ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
Άβαταρ μέλους
no passaran
Δημοσιεύσεις: 8069
Εγγραφή: Δευ 21 Νοέμ 2011, 23:51
Has thanked: 617 times
Been thanked: 433 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από no passaran » Τρί 30 Οκτ 2018, 09:49

εχω να σμπρωξω κανα δεκαχτω χρονια...
γιατρε μου ειμαι κοκκαλο με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΟ #1

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 30 Οκτ 2018, 13:43

bongo έγραψε: Δευ 29 Οκτ 2018, 01:10 "Άντε να περάσει κι αυτό, μπας και ηρεμήσω λίγο επιτέλους"

Όταν καταφέρουμε να συνειδητοποιήσουμε ότι ποτέ δεν θα σταματήσουν να έρχονται κι άλλα κι άλλα κι άλλα, τότε ίσως να ηρεμήσουμε κάπως..
πάντα θα έρχονται και τα πάνω και τα κάτω, έτσι δουλεύει το σύμπαν και δεν κάνει εξαιρέσεις

το θέμα κατά τη γνώμη μου είναι να αναγνωρίζεις τα πραγματικά πάνω και πραγματικά κάτω και όταν είναι στα πάνω να το βλέπεις και να το χαίρεσαι , όταν είναι στα κάτω του να βρίσκεις τρόπους να τα αποδέχεσαι, να τα ξεπερνάς γρήγορα, να μαθαίνεις από αυτά και να βγαίνεις δυνατότερος - έτοιμος δηλαδή για νέου είδους κάτω :lol:
(νομίζω ότι αυτό περιγράφει και τη "θετική σκέψη" και όχι το εγωιστικό και ακατόρθωτο (ακόμη και με ντραγκς :lol ) "όλα είναι καλά και στ αρχίδια μου τα γύρω μου")

έτσι παίζεται το παιχνίδι σε αυτό το σύμπαν, μπορείς να γκρινιάζεις για τους κανόνες ή να προσπαθείς να το ευχαριστηθείς με τα πάνω του και τα κάτω του

άλλωστε στο τέλος όλα θα είναι καλά :lo

βοηθά και αυτό στο να ηρεμήσουμε :mrgreen:
Γιατί και πώς;

sadekg4
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 23:05
Has thanked: 413 times
Been thanked: 207 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από sadekg4 » Σάβ 24 Νοέμ 2018, 21:49

:!: :!: :!:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ..

Άβαταρ μέλους
bongo
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2011, 00:53
Has thanked: 216 times
Been thanked: 259 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bongo » Κυρ 25 Νοέμ 2018, 21:34

Ανατριχίλα :etsi

οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ
γι'αυτό που δεν καταλαβαίνουνε οι άλλοι

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Κυρ 09 Δεκ 2018, 14:20

«Ο παρατηρητής επηρεάζει το παρατηρούμενο γύρω του, με αποτέλεσμα η φύση να μας εμποδίζει να δούμε όλες τις πιθανές πραγματικότητες και να μας αφήνει μόνο με τη «φτωχή» δική μας. Αυτό που βλέπουμε κάθε φορά ως πραγματικότητα είναι το κομμάτι που μας επιτρέπουν οι προκαταλήψεις, οι ιδέες και οι εμπειρίες μας. Αυτές φωτίζουν τον γύρω μας κόσμο και εμείς βλέπουμε μόνο τη σκιά που δημιουργείται από πίσω.»
W. Heisenberg
Νόμπελ Φυσικής

αλλάζεις μυαλά αλλάζεις κόσμο :roll:
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
kirk
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ 2010, 21:56
Has thanked: 115 times
Been thanked: 27 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από kirk » Τρί 11 Δεκ 2018, 18:21

Το thanks που είναι ;

Άβαταρ μέλους
kirk
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ 2010, 21:56
Has thanked: 115 times
Been thanked: 27 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από kirk » Πέμ 03 Ιαν 2019, 12:36

Καλή Χρονιά σε όλους

😊

Άβαταρ μέλους
bongo
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2011, 00:53
Has thanked: 216 times
Been thanked: 259 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bongo » Παρ 25 Ιαν 2019, 23:50

Εμπειρία είναι το όνομα που δίνουμε στα λάθη μας (Όσκαρ Ουάιλντ)

Μακάρι βέβαια κάποιες φορές να μπορούσαμε να μάθουμε και κατευθείαν από τα λάθη των άλλων.
Δεν ξέρω αν είναι από περιέργεια ή επειδή έχουμε την ελπίδα ότι εμείς μπορούμε να μην την πατήσουμε, αλλά αισθάνεσαι λίγο μαλάκας μετά που την πατάς κι εσύ :lol:
΄
Το παραπάνω, εάν το κάνουμε προέκταση και στην κοινωνία των ανθρώπων, εξηγεί μάλλον και γιατί ως ανθρωπότητα διολισθαίνουμε στα ίδια και τα ίδια σφάλματα.
Κοινωνικά, πολιτικά κοκ..
Από την αρχαιότητα ως και τα σήμερα και πιθανόν και εις τους αιώνας των αιώνων.
Και σε άλλο γαλαξία να πάμε που λέει ο λόγος.
Προοδεύουμε τεχνολογικά, αλλά φαίνεται ότι ως ανθρωπότητα κάνουμε και κύκλους ενίοτε.

Γερνάει μια γενιά, μαθαίνει από τα λάθη της (θεωρητικά) και εκεί που πλέον αποκτά μια "σοφία" ώστε σιγά σιγά να κάνει το βήμα παραπάνω...πεθαίνει! :shmaia
Αφήνει την σοφία της στους επόμενους, οι οποίοι έρχονται γεμάτοι όρεξη και καύλα για ζωή και τρέχουν με τα 1000 αγνοώντας συνήθως τα μαθήματα των προηγούμενων, με συνέπεια συχνά να πέφτουν με τα μούτρα στα ίδια σφάλματα - η ιστορία έχει πολλά παραδείγματα.
Και δώσ'του πάλι από την αρχή.

Προοδεύουμε τεχνολογικά και γεννητικά, αλλά μου φαίνεται ότι η γενικότερη αντίληψή μας παραμένει προχωράει πολύ πιο αργά.

Να φταίει ότι το μυαλό καλώς ή κακώς έχει κάποια όρια;
Να φταίει ότι δε "βολεύει" να ξεμπουκώσουν τα μυαλά των ανθρώπων;
:ti leei
γι'αυτό που δεν καταλαβαίνουνε οι άλλοι

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 29 Ιαν 2019, 09:47

φίλε μπον, με το θέμα που έθιξες ακούμπησες πολλά και βασικά ζητήματα της ανθρώπινης συμπεριφοράς που έχουν (τελικά) πολύ μεγάλη σημασία καθώς διαμορφώνουν τον τρόπου που ζούμε τη ζωή μας

συμφωνώ σε όλα όσα ανέφερες και προσπαθώ να πάω τη σκέψη ένα σκαλί πίσω, μήπως και καταφέρουμε να πιάσουμε μια πιο αληθινη.. αλήθεια :lol:

αρχικά είναι δεδομένο ότι η εμπειρία δεν μεταφέρεται. Αλλιώς δεν θα παντρευόταν κανείς :lol:
Παρόλα αυτά, το πώς ζουν οι παλαιότεροι μεταφέρεται στους επόμενους γιατί ο άνθρωπος έτσι είναι, κάνει ό,τι του δείχνουν - ή κάνει το αντίθετο από αυτό που του δείχνουν, πράξη που όμως πάλι βασίζεται σε αυτό που του έχουν αρχικά δείξει. Συνήθως αδυνατεί να δει με καθαρότητα τα πράγματα/ καταστάσεις όπως αυτά αντικειμενικά είναι, οι ελάχιστοι που το έχουν καταφέρει αυτό έχουν μείνει στην ιστορία και λατρεύονται έως σήμερα ως "ξεχωριστοί" και ιδιαίτεροι, αν όχι θεοί. Πάρε για παράδειγμα τον Ιησού, το Βούδα, τον Σωκράτη, Πλάτωνα, Λάο Τσε κλπ. Και τότε οι λοιποί ερχόμαστε να (προσπαθούμε) να κάνουμε αυτά που λένε... ή τα αντίθετα. Και σε όλο αυτό, πάντα υπάρχουν και αυτοί που προσπαθούν να σε οδηγήσουν στο πώς να πράξεις για το δικό τους προσωπικό όφελος (πράξη που επίσης βασίζεται στην παγιωμένη αντίληψη που έχει μεταφερθεί μέσα από γενιές ότι πρέπει να εκμεταλλευτώ άλλους για να κερδίσω).

Αν είχαμε μεγαλώσει σε άλλες συνθήκες, με άλλες αρχές και ξεχωριστά "δεδομένα" θα ενεργούσαμε διαφορετικά. Χαρακτηριστικός υπέρμαχος της ιδέας αυτής (με την οποία συμφωνώ απόλυτα) είναι ο Ζακ Φρεσκό, ο οποίος ισχυριζόταν ακριβώς αυτό: είμαστε αποτέλεσμα του πώς μας μαθαίνουν να είμαστε. πχ αν είχα γεννηθεί στην αραβία δεν θα έτρωγα χοιρινό και δεν θα σεβόμουν τις γυναίκες, τώρα απολαμβάνω το γύρο (ευτυχώς :lol: ). Πάρα πολλά παραδείγματα τέτοια.. μάλλον όλη μας η ζωή έτσι γίνεται αφού έτσι τη δημιουργούμε,αν είχαμε μάθει αλλιώς θα δημιουργουσαμε άλλα πράγματα και θα ζούσαμε άλλες καταστάσεις... (έχει και υπότιτλους το βίντεο)


Επίσης, εφόσον μάθεις και καθιερώσεις μία συμπεριφορά, αυτή παγιώνεται και γίνεται.. συνήθεια. Αυτό ισχύει γιατί έτσι δουλεύει ο εγκέφαλος. Μαθαίνει, αποτυπώνει και μετά το βάζει στον αυτόματο πιλότο (δημιουργώντας τις αντίστοιχες εγκεφαλικές συνδέσεις). Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, γιατί στη βασική του δουλειά (που είναι η επιβίωση) δεν χωράνε αναλύσεις κάθε στιγμή, χρειάζεται αυτοματοποίηση. Αν δω μια τίγρη στο δάσος η αντίδραση μου η ακαριαία είναι να τρέξω, να παλέψω, να κρυφτώ. Δεν κάθομαι να σκεφτώ την τίγρη, να την κοιτάξω, να καταλάβω τι θέλει, να μετρήσω τις ρίγες της.. απλά τρέχω για να σωθώ. Και έτσι λειτουργούμε κάθε μέρα. Αν σηκώσεις το χέρι να με σηκώσεις θα αμυνθώ χωρίς να εξετάσω τι σου δημιουργεί αυτή την ανάγκη, τι στο δημιούργησε από τα παιδικά σου τραύματα κλπ, το ίδιο αν μου μιλήσεις άσχημα, αν με προσβάλεις ή ακόμη και αν με κοιτάξεις περίεργα, αν με αποκαλέσεις κάπως κλπ Λειτουργούμε βάσει του πώς έχουμε μάθει να λειτουργούμε (πιο σωστά πώς επαναλαμβάνουμε παλαιές συμπεριφορές) και λειτουργούμε αυτόματα. Και αυτό γιατί έτσι δουλεύει ο εγκέφαλός μας. Απλά για αυτό το λόγο.

Συνεπώς, για να πούμε ότι κάτι θα πρέπει να αλλάξει και να μάθουμε από τα λάθη μας θα πρέπει είτε α) να αναθεωρούμε το κάθε τι που συμβαίνει και να το εξετάζουμε στην αλήθεια του ή β) να μας "μάθουν" οι παλαιότεροι να λειτουργούμε αλλιώς.

Για το β) μία καλή σκέψη (και δεδομένου ότι όπως το πάμε μέχρι σήμερα, εκ του αποτελέσματος, δεν λειτουργεί αφού επαναλαμβάνουμε συνεχώς τα ίδια λάθη) θα ήταν να μεταφέρεται η γνώση στους νέους, η αντίληψη για τη ζωή, από αυτούς που έχουν μεγαλύτερη ιδέα για αυτή. Αυτοί συνήθως είναι οι πιο ηλικιωμένοι που έχουν φάει τη ζωή με το κουτάλι και όχι οι νέοι που ακόμη δεν ξέρουν τι σημαίνει ζωή και τι τους γίνεται. Περισσότερο δηλαδή οι παππούδες στην ανατροφή των παιδιών παρά οι γονείς τους που ακόμη μαθαίνουν τη ζωή και αργούν να καταλάβουν ότι όπως πάει είναι.. λάθος.
Για το α) αυτό που εγώ προσπαθώ να εφαρμόζω κάθε στιγμή που μπορώ (ακόμη και μετά τις πράξεις μου σε ένα στυλ "ημερολόγιο" που κρατώ - κωδικοποιημένο κάργα, όποιος και να το πιάσει στα χέρια του ελάχιστα θα καταλάβει :hool ) είναι να θέτω στον εαυτό μου δύο βασικά ερωτήματα:
Γιατι; και Πώς;
Γιατί, όπως γιατί κάνω(ή δεν κάνω - πράξη και αυτό, πράξη "μη πράξης" ;-) ) αυτό που κάνω. Είναι γιατί κάποιος "μου έχει πει" να κάνω έτσι; Γιατί έχω παρασυρθεί; γιατί μου μιλάει μια πραγματική μου ανάγκη; γιατί πιστεύω ότι κάτι συμπεριφορά του άλλου είναι κακό χωρίς όμως να είναι και τόσο κακό; Γιατί ρε φίλε bulli;
Πώς, ερώτηση που πάει στο πώς το κάνω. Μπορείς να κάνεις τις ίδιες ενέργειες, να πεις τα ίδια ακριβώς λόγια με πολλούς τρόπους και διαφορετικά αποτελέσματα και δεν έχει τελικά (από όσο έχω καταλάβει) τόσο σημασία το τι κάνεις και τι λες όσο το πώς το κάνεις και το λες. Πχ μπορώ να σου πω ότι η έκανες λάθος που είπες κάτι αλλά η αγάπη που θα βάλω πίσω από αυτό κάνει όλη τη διαφορά. Όταν τα λόγια σου θα είναι με σκοπό αληθινό και πραγματικό αποκτούν άλλη σημασία, είναι πολύ διαφορετικό να πεις πχ (ένα πρόχειρο παράδειγμα) στη γκόμενα μπορείς να πεις, σταμάτα να γκρινιάζεις, τι θα βγάλεις, σαν τη μάνα σου είσαι, χωρίζουμε μωρή πατσαβούρα άσε μας ήσυχους και άλλο να πεις όταν φωνάζεις δεν τιμά αυτό που έχουμε, το χαλάει και είναι κρίμα συμπεριφορές των παλαιότερων που τις βλέπουμε να εμφανίζονται στη ζωή μας να τις ζούμε και εμείς.. επειδή σε αγαπάω και θέλω το καλύτερο για εσένα και επειδή αγαπάω και εμένα δεν μπορώ να το επιτρέψω να συνεχίζεται και θα φύγω. Το ίδιο πράγμα λες (χωρίζουμε) αλλά στη μια περίπτωση κάνεις εχθρό στην άλλη δίνεις ευκαιρία για λύση ή χωρίζεις όμορφα και ωραία.

Όσο για την μέχρι τώρα εμπειρία μου... πιο δύσκολο και πιο σημαντικό είναι το πώς. Ο σωστός τρόπος συνήθως δίνει περιθώρια για επανορθώσεις, ατομικά και συλλογικά, ακόμη και αν το "γιατί" σου δεν στέκει καλα. Με τον καλό τρόπο και αυτό σιγά σιγά θα ξεγυμνωθεί και θα μείνει μόνο η αλήθεια του :mpa
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 29 Ιαν 2019, 12:48

σε συνέχεια του προηγούμενου και καθώς εμφανίστηκε μπροστά μου πριν λίγο

Εικόνα

συνεχίζοντας τη σκέψη του προηγούμενου ποστ, όταν από μικρός σου λένε και όταν το αποδέχονται όλοι, ότι ο Θεός κάνει bullying πώς μετά μπορείς να περιμένεις να μην το κάνουμε εμείς; ή κάνεις αυτό που σου λέω ή τη γάμησες δια παντός και στον αιώνα τον άπαντα λέει ο Θεός---> έτσι λέμε και εμείς. Και μετά περιμένουμε τα παιδιά μας να μην κάνουν bulling όταν πρώτος ο Θεός και μετά όλη η κοινωνία κάνουν το ίδιο.
Έτσι διαμορφώνεται ο ανθρώπινος εγκέφαλος και βάσει αυτής της διαμόρφωσης λειτουργούμε όλοι, και στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο Θεός χαλιέται αν δεν κάνεις αυτό που σου λέει και τιμωρεί. Και έτσι λειτουργούμε όλοι μας, όταν κάποιος διαφέρει τον τιμωρούμε. Αυτή είναι η πρώτη σκέψη και πίσω από αυτή ακολουθούν όλες οι άλλες και τελικά έτσι διαμορφώνεται η συμπεριφορά μας, που πορεύεται από τις σκέψεις μας.

παρεμπιπτόντως, για το θέμα του Θεού και των τιμωριών του έχω διαβάσει ένα ωραίο απόσπασμα στο βιβλίο "συζήτηση με το Θεό". Εκεί όταν τον ρωτάει ο άνθρωπος που κουβεντιάζει μαζί του απαντά (από όσο θυμάμαι γιατί το βιβλίο το έχω δανείσει και δεν μπορώ να αντιγράψω): τι νομίζεις, ότι εγώ κρατάω λίστες με το τι έκανες και τι δεν έκανες κάθε στιγμή ώστε να βγάλω συμπέρασμα πού θα πας; Για ποιο λόγο να το κάνω αυτό, αν θέλω δεν μπορώ να σας έχω όλους να λειτουργείτε όπως ακριβώς επιθυμώ; Και ακόμη και αν έκανα έτσι, με ποιο εμπειρικό κανόνα θα μπορέσω να σας κρίνω; ή νομίζεις ότι μπορώ έτσι απλά να είμαι άδικος;
... εννόωντας βέβαια ότι αφού δεν έχει ζήσει με σώμα και δεν μπορεί να κρίνει τους ανθρώπους σωστά και άρα να τους τιμωρήσει ή να τους επιβραβεύσει... γιατί πώς ξέρει πώς είναι να σου σηκώνεται ο πούτσος και να κερατώνεις, να πεινάνε τα παιδιά σου και να κλέβεις, να σκοτώνεις γιατί απειλείται ό,τι πολυτιμότερο έχεις, να ζηλεύεις τι έχει ο άλλος όταν μπορείς να έχεις ό,τι επιθυμείς κλπ κλπ
απλά αυτό διαμορφώνει αλλιώς τις αντιλήψεις μας για τη ζωή και μας οδηγεί στο να συμπεριφερθούμε λογικά. Και αυτό δεν βολεύει πολλούς..
:papas
Γιατί και πώς;

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 171 επισκέπτες