ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
Απάντηση
egio fan
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2011, 16:15
Has thanked: 1544 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από egio fan » Τρί 05 Νοέμ 2013, 12:09

Γιατί είναι κουλ στην αρχή. Άσε που αν είσαι νέος θα νιώσεις την πραγματική επίδραση του τομπάκο, δηλαδή λίγο ζαλαδίτσα, λίγο κεφαλάκι. Ε μετά είναι αυτό που λένε "επίκτητη γεύση".
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΥ

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 05 Νοέμ 2013, 12:19

ναι αλλά τώρα δεν είναι η αρχή άρα δεν έχεις λόγο να καπνίζεις. άσε που πλέον κουλ είναι ο μη καπνιστής.
όσο για τη ζαλάδα συμφωνώ για αρχή αλλά επειδή πλέον δεν μου τα σκάνε προτιμώ να καπνίζω τίποτα άλλο, όχι τα τζούφια :xartaeto
για τη γεύση πάλι δεν μου κάνει, έχω συνηθίσει μια απαίσια γεύση και ΝΟΜΙΖΩ ότι μου αρέσει. Αν δεν έπαιζε άλλο τσιγάρο παρά μόνο αυτό που θεωρώ το πιο απαίσιο πάλι δεν θα το κάπνιζα? Είναι θέμα γεύσης λοιπόν?
Αλλά έστω, μου αρέσει πολύ η γεύση. Και οι μπριζόλες το ίδιο, μου αρέσουν πολύ, μόνο που δεν κουβαλάω 20 μπριζόλες μαζί μου όπου πάω και ούτε αγχώνομαι αν τις ξεχάσω και δεν τις έχω μαζί μου.
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
SoMeOnE_7
Δημοσιεύσεις: 5807
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 17:02
Has thanked: 672 times
Been thanked: 24 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από SoMeOnE_7 » Τρί 05 Νοέμ 2013, 12:23

απλώς η καθημερινότητα που ζούμε έχει καρφώσει στο μυαλό πολλές εικόνες που συνδυάζουν διάφορες στιγμές της ζωής μας με το κάπνισμα. Οπως για παράδειγμα μια στιγμή άγχους, καλοπέρασης, έντασης κλπ Για παράδειγμα εικόνα είναι το κάπνισμα με το πρωινό καφέ, μετά το φαγητό, μετά το σέξ, με τη βραδινή διασκέδαση κλπ. Επομένως αρχίζεις για "μαγκιά" και μετά έρχονται και όλα τα υπόλοιπα
Τα πράγματα είναι ακόμα όπως τα αφήσαμε στο δημοτικό
................... Τάξη εναντίον Τάξης........................

egio fan
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2011, 16:15
Has thanked: 1544 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από egio fan » Τρί 05 Νοέμ 2013, 12:29

Όταν λέω κουλ, εννοώ τι βρίσκω εγώ κουλ :cool: Και δεν ντρέπομαι για αυτό. Στηρίζω μιά βιομηχανία θανάτου; Σίγουρα, αλλά βιομηχανία θανάτου δεν είναι και οι μαφιόζοι που εμπορεύονται τις παράνομες ουσίες; Και εννοώ και το "άλλο" τσιγαράκι που λες bullis (τι καλά που ξαναδιαφωνούμε στο φόρουμ ρε μεγάλε, το ευχόμουνα αυτό και ελπίζω να το είδες) γιατί από την στιγμή που είναι εκτός νόμου, κάποιος με όπλα το διαφεντεύει.
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΥ

Άβαταρ μέλους
banksy
Δημοσιεύσεις: 2179
Εγγραφή: Πέμ 26 Μάιος 2011, 01:32
Has thanked: 1305 times
Been thanked: 15 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από banksy » Τρί 05 Νοέμ 2013, 12:55

egio fan έγραψε:Και εννοώ και το "άλλο" τσιγαράκι που λες bullis γιατί από την στιγμή που είναι εκτός νόμου, κάποιος με όπλα το διαφεντεύει.
sorry egio alla pragmatika oti na ne
Θυμηθήκαμε πως είμαστε αριστεροί και επιστρέψαμε απεγνωσμένοι πίσω.

Μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι σας γαμάμε με Ψαραντώνη...
ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ,ΠΑΝΤΑ ΡΙΓΩΤΗ

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 05 Νοέμ 2013, 13:05

όταν δεν καπνίζεις δημιουργείται έλλειψη νικοτίνης η οποία έχει ως αποτέλεσμα εκκρίσεις χημικών από τον εγκέφαλο όπως αυτές που εκκρίνονται αγχώνεσαι. Δηλαδή μπορεί να έχεις άγχος για ένα θέμα και στο άγχος αυτό προστίθεται το άγχος από την έλλειψη νικοτίνης. Όταν ανάβεις τσιγάρο εξαφανίζεται αυτό που οφείλεται στην έλλειψη νικοτίνης και παίρνεις την ψευδαίσθηση ότι σου μειώνεται το άγχος. Στην ουσία όμως μειώνεται μόνο το έξτρα άγχος, αυτό που έχεις λόγω της έλλειψης νικοτίνης και όχι το συνολικό άγχος. Αυτό φτάνει στα επίπεδα που θα ήταν αν δεν κάπνιζες καθόλου. Το ίδιο ισχύει και στην ένταση, στην καλοπέραση και σε κάθε στιγμή: σου μειώνεται το "άγχος" λόγω έλλειψης νικοτίνης και ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι αυξάνεις την ευχαρίστηση ή μειώνεις την ένταση που νιώθεις.
Για το σεξ, τον πρωινό καφέ, τη διασκέδαση έξω κλπ.. δηλαδή όποιος δεν καπνίζει δεν ευχαριστιέται το γαμήσι... :roll: ή δεν τρώει καλά ή δεν πίνει καφέ? Ή όποιος καπνίζει μετά το γαμήσι το ευχαριστιέται περισσότερο, αφού έχει τελειώσει το γαμήσι μάλιστα..?
Το αν στηρίζω βιομηχανία θανάτου καθόλου δεν με απασχολεί, με απασχολεί μόνο το τι κάνει σε εμένα, το τι μου προσφέρει, και δεν βρίσκω τίποτα σε αυτό, αντίθετα με το άλλο που κάτι διαφορετικό προσφέρει. Αυτό το κάτι σε πολλούς δεν αρέσει, αλλά έχει ένα αποτέλεσμα όπως και να το κάνεις και τελικά σε όποιον δεν αρέσει το αποτέλεσμα δεν το κάνει. Το κάπνισμα άρεσε σε κανέναν μόλις το ξεκίνησε ή έβηχε σαν πούστης (κρατιόταν να μη βήξει δηλαδή :lol:) και είχε μια αηδία γεύση στο στόμα? Έχουμε όλοι όμως συνεχίσει.. και κυρίως για αυτό: γιατί είναι τόσο απαίσιο που πιστεύαμε όλοι ότι είναι πολύ εύκολο να το σταματήσουμε ανά πάσα στιγμή. Παπάρια, κούνια που μας κούναγε...
Κουλ για σένα τι είναι ρε αίγιο? (έτσι για να κοντραριστούμε λίγο :D ) Να βρωμάς εσύ και τα ρούχα σου, να επιβαρύνεις την υγεία των γύρω σου, να αναγκάζεσαι να βγεις έξω σαν το μαλάκα σε χώρους μη καπνίζοντων (και σε βροχές, κρύα κλπ) για να πας να βγάζεις καπνούς από το στόμα και τις μύτες λες και είσαι καμινάδα?
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
SoMeOnE_7
Δημοσιεύσεις: 5807
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 17:02
Has thanked: 672 times
Been thanked: 24 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από SoMeOnE_7 » Τρί 05 Νοέμ 2013, 13:11

bullis έγραψε:Για το σεξ, τον πρωινό καφέ, τη διασκέδαση έξω κλπ.. δηλαδή όποιος δεν καπνίζει δεν ευχαριστιέται το γαμήσι... :roll: ή δεν τρώει καλά ή δεν πίνει καφέ? Ή όποιος καπνίζει μετά το γαμήσι το ευχαριστιέται περισσότερο, αφού έχει τελειώσει το γαμήσι μάλιστα..?

Δε το βάζω αντιπαραθετικά.

Αλλά θέλω να δείξω ότι εκτός του εθισμού που σου προκαλεί η νικοτίνη, σου έχουν προσθέσει και ένα σωρό εικόνες που περικλείουν μια ζωή συνδεδεμένη με το κάπνισμα. Ως δηλαδή μια συνήθεια που ταιριάζει ή να θες συμπληρώνει την εικόνα των έντονων στιγμών σου.
Τα πράγματα είναι ακόμα όπως τα αφήσαμε στο δημοτικό
................... Τάξη εναντίον Τάξης........................

Exodus
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Τρί 21 Αύγ 2012, 14:31
Has thanked: 3 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από Exodus » Τρί 05 Νοέμ 2013, 13:17

kala ta les re bulli alla to gamimeno einai preza
emena o pateras mou prin merika xronia eixe pathei karkino tou pneumonos apo to gamotsigaro
de mporouse na faei na katapiei,trexame stous giatrous xhmeiotherapeies gia kairo
e siga siga to kseperase kai pame mia mera sto giatro gia eksetaseis kai tou leei o giatros
"kyrie mou pigame poly kala eisastan tyxeros to kseperasamame,alla tsigaro oute na to miriseis ksana"
me to pou vgenoume apo to giatro,anavei tsigaro etsi giati tou efyge to agxos.
Kai meta apo ol ayta pou travikse synexizei kapnizei 1-1,5 paketa tin hmera,oso kai na tsakonwmaste na to kopsei
de mporei.
einai terastia eksartish.

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 05 Νοέμ 2013, 13:20

συμφωνώ απόλυτα κάποιε, έτσι ακριβώς το πιστεύω κι εγώ
αρχίσαμε να καπνίζουμε γιατί μας έχει γίνει πλύση εγκεφάλου να καπνίζουμε και συνεχίζουμε γιατί είμαστε εθισμένοι στη νικοτίνη και στο πρότυπο "ζωής" που μας έχουν πλασάρει. Καπνίζουμε δηλαδή από φόβο μη χάσουμε την "ασφάλεια" της νικοτίνης και της "ζωής" (πόσο οξύμωρο να συνδέεις ζωή με τσιγάρο) που συνδέεται με το τσιγάρο. Και τα δύο ψέμματα τελικά.

Με άλλα λόγια καπνίζουμε γιατί μας έχουν κάνει (έχουμε γίνει σωστότερα) πρεζάκια της νικοτίνης :etsi
Γιατί και πώς;

egio fan
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2011, 16:15
Has thanked: 1544 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από egio fan » Τρί 05 Νοέμ 2013, 13:28

banksy έγραψε:
egio fan έγραψε:Και εννοώ και το "άλλο" τσιγαράκι που λες bullis γιατί από την στιγμή που είναι εκτός νόμου, κάποιος με όπλα το διαφεντεύει.
sorry egio alla pragmatika oti na ne

Φυτρώνει στις γλαστρούλες αθώων μαστούρηδων που το διακινούνε μεταξύ τους σε όλον τον κόσμο; Εγώ δεν το νομίζω αυτό.
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΥ

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 194 επισκέπτες