ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Συνδυασμός για δυνατούς λύτες
egio fan
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2011, 16:15
Has thanked: 1544 times

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από egio fan » Τρί 03 Ιούλ 2012, 00:18

Ρε φίλε, δυσκολεύεσαι επειδή είσαι εσύ στραμμένος σε μιά κατεύθυνση. Αναφερόμουν στο "τσακωθείτε τώρα για φα και αντιφα".

Εγώ δεν είμαι στον τσακωμό για τον τσακωμό. Αλλά το ότι πρέπει να τονίζεται πως η Ελλάδα έχει γερές ρίζες στο ρατσισμό, πρέπει. Και είμαι και ήπιος σε σχέση με κάποιους άλλους που είναι και αυτοί που φέρανε τον όρο αντιφά από Ελλάδα μεριά, σκαμπάζουν από οικονομία και γράψαν πρώτοι το σύνθημα "ξύλο στους φασίστες". Άρα δεν είναι κενό γράμμα το "φα και αντιφά". Απλά να ξέρουμε να ξεχωρίζουμε ποιοι είναι οι φα (και κυρίως,πότε...) και ποιοι δεν είναι.
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΥ

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από bullis » Τρί 03 Ιούλ 2012, 00:45

αίγιο, νομίζω πως ανήκω σε αυτούς που δεν είναι στραμμένοι σε μια κατεύθυνση, αντίθετα αναφέρομαι σε αυτούς που κοιτάνε αποκλειστικά προς μια κατεύθυνση και πουθενά αλλού. και το φορολογικό είναι θέμα, και ο εκλογικός νόμος και η διαφθορά και πόσα άλλα μεταξύ των οποίων και το μεταναστευτικό... που οι νέοι αδειάζουν τη χώρα δηλαδή .... αλλά όλοι ασχολούνται με το γνωστό μεταναστευτικό, ελάχιστοι με όλα τα άλλα, οι περισσότεροι με το χρωμα του μπαλοτέλι και αν είναι καλός μαύρος ή κακός.... μη μου λες ότι εγώ είμαι ο στραμμένος προς μια κατεύθυνση λοιπόν. αν θες να τα δεις σφαιρικά δες τα, από το κέντρο προς τα μία κατεύθυνση μόνο δεν είναι σφαίρα, ίσιωμα είναι, σιαδι όλα που λένε στο χωριό μου

δεν θα κάτσω να συζητήσω για το ρατσισμό (και) εδώ, αλλά όταν πουτανιάζονται όλα τα τόπικ με το συγκεκριμένο ζήτημα και ειδικά όταν μιλάμε για θέματα που θα πρεπε να μας ενώνουν όλους για ένα κοινό σκοπό όπως το πως θα βγουμε από το λούκι που τραβάμε σήμερα και δεν μπορούμε ξεχάσουμε τα φα και αντιφα, τότε κοίτα την απλή λογική των 10χρονων και τουμπεκιάσου ή αν είσαι τόσο κολλημένος συνέχισε να τσακώνεσαι. αυτό σημαίνει το σχόλιό μου.

αν βλέπεις 10χρονα να έχουν τέτοιες απόψεις για το τι συμβαίνει γύρω μας και δεν σου λέει τίποτα παρά μόνο επιμένεις στο ρατσισμό, που είναι θέμα δεν διαφωνώ, δεν έχω κάτι άλλο να πω. προσωπικά συγκλονίζομαι γιατί στην ηλικία τους το μόνο που ήξερα για πολιτική ήταν που ο ανδρέας γαμουσε τη λιάνη κ έψαχνα το "ποντίκι" για να δω τα βυζιά της. όταν βλέπω πιτσιρίκια τόσο προβληματισμένα και ενημερωμένα και ώριμα δεν μου επιτρέπεται, ως ενήλικας, να μείνω στα κολλήματά μου, πρέπει κ εγώ να κάνω την υπέρβαση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bullis την Τρί 03 Ιούλ 2012, 01:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιατί και πώς;

egio fan
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2011, 16:15
Has thanked: 1544 times

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από egio fan » Τρί 03 Ιούλ 2012, 01:11

Όταν έλεγα μιά κατεύθυνση, εννοούσα το ότι κοιτάς τα ταμεία και τις οικονομικές μεθοδεύσεις σε ευρωπαϊκό επίπεδο μόνο (τουλάχιστον έτσι φαίνεται) χωρίς να αντιλαμβάνεσαι ολιστικά το πώς η οικονομία έχει αντίκτυπο στις ζωές μας. Τα "πιτσιρίκια" αν είναι μικρά ηλικιακά δεν είναι φα και αντιφα. Για αυτό είπα να καταλαβαίνουμε ποιοι ( και κυρίως,πότε) είναι φα. Και αντιφα φυσικά.

Τα άλλα για τους άλλους στους οποίους αναφέρθηκα ούτε που τα είδες ε;
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΥ

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από bullis » Τρί 03 Ιούλ 2012, 01:40

τι να δω ρε τρελέ? ότι οι κάποιοι που ξέρουν από οικονομία είπαν "ξύλο στους φασίστες"? όλα τα άλλα που έχουν πει τα έχεις δει? ή μόνο αυτό λένε? "η οικονομία έχει πρόβλημα και ξύλο στους φασίστες". γιατί κρατάς μόνο αυτό? ή ότι η ελλάδα έχει γερές ρίζες στο φασισμό? ε και? σήμερα πώς βοηθά αυτό? και από όλα αυτά που γράψαν τα πιτσιρίκια μόνο αυτό που έγραψα εγώ κράτησες? μόνο αυτό είχες να σχολιάσεις? για να αντιστρέψω το ερώτημα.

όταν άνοιξα το τόπικ το ονόμασα επίτηδες οικονομική και ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ κρίση, προφανώς όχι γιατί κοιτάω τα ταμεία μόνο. κανονικά θα έπρεπε να βάλω και οικολογική, το γιατί θα φανεί σύντομα εντονότερα, αλλά θεώρησα πως πάει πολύ για εδώ μέσα που μετράνε μόνο οι κλωτσομπουνιές και οι πακιστανοί, αν είναι καλοί ή όχι. το αν ανέβασα κυρίως οικονομικής φύσης άρθρα είναι γιατί τα άλλα θα γίνονταν αφορμή να πουτανιαστεί το τόπικ, καλή ώρα όπως τώρα. και έχω γράψει συχνά, και μάλιστα απαντώντας και σε δική σου ερώτηση συγκεκριμένα που την απεύθυνες σε μένα συγκεκριμένα, σχολιάζοντας τον mancur olson, ότι όποιος οικονομολόγος βάζει και άλλες παραμέτρους (κοινωνιολογία, οικολογία κλπ) εκτός από χρηματοοικονομικά είναι εξ΄ορισμού αξιόλογος, μη μου το πετάς έτσι λοιπόν. μόνο και μόνο ότι σχολιάζουμε με αφορμή την άποψη παιδιών για την κρίση θα έπρεπε να σε αποτρέψει από το να κάνεις τέτοιο σχόλιο, εκτός αν πιστεύεις ότι το ανέβασα ως οικονομικό εγχειρίδιο εξόδου από την κρίση ή τεχνοκρατικό άρθρο.

σε ένα πάντως συμφωνούμε: "τα μικρά δεν είναι ούτε φα ούτε αντίφα", έχουν το ένστικτο και την αγνότητα που τους επιτρέπει να κοιτάνε μόνο την ουσία :etsi. κανένα δεν έμπλεξε στις απαντήσεις του τους λαθρομετανάστες, ή μήπως δεν θα σε ξένιζε να δεις κάτι τέτοιο γραμμένο από ένα πιτσιρίκι? τα άλλα όμως που γράψαν, σε ξένισαν?
Γιατί και πώς;

egio fan
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2011, 16:15
Has thanked: 1544 times

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από egio fan » Τρί 03 Ιούλ 2012, 12:05

Εννοούσα τους εδώ "πιτσιρικάδες" με την έννοια του ότι δεν είναι (όλοι) στρατευμένοι :lol:

Καλά κάνεις και παραθέτεις, εγώ στάθηκα μόνο στην φράση σου εκείνη και όποτε έχω χρόνο ρίχνω και καμμιά ματιά στις εκθέσεις. Και ναι, βλέπω και τα άλλα που γράφουνε αυτοί που σου είπα οπότε μάλλον είναι έγκυρο το "ξύλο στους φασίστες".
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΥ

Άβαταρ μέλους
o roukounas
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ 2012, 08:59

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από o roukounas » Τρί 24 Ιούλ 2012, 14:44

CUrva ξεκλειδωσε το τοπικ το καλό να πούμε καμμία κουβέντα γιατί θα γράψω μια φράση εδώ ΕΕ αυτό και θα γίνει της ανωμαλιας :D
Πολύ το κράτησες κλειδωμένο και έχουμε φρικάρει...

Υγ:τσίου οι Αρβανίτες ήταν αλβανοί Ε??καλή φάση,
Και γιατί δεν τους λέγανε αλβανούς η τουρκαλβανους η τουρκαρβανιτες?μην μου πεις για το θέμα θρησκείας ,,δεν ψηνομαι να αναλύσω γιατί δεν υπάρχει κι διάθεση ΝΣ καταλάβαινε αλλά έχετε γαμησει την ιστορία ολόκληρη ρε μαλακές,

Άβαταρ μέλους
fanatic.4
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 00:13
Has thanked: 9 times

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από fanatic.4 » Τετ 25 Ιούλ 2012, 16:43

Μόνο αλλάξτε τον τίτλο του τόπικ.

"ΣΥΣΤΗΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ" είναι. Ο ίδιος ο Καπιταλισμός τον πίνει σε όλη την Ευρώπη... και το μόνο που του απόμεινε για να επιβιώσει είναι να μας πιει και τις τελευταίες στάλες αίμα.

Μπροστά σε αυτή τη βαρβαρότητα που συνθλίβει τους λαούς η απάντησή τους είναι ο εθνικισμός, ο ρατσισμός, η ξενοφοβία που οδηγούν στον κοινωνικό κανιβαλισμό. Θολώνουν τα νερά και μπερδεύουμε τον εχθρό. Έτσι η εξουσία τη βγάζει λάδι και συνεχίζει το αποτρόπαιο έργο της. Αντί να ενωθούμε όλοι και να πατήσουμε κάτω αυτό το σύστημα που μας κατέστρεψε το παρόν και το μέλλον...... τσιμπάμε στα δολώματα τύπου Χ.Α.... όχι μόνο στην Ελλάδα. Δυστυχώς.

Ίσως αυτό να μας αξίζει ως σύνολο.... τόσο ζώα μας κάνανε. Τέτοια ζώα είμαστε.

Ευτυχώς η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
Κάποιοι έχουν ακόμα συνείδηση κουφάλες!
Εικόνα

johny rebbel

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από johny rebbel » Τετ 25 Ιούλ 2012, 18:02

fanatic.4 έγραψε:Μόνο αλλάξτε τον τίτλο του τόπικ.

"ΣΥΣΤΗΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ" είναι. Ο ίδιος ο Καπιταλισμός τον πίνει σε όλη την Ευρώπη... και το μόνο που του απόμεινε για να επιβιώσει είναι να μας πιει και τις τελευταίες στάλες αίμα.

Μπροστά σε αυτή τη βαρβαρότητα που συνθλίβει τους λαούς η απάντησή τους είναι ο εθνικισμός, ο ρατσισμός, η ξενοφοβία που οδηγούν στον κοινωνικό κανιβαλισμό. Θολώνουν τα νερά και μπερδεύουμε τον εχθρό. Έτσι η εξουσία τη βγάζει λάδι και συνεχίζει το αποτρόπαιο έργο της. Αντί να ενωθούμε όλοι και να πατήσουμε κάτω αυτό το σύστημα που μας κατέστρεψε το παρόν και το μέλλον...... τσιμπάμε στα δολώματα τύπου Χ.Α.... όχι μόνο στην Ελλάδα. Δυστυχώς.

Ίσως αυτό να μας αξίζει ως σύνολο.... τόσο ζώα μας κάνανε. Τέτοια ζώα είμαστε.

Ευτυχώς η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
Κάποιοι έχουν ακόμα συνείδηση κουφάλες!
nai re papatza ksypnie...
eixes den eixes thn eipes thn pipa sou gia x.a
sas eidame kai sas ths aristeras 40 xronia twra ti exthroi tou kathestwtos hsastan..
o monos pragmatikos exthrhos tou systhmatos kai ths pagkosmiopoihshs einai o ethnikismos,kai ayto tha sas to apodhksei h istoria,egw den eida ton papoulia na tremei to kke,,thn xa TREMOUN OLOI,,
Tis miktes koinwnies sklavwn kai thn p[twsh synorwn kai thn alliwsh twn fylwn wste na eimaste sketo ERGATES kai douloi to prowthei o diethnhs siwnismos...diavaste ligo ta prwtokola re gkavakes ,grammena edw kai posa xronia me sxedio,kai ektelounte ena-ena..

gia na katalavaite poioi kanoun ta KOUMANTA,kai kata poso to systhma KAI KALA prowthei thn ksenofovia ,egrapse ena anekdoto h athlitria kata twn mayrwn sto prwsopiko ths xwro twitter kai thn ksylwsane apo tous olympiakous agwnes,,ti allo tha doume re,,na mhn mporeis na peis tous mayrous mayrous,koinwnia ratsismou kata twn ellinwn,kai katheste kai mou lete oti to systhma prowthei thn ksenofovia pou molis peis kati kata twn ksenwn eisai ston toixo
To egrapsa edw giati exei kleidwsei to allo o curva,,alla eilikrina meta apo ayto ti na peis re

Άβαταρ μέλους
banksy
Δημοσιεύσεις: 2179
Εγγραφή: Πέμ 26 Μάιος 2011, 01:32
Has thanked: 1305 times
Been thanked: 15 times

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από banksy » Τετ 25 Ιούλ 2012, 19:45

johny rebbel έγραψε:
fanatic.4 έγραψε:Μόνο αλλάξτε τον τίτλο του τόπικ.

"ΣΥΣΤΗΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ" είναι. Ο ίδιος ο Καπιταλισμός τον πίνει σε όλη την Ευρώπη... και το μόνο που του απόμεινε για να επιβιώσει είναι να μας πιει και τις τελευταίες στάλες αίμα.

Μπροστά σε αυτή τη βαρβαρότητα που συνθλίβει τους λαούς η απάντησή τους είναι ο εθνικισμός, ο ρατσισμός, η ξενοφοβία που οδηγούν στον κοινωνικό κανιβαλισμό. Θολώνουν τα νερά και μπερδεύουμε τον εχθρό. Έτσι η εξουσία τη βγάζει λάδι και συνεχίζει το αποτρόπαιο έργο της. Αντί να ενωθούμε όλοι και να πατήσουμε κάτω αυτό το σύστημα που μας κατέστρεψε το παρόν και το μέλλον...... τσιμπάμε στα δολώματα τύπου Χ.Α.... όχι μόνο στην Ελλάδα. Δυστυχώς.

Ίσως αυτό να μας αξίζει ως σύνολο.... τόσο ζώα μας κάνανε. Τέτοια ζώα είμαστε.

Ευτυχώς η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
Κάποιοι έχουν ακόμα συνείδηση κουφάλες!
nai re papatza ksypnie...
eixes den eixes thn eipes thn pipa sou gia x.a
sas eidame kai sas ths aristeras 40 xronia twra ti exthroi tou kathestwtos hsastan..
o monos pragmatikos exthrhos tou systhmatos kai ths pagkosmiopoihshs einai o ethnikismos,kai ayto tha sas to apodhksei h istoria,egw den eida ton papoulia na tremei to kke,,thn xa TREMOUN OLOI,,
Tis miktes koinwnies sklavwn kai thn p[twsh synorwn kai thn alliwsh twn fylwn wste na eimaste sketo ERGATES kai douloi to prowthei o diethnhs siwnismos...diavaste ligo ta prwtokola re gkavakes ,grammena edw kai posa xronia me sxedio,kai ektelounte ena-ena..

gia na katalavaite poioi kanoun ta KOUMANTA,kai kata poso to systhma KAI KALA prowthei thn ksenofovia ,egrapse ena anekdoto h athlitria kata twn mayrwn sto prwsopiko ths xwro twitter kai thn ksylwsane apo tous olympiakous agwnes,,ti allo tha doume re,,na mhn mporeis na peis tous mayrous mayrous,koinwnia ratsismou kata twn ellinwn,kai katheste kai mou lete oti to systhma prowthei thn ksenofovia pou molis peis kati kata twn ksenwn eisai ston toixo
To egrapsa edw giati exei kleidwsei to allo o curva,,alla eilikrina meta apo ayto ti na peis re

signomes kai dn ithela na prosvalo kanenan egrapse meta omos...
pistoi stratiotes kata tou sistimatos.
afou kai tous olimpiakous agones kai olo ton athlitismo oi masonoi kai ta "aristera" stratiotakia tous ta elegxoun ti douleia exei i patriotisa ekei pera?
Θυμηθήκαμε πως είμαστε αριστεροί και επιστρέψαμε απεγνωσμένοι πίσω.

Μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι σας γαμάμε με Ψαραντώνη...
ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ,ΠΑΝΤΑ ΡΙΓΩΤΗ

johny rebbel

Re: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΟΝΟ.

Δημοσίευση από johny rebbel » Τετ 25 Ιούλ 2012, 19:50

ma ekei einai to thema re psile
h kopela den eixe sxesh oute me x.a oute me ethnikismous..
apla kapoioi ekei panw vlepoun fantasmata

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 159 επισκέπτες