ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ...

κανελλος
Δημοσιεύσεις: 3311
Εγγραφή: Πέμ 30 Δεκ 2010, 23:45
Has thanked: 254 times

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ...

Δημοσίευση από κανελλος » Τετ 14 Σεπ 2011, 17:56

aekole έγραψε:τα τμήματα με γύρω στα 10.000 μόρια είναι καθαρά τμήματα ψευτοειδίκευσης, χαμηλού επιπέδου γενικότερα.
Εγώ θα διαφωνήσω με αυτό διότι πλέον μετά τα θέματα του '11 σχολές που ήταν γύρω στα 12-14.000 μόρια πλέον έχουν πέσει στα 10.000 και μπορεί και χαμηλότερα όπως για παράδειγμα η Δομικών έργων, διάφορες πληροφορικές και κάτι τέτοια που είναι αξιόλογες σχολές.
Αλλά σε μέσες άκρες έχεις δίκιο για το διάβασμα που χρειάζεται 3η λυκείου και γενικά το λούκι τον μπανελληνίων.
και τέλος για τον North που λέει ντου στην θεωρητική για να βγαλεις ενα 10.000, άντε και το βγάζεις απο θεωρητική πες μου μια αξιόλογη σχολή στο πρώτο-τρίτο πεδίο με τόσα μόρια? Και στην τελική άμα πας θεωρητική προτιμότερο είναι να λιώσεις στο διάβασμα μιας και είναι ευκολότερο και να βγάλεις ενα 15αρι, αλλά και πάλι θέλει κόπο.
Ζήτω το παγκόσμιο φοιτητοριάτο!!!

Άβαταρ μέλους
Starks
Δημοσιεύσεις: 8392
Εγγραφή: Τρί 30 Νοέμ 2010, 01:20
Τοποθεσία: Σέρρες
Has thanked: 155 times
Been thanked: 78 times

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ...

Δημοσίευση από Starks » Τετ 14 Σεπ 2011, 19:31

Αεκολε σε αρκετα ΤΕΙ, το μονο προβλημα ειναι τα επαγγελματικα δικαιωματα που σου δινουν, το δικαιωμα υπογραφης...
Κατα τα αλλα τη γνωση για να κανεις τις περισσοτερες δουλειες που θα κανει και ενας αποφοιτος αντιστοιχης πανεπιστημιακης σχολης στη δινουν...

aekole

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ...

Δημοσίευση από aekole » Τετ 14 Σεπ 2011, 21:22

Starks έγραψε:Αεκολε σε αρκετα ΤΕΙ, το μονο προβλημα ειναι τα επαγγελματικα δικαιωματα που σου δινουν, το δικαιωμα υπογραφης...
Κατα τα αλλα τη γνωση για να κανεις τις περισσοτερες δουλειες που θα κανει και ενας αποφοιτος αντιστοιχης πανεπιστημιακης σχολης στη δινουν...
τα επαγγελματικά δικαιώματα τον ΤΕΙ είναι άλλο θέμα. δεν το έθιξα καθόλου.
ξέρω πολύ καλά ότι υπάρχουν καλά ΤΕΙ (πληροφορικής, γραφιστικής και και και και). Τα τμήματα όμως 8.000-10.000 εκτός ίσως από εφέτος που είχαμε τρελή πτώση βάσεων είναι ως επί το πλείστον χωρίς σκοπό και λόγο, για να συντηρείτε η επαρχία (βάλε ένα τμήμα στις Σέρρες έτσι για τη φάση). Τα μαθήματα περνιούνται υπό γελοίες συνθήκες και οι περισσότεροι εκεί μέσα δεν ξέρουν ούτε πολλαπλασιασμό. Και απορώ ποιοι καθυστερημένοι γονείς πληρώνουν τα λεφτά που είναι και πολλά για να πάρει το βλαστάρι τους ένα πτυχίο που δεν έχει δικαιώματα (και ναι σε πολλές περιπτώσεις αυτό είναι ξεφτίλα, αλλά το να μπαίνεις κάπου και να λες δεν έχω δικαιώματα ενώ θα πρεπε όταν έμπαινες να ήξερες ότι δεν έχεις είναι ηλίθιο). Ας του ανοίξουν ένα σουβλατζίδικο με αυτά τα λεφτά (και ξαναλέω είναι πολλά) καλύτερα να μπορέσει να απασχοληθεί όλη η οικογένεια.

Δυστυχώς για να αλλάξει η κατάσταση στην ελλάδα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράματα που είναι βαθιά δομικά.

Άβαταρ μέλους
Starks
Δημοσιεύσεις: 8392
Εγγραφή: Τρί 30 Νοέμ 2010, 01:20
Τοποθεσία: Σέρρες
Has thanked: 155 times
Been thanked: 78 times

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ...

Δημοσίευση από Starks » Τετ 14 Σεπ 2011, 21:32

Δυστυχως το προβλημα ειναι οι γονεις κατα πρωτον και τα παιδια κατα δευτερον, αλλα τι ωριμοτητα να απαιτεις απο το 17χρονo που το μονο που εχει στο νου του ειναι να πιασει σπιτι μονο του για να γαμαει και να γαμιεται αβερτα;
Ουτε επιπεδο σπουδων, ουτε φυσικα δικαιωματα, ουτε καν τι δουλεια θα κανεις μετα ξερουν οι περισσοτεροι...
Στο 3ο-4ο ετος ξεκινανε να ενημερωνονται...
Οσο κι αν φαινεται περιεργο σε μερικους, θεωρω εξαιρετικα ωριμο να στρεφονται αρκετα παιδια, με ή χωρις "προσοντα" προς λιμενικα, ειδικους φρουρους, στρατους κλπ..
Οσο κι αν δε μπορουσα να τις κανω αυτες τις δουλειες, οσο κι αν θεωρουνται υποτιμημενες για διαφορους λογους, ειναι στο πνευμα του αεκολε, οτι δεν ξοδευουν ασκοπα λεφτα για σπουδες..

anti-pok
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 08:49
Has thanked: 6 times

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ...

Δημοσίευση από anti-pok » Πέμ 15 Σεπ 2011, 07:54

Starks έγραψε:Πότε έδωσες ρε;
Ιστορια, Βιολογια δεν είχες;
πριν 2 χρονακια εδωσα. Ιστορια ειναι μαθημα θεωρητικης κατευθυνσης (1ο πεδιο) και Βιολογια ειναι μαθημα επιλογης (εγω ειχα επιλεξει ΑΟΘ που ανοιγει 5ο πεδιο)

anti-pok
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 08:49
Has thanked: 6 times

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ...

Δημοσίευση από anti-pok » Πέμ 15 Σεπ 2011, 07:57

και κατι αλλο σχετικα με αυτο που συζητατε για τα ΤΕΙ

εχουν βρει τα αφεντικα την εξης πατεντα. προτιμουν αποφοιτους ΤΕΙ γιατι 1)αρκετα χαμηλοτερος μισθος (αφου το πτυχιο δεν εχει την ιδια αναγνωριση) 2)στο ΤΕΙ παιρνεις την γνωση βασησμενη στην πραξη κ οχι στην θεωρια. οποτε προσαρμοζεσαι γρηγοροτερα ;-)

Άβαταρ μέλους
Starks
Δημοσιεύσεις: 8392
Εγγραφή: Τρί 30 Νοέμ 2010, 01:20
Τοποθεσία: Σέρρες
Has thanked: 155 times
Been thanked: 78 times

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ...

Δημοσίευση από Starks » Πέμ 15 Σεπ 2011, 08:12

Εγω μιλουσα κυριως για το ελευθερο επαγγελμα, που παιζουν δικαιωματα υπογραφης κλπ...
Σε δουλειες που χρειαζονται ατομα, καποιες φορες δεν παιρνουν καν απο ΤΕΙ, προτιμουν απο κανα σχετικο ιεκ ή και χωρις καθολου σπουδες...

kaltsone

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ...

Δημοσίευση από kaltsone » Πέμ 15 Σεπ 2011, 21:12

aekole έγραψε:
Starks έγραψε: ξέρω πολύ καλά ότι υπάρχουν καλά ΤΕΙ (πληροφορικής, γραφιστικής και και και και). Τα τμήματα όμως 8.000-10.000 εκτός ίσως από εφέτος που είχαμε τρελή πτώση βάσεων είναι ως επί το πλείστον χωρίς σκοπό και λόγο, για να συντηρείτε η επαρχία (βάλε ένα τμήμα στις Σέρρες έτσι για τη φάση).
starks se ayto to tei plhroforikhs stis serres se kapoio e3amhno exei ma8hma photoshop
didaskeis? :xa (htan mia apo tis epiloges alla den mphka)
aekole έγραψε:σε άλλο φόρουμ είχα πει ότι είμαι καθηγητής πανεπιστημίου όποιος θέλει το πιστεύει, όποιος θέλει ας μην το πιστέψει.
North έγραψε:Μιας κι εγώ είμαι συνάδελφος του aekole,
kai meta lene oti den exei epipedo h opadikh koultoura :lol:

kaltsone

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ...

Δημοσίευση από kaltsone » Πέμ 15 Σεπ 2011, 21:22

aekole έγραψε: η φυσική διδάσκεται λάθος, δεν πρέπει να ψαρώνετε,
symfwnw apolyta mono pou htan arga otan to katalava k egrapsa 8.2
aekole έγραψε: το μάθ γεν είναι αστείο μάθημα ακόμα και αν είστε στόκοι και δεν καταλαβαίνεται γρι από μαθ κατ.
τα 2 κεφάλαια, όρια και ολοκληρώματα είναι υπεραπλουστευμένα πράγματα από όσα γίνονται με μεγάλη λεπτομέρεια στα μαθ κατ.
nai k egw etsi elega otan ta ekana k se 8emata prohgoumenwn etwn gamousa k ederna alla me ta fetina 8emata phra ta @@ tou karampela opws k to 70 % ths xwras
aekole έγραψε: για το μάθημα αοδε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί έχω καταπληκτική μνήμη, αλλά λίγο λίγο αν το πάρεις από την αρχή σαν περιοδικό θα σου μείνουν αρκετά στο τέλος.
to vivlio olo h3era apo e3w k apo proswpikh malakia (mperdepsa mia erwthsh anapty3hs me mia allh k fysika mou diegrapsan olh thn apanthsh + 2 swsto-la8os pou ekana la8os) exasa arketa
oso kala k na to 3ereis einai toso megalos o ogkos plhroforiwn pou prepei na 3ereis mesa se 2 evdomades pou diarkoun oi e3etaseis pou einai dyskolo na apofygeis th malakia (+ agxos pou mporei na exei kapoios egw den eixa pote se tetoia pragmata)
aekole έγραψε: για τον προγραμματισμό πρέπει και αυτό να το πάρετε σωστά. πρέπει να καταλάβετε ότι είναι μια προαποφασισμένη μέθοδο για να πείτε σε κάποιον πως να κάνει κάτι στην γλώσσα που καταλαβαίνει.
to pio eykolo apo ola kata th gnwmh mou k egrapsa ton 2o kalytero ba8mo mou meta thn ek8esh

kaltsone

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ...

Δημοσίευση από kaltsone » Πέμ 15 Σεπ 2011, 21:31

genikotera gia to pws leitourgei h paideia einai megalo 8ema
egw an htan kati pou 8a me endiafere san 1h epilogh na spoudasw 8a htan koinwniologia alla to parwn systhma mou to apagoreyei
etsi phga texnologikh na kanw kati me plhroforikh pou 8a me endiefere alla epeidh dn egrapsa kala se fysikh,ma8 gen,ma8 kat katelei3a se kati pou idea den exw k dn 3erw an 8a mou aresei...

Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 205 επισκέπτες