά του Ψηλορείτη.
Έλα πες μας την αλήθεια.Είσαι κομματόσκυλο.Ανταρσύα κι έτσι;Πες...μην φοβάσε!
Πτώση του δικομματισμού θα σημάνει τέλος εποχής και αλλαγή νοοτροπίας κι αυτό είναι σημαντικότερο όλων.
Σιγά την αλλάγη νοοτροπίας.Θα έχεις καποιον άλλον να σε εξουσιάζει.Που το βρίσκεις το ωραίο;
@Larry Το σύστημα κάτι τέτοιους σαν και σένα γουστάρει,να τους "χέζουν" τη δημοκρατία.Εσάς σας αγαπάνε περισσότερο απ' όλους ;-)
Εγώ δεν πολεμώ το σύστημα με ψηφοδέλτια αλλά με πέτρες και μόλωτοφ.Αυτή είναι η διαφορά μας. ;-)

ΑΝΑΓΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΣΙΜΟ,ΟΧΙ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ :etsi

Άβαταρ μέλους
banksy
Δημοσιεύσεις: 2179
Εγγραφή: Πέμ 26 Μάιος 2011, 01:32
Has thanked: 1305 times
Been thanked: 15 times

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ:TO ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ

Δημοσίευση από banksy » Τρί 27 Μαρ 2012, 23:01

Larry1989 έγραψε:
Η αποχή τώρα από τους εξτρεμιστές -κυρίως για τον αντιεξουσιαστικό τομέα αναφέρομαι- ακόμη και αν συνδυάζεται με ντου σε εκλογικά κέντρα,συμπλοκές με αστυνομία κλπ είναι το ίδιο με έναν παππού ο οποίος πίνει το τσαγάκι του και προσέχει το εγγόνι του.Το αποτέλεσμα ευνοεί το δικομματισμό.
Α ναί;Δηλαδή θεωρείς επαναστατική πράξη το να ψηφίζεις από το να διεκδικείς το δίκιο σου στους δρόμους;Μώρ'τι μας λες;
Sto sigkekrimeno toulaxiston den eipe afto...Eipe oti to ena dn anerei to allo...
Mporeis na prospathiseis kai ta 2...

Kai stamata re anthrope na to pezeis "ego exo dikio se ola kai eseis adiko" " ego polemao kai eseis oxi"
Oti einai o kathenas as to diksei ston dromo...
Θυμηθήκαμε πως είμαστε αριστεροί και επιστρέψαμε απεγνωσμένοι πίσω.

Μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι σας γαμάμε με Ψαραντώνη...
ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ,ΠΑΝΤΑ ΡΙΓΩΤΗ

Άβαταρ μέλους
mainstream13
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: Δευ 16 Ιαν 2012, 23:49
Has thanked: 45 times

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ:TO ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ

Δημοσίευση από mainstream13 » Τετ 28 Μαρ 2012, 00:43

Εξουσία δεν έχω πρόβλημα με το να υπάρχει -αν και είμαι της άποψης οτι εξουσία οποιασδήποτε μορφής φθείρει τον άνθρωπο- είμαι κατά της κατάχρησης εξουσίας,όπως κι αν αυτή αποτυπώνεται.

Δεν γίνεται ρε φίλε όπως και να το σκεφτείς στον 21ο αιώνα να μην υπάρχει λαϊκή εκπροσώπηση.Μιλάμε για χώρα ρε φίλε δεν είμαστε κάνα χωριό του Ανατολικού Τιμόρ για να μπορείς να εφαρμόσεις αυτοοργάνωση κλπ.

Καλά σαν ιδέα -μαζί σου κιόλας- αλλά από την πράξη είναι έτη φωτός μακριά.

Θα έλεγα πολλά ακόμη αλλά βαριέμαι :lol:

ΥΓ. Τυχαία η αναφορά σε αυτό το σκατό στο χάρτη,έτσι μου ήρθε για να σου δείξω το μέγεθος.

ΥΓ2. ανταρσυα έχει ωραία μουνάκια πάντως αλλά βαριέμαι τις πορείες στο λιοπύρι :cool:

Άβαταρ μέλους
sdfsd23
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ 08 Δεκ 2011, 13:43
Has thanked: 3 times

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ:TO ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ

Δημοσίευση από sdfsd23 » Τετ 28 Μαρ 2012, 02:32

Larry1989 έγραψε:Ας σχολιάσουμε λίγο όλα όσα έιπε ο mainstream:

@Larry Το σύστημα κάτι τέτοιους σαν και σένα γουστάρει,να τους "χέζουν" τη δημοκρατία.Εσάς σας αγαπάνε περισσότερο απ' όλους ;-)
Εγώ δεν πολεμώ το σύστημα με ψηφοδέλτια αλλά με πέτρες και μόλωτοφ.Αυτή είναι η διαφορά μας. ;-)

ΑΝΑΓΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΣΙΜΟ,ΟΧΙ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ :etsi
pragmatika pisteveis oti otan plakonesai me tous batsous ta vazeis me to sistima??
to paixnidi tous paizeis kai tous volevei mia xara!
h apoxi den einai lisi, ena apo ta liga dikaiomata poy mas exei meinei einai h psifos...min to xasoume apo monoi mas kai afto

Άβαταρ μέλους
zulu1925
Δημοσιεύσεις: 686
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2011, 15:31
Has thanked: 99 times

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ:TO ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ

Δημοσίευση από zulu1925 » Τετ 28 Μαρ 2012, 02:42

Koumounistis den eimai kai oute tha ginw pote, Marinaleda ena paradigma kai to allo to kserete oloi mono monastiriako kinovio (για να μπορείς να εφαρμόσεις αυτοοργάνωση κλπ).

Sto dna tou anthropou uparxei h exousia...aiwnes twra opws kai o kapitalismos to idio pragma akrivws apo tote pou kopike kai to prwto nomisma sthn arxaia romh kaisaras k.l.p kai mporoume na poume 1.000.000 alles malakies.

To komounistiko manifestiko kai kathe engels,marx,leninotrotkistikomaoistika ksexasa ton lenin :D k.l.p kai nai THA MPOROUSAME NA ZOUSAME KAI ALLIWS ALLA oi 20 epistimones kserw egw pou tha fygoune apo to canavreal pws diaolo to lene pou tha pane na kanoune thn nea apoikia se 20 30 50 xronia na to pane ekei kai na to kanoune ekei SE ALLO KOSMO SE ALLO PLANITH.EDW DEN THA GINEI POTE OUTE H PRWTH PETYXE OUTE H DEYTERH POU ONEIREVONTAI KAPOIOI.

Sto loipon,ideologika den anikw pouthena (OPWS KSERETE EIMAI KOKKALIKOS(MAOISTIS) KAI OLYMPIAKOS) tipota kai kamia ideologia kai koma.ENA FYDI EINAI OLO TO POLITIKO SYSTHMA POU TRWI TO KEFALI THN OURA KAI SYNITHWS H OURA EINAI MONO O KOSMAKIS....

Prwsopika exw psifisei sta tosa xronia pou eixa dikaiwma mono mia fora,giati pisteva pws kati tha allaxei kai omws epesa kai egw thima kai nai kai egw mia fora pou tous psifisa eimai upologos.FANTASOU AUTOI POU TOUS PSIFIZOUN 20 30 40 XRONIA.

To thema einai oti me tous nomous pou exoune kanei kai akyro/leuko k.l.p pane se kapoio koma (an lew malakies diorthosteme) opote sto dikaioma ths psifou......zampon na ta ladwseis ola na pane sto diaolo?? ALLA KAI AUTO MALAKIA EINAI....

poion kai ti na psifisoume re mages alithia...mporei na exw pei kai ena tono malakies alla ti poion kai gia poio logo??? OLOI TOUS EINAI SAPISMENOI....DIKAIWMA PSIFOU MONO MEXRI 40 XRONWN KSERW EGW KATI TETOIO ALLIWS....SWSIMO DEN UPARXEI.

tespa ayta kai alla polla o kathenas ta dika tou. :y :pop corn

Tsiou
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2011, 22:41
Has thanked: 109 times
Been thanked: 13 times

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ:TO ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ

Δημοσίευση από Tsiou » Τετ 28 Μαρ 2012, 03:47

Απορω πως σκεπτομενοι ανθρωποι που τους παραδεχομαι απο αυτα που γραφουν γενικα εδω μεσα θα συμμετεχουν σε αυτη την μαλακια απενεχοποιησης που λεγονται εκλογες.

Τεσπα ο καθεις με τα δικα του.

phpBB [video]


είδα πανό μοναχικά
να τραγουδάνε πως υπάρχουμε ακόμα


Άβαταρ μέλους
Crew Non Parlo
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν 2011, 14:56
Has thanked: 348 times
Been thanked: 2 times

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ:TO ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ

Δημοσίευση από Crew Non Parlo » Τετ 28 Μαρ 2012, 10:21

Larry1989 έγραψε:ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ-ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ
Θέλω να σε δω τι μέρα που θα έχεις κάποιο μαγαζί, ή έστω ο πατέρας σου :etsi

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ:TO ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ

Δημοσίευση από bullis » Τετ 28 Μαρ 2012, 11:20

κάποιοι πάντως φοβούνται τις κάλπες και αγχώνονται για το αποτέλεσμα

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... d=63636421

μέτωπα παντού, συμβατικά ή μη, ειρηνικά ή όχι, από κάλπες μέχρι δρόμους, με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο. τίποτα και κανείς δεν περισσεύει
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
Big Lebowski
Δημοσιεύσεις: 2099
Εγγραφή: Τετ 02 Φεβ 2011, 11:23
Has thanked: 85 times
Been thanked: 37 times

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ:TO ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ

Δημοσίευση από Big Lebowski » Τετ 28 Μαρ 2012, 14:54

Crew Non Parlo έγραψε:
Larry1989 έγραψε:ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ-ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ
Θέλω να σε δω τι μέρα που θα έχεις κάποιο μαγαζί, ή έστω ο πατέρας σου :etsi

Έτσι, φανερώσου.

10 χρόνια μαγαζί είχαμε, για να μην ρωτάς μετά...

Και για τσιτάτο: Τρομοκρατία είναι να ψάχνεις για δουλειά

Άβαταρ μέλους
Crew Non Parlo
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν 2011, 14:56
Has thanked: 348 times
Been thanked: 2 times

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ:TO ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ

Δημοσίευση από Crew Non Parlo » Τετ 28 Μαρ 2012, 16:56

Τραμπάλα η φάση δηλ.
Μπροστά απο τη σκηνή θάνατος στ'αφεντικά, πίσω απο τη σκηνή τρομοκρατία είναι να ψάχνεις για δουλεία!

Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 170 επισκέπτες