ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
Απάντηση
bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τετ 21 Αύγ 2013, 14:55

ψάχνοντας υλικό για τη δουλειά μου έπεσα σε μία δουλειά του Saul Alinsky με τίτλο "Rules for Radicals: A Pragmatic Primer for Realistic Radicals". Επειδή κάποια πράγματα μου φάνηκαν ενδιαφέροντα έψαξα να βρω λίγα περισσότερα για αυτόν και έπεσα σε διάφορα που είπε, μεταξύ των οποίων και αυτό, το οποίο μου θύμισε τη χτεσινή κουβένα στο politics (viewtopic.php?f=102&t=357&start=14340):

"ο μεγαλύτερος εχθρός της προσωπικής σου ελευθερίας είναι ο ίδιος σου ο εαυτός"

Και έχει δίκιο. Σε κάθε περίπτωση σχεδόν τίποτα δεν σε σταματάει, τίποτα δεν σε απομακρύνει από την ελευθερία σου εκτός από τις ίδιες σου τις σκέψεις για το πώς είσαι εσύ και το "πώς είναι η πουτάνα η ζωή". Οι "ταμπέλες" σου όμως (που δημιουργήθηκαν από άλλους εδώ και αιώνες και λίγο πολύ τις φοράμε όλοι μας και έχουμε μάθει να μας ορίζουν) και οι άλλοι δεν είναι η δική ΣΟΥ ζωή, ούτε μπορείς να αφήνεις να την ορίζουν. Στην πραγματικότητα η προσωπική σου ελευθερία να βιώσεις τον εαυτό σου και τη ζωή όπως εσύ θέλεις δεν μπορεί να περιοριστεί. Για αυτό κάνε τις επιλογές σου και περπάτησέ τες, κάνε αυτό που νιώθεις και σταμάτα να λες ότι "δεν μπορείς". Στην ουσία αυτό που λες είναι ότι δεν θες οι άλλοι να σκεφτούν για σένα όπως νομίζεις ότι θα σκεφτούν μόλις σε δουν να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις, δεν θες δηλαδή να αλλάξουν την "ταμπέλα" τους για σένα. Είναι δύσκολο, γιατί αυτό αλλάζει και την ιδέα για τον ίδιο σου τον εαυτό, αφού έχεις μάθει να τον ορίζεις σε πολύ μεγάλο βαθμό από το πώς σε ορίζουν οι άλλοι, αλλά τελικα η ερώτηση είναι...

νομίζεις ότι είναι πιο σημαντικές οι ταμπέλες των άλλων για σένα και το τι θέλουν οι άλλοι γενικότερα, από την ίδια ΣΟΥ τη ζωή και τον ευατό σου όπως ΕΣΥ θέλεις να τον δεις?

έντιτ: είπα να συνεχίσω να δουλεύω, αλλά επειδή μερικά πράγματα δεν γίνονται τυχαία - η σωστότερα εσύ το διαλέγεις αν για σένα γίνονται ή όχι τυχαία, μπορείς να διαλέξεις ότι είναι τυχαία μπορείς και όχι, από εσένα εξαρτάται τι ακούς και το πώς θα (τα) ζεις - το επόμενο πράγμα που διάβασα φεύγοντας από εδώ και προσπαθώντας να δουλέψω είναι αυτό, το ανεβάζω γατί είναι σχετικό με όσα αναφέρθηκαν εδώ και στο politics:
http://www.peliti.gr/index.php?option=c ... =3&lang=en
Γιατί και πώς;

pertesis
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τετ 21 Μαρ 2012, 22:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 87 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από pertesis » Τετ 21 Αύγ 2013, 19:24

http://www.innerresources.gr/gr_service ... p?catid=26

Γεια σου bullis γίγαντα :etsi

Άβαταρ μέλους
banksy
Δημοσιεύσεις: 2179
Εγγραφή: Πέμ 26 Μάιος 2011, 01:32
Has thanked: 1305 times
Been thanked: 15 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από banksy » Τετ 21 Αύγ 2013, 19:59

bullis έγραψε:
"ο μεγαλύτερος εχθρός της προσωπικής σου ελευθερίας είναι ο ίδιος σου ο εαυτός"
a re bulli polli sosto topic kai orea pragmata...

Emancipate yourselves from mental slavery.
None but ourselves can free our minds.

phpBB [video]
Θυμηθήκαμε πως είμαστε αριστεροί και επιστρέψαμε απεγνωσμένοι πίσω.

Μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι σας γαμάμε με Ψαραντώνη...
ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ,ΠΑΝΤΑ ΡΙΓΩΤΗ

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Πέμ 22 Αύγ 2013, 10:58

pertesi θενκς, να είμαι ειλικρινής δεν σε θυμάμαι καν από παλαιότερα, τώρα όμως σε πρόσεξα... :lo και θα ήθελα να μια επαφή βαθύτερη, να συζητήσουμε για το κρεβάτι κυρίως ή για άλλα ζητήματα :lol: :lol: αν έχεις παίξει ύπνωση ή κάτι σχετικό γράψε τίποτα για το θέμα ή στείλε κανα πμ γιατί με ενδιαφέρει το ζήτημα, μεταξύ άλλων

banksy επίσης θενκς, ήσουν από πριν μια σύνδεση με την τέχνη που ήταν βέβαια πάντα ευχάριστη ενασχόληση αλλά τώρα μοιάζει περισσότερο σαν ένας τρόπος του Θεού που έχουμε μέσα μας να επικοινωνεί μαζί μας (πχ το Redemption song ήταν ένα ευχάριστο κομμάτι αλλά τώρα μιλάει απευθείας στην ψυχή). Τώρα ακούω ή διαβάζω ένα στίχο και μένω μαλάκας με ανοιχτό το στόμα για πολύ ώρα, όπως και το μυαλό και την καρδιά (ελπίζω για περισσότερο χρόνο ακόμη). Σαν να έχεις διαβάσει ένα ωραίο βιβλίο σε χάπι συμπύκνωσης, το ίδιο ισχύει για ένα τραγούδι, ποίημα, πίνακα, μία φωτό μία ταινία κλπ. Είναι σαν να σου φωνάζει ο κόσμος σου για το μεγαλείο του ίδιου του εαυτού: να το προσέξεις, να το ακούσεις, να το νιώσεις, να το αγαπήσεις όπως η τέχνη αγαπάει τη ζωή. Φαντάζομαι το ξέρεις ήδη αυτό, προφανώς το νιώθεις για να ασχολείσαι, βάζω όμως με την ευκαιρία τα αποτελέσματα ενός πειράματος (που έχει επαναληφθεί και πιστοποιηθεί πολλές φορές από όταν έγινε για πρώτη φορά) για τη δύναμη που έχουν οι σκέψεις και τα συναισθήματα πάνω στη μοριακή απεικόνιση του νερού.

Ο Ιάπωνας Emoto πήρε νερό και αφού το πάγωσε φωτογράφισε τη μοριακή του δομή:
Εικόνα

το ίδιο νερό αφού ευλογήθηκε από ανθρώπους με "ιδιαίτερες" σχετικές ικανότητες:
Εικόνα

νερό μολυσμένο:
Εικόνα

και νερό καθαρό:
Εικόνα

μόλις παρατήρησε αυτά, έγραψε έξω από τα δοχεία του ίδιου νερού διάφορες λέξεις και μετά το φωτογράφησε. Το ίδιο νερό λοιπόν, μόνο με την αναγραφή της λέξης πάνω στο δοχείο που το περιείχε:
you make me sick, i will kill you
Εικόνα

adolph hitler
Εικόνα

σε ευχαριστώ
Εικόνα

αγάπη και εκτίμηση
Εικόνα

αν οι λέξεις μόνο πάνω στα δοχεία μπορούν να έχουν τέτοια αποτελέσματα στο νερό, τότε τα συναισθήματα που νιώθουμε τι αποτελέσματα μπορεί να έχουν πάνω στο σώμα μας που αποτελείται κατά 90% από νερό?
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Παρ 23 Αύγ 2013, 15:24

είμαστε πολύ περισσότερα από όσα νομίζουμε ότι είμαστε, αν δηλαδή κάποιοι από μας είχαμε ποτέ την απορία και τα αρχίδια να αναρωτηθούμε τι πραγματικά είμαστε. Το τι είμαστε το έχουμε πει και οι ίδιοι πολλές φορές (το ξέρουμε σαν.. την αλφαβήτα :lol: ), απλά δεν ξέρουμε ούτε ότι το έχουμε πει ούτε τι στον πούτσο τελικά είμαστε πραγματικά:
Σύμφωνα με αυτήν την γνωστή μας εκφώνηση ,τα ελληνικά γράμματα [ αφού προσθέσουμε και το εξαφανισμένο σήμερα έκτο γράμμα …στίγμα η δίγαμα ] ακούγονται και γράφονται ως εξής…..

ΑΛΦΑ-ΒΗΤΑ-ΓΑΜΑ-ΔΕΛΤΑ-ΕΨΙΛΟΝ-ΣΤΙΓΜΑ-ΖΗΤΑ-ΗΤΑ-ΘΗΤΑ-ΙΩΤΑ-ΚΑΠΠΑ-ΛΑΜΒΔΑ-ΜΙ-ΝΙ-ΞΙ-ΟΜΙΚΡΟΝ-ΠΙ-ΡΟ-ΣΙΓΜΑ-ΤΑΥ-ΥΨΙΛΟΝ-ΦΙ-ΧΙ-ΨΙ-ΩΜΕΓΑ .

Αποκωδικοποιώντας την γνωστή αυτή διάταξη ,που έγινε σύμφωνα με τις αρχές της Ερμητικής φιλοσοφίας ,έχουμε τα ακόλουθα ….

ΑΛ ΦΑ, ΒΗ ΤΑ ΓΑ , [Α]ΜΑ ΔΕ [Ε]Λ ΤΑ ΕΨ ΙΛΩΝ, ΣΤ[Η] ΙΓΜΑ, ΖΗ ΤΑ, Η ΤΑ, ΘΗ ΤΑ ΙΩΤΑ ΚΑ ΠΑΛΑΜ , ΔΑ, ΜΗ ΝΥΞ Η, Ο ΜΙΚΡΟΝ, ΠΥΡΟΣ Ι ΓΜΑ ΤΑΦΥ [Ε]ΨΙΛΩΝ, ΦΥ ΨΥΧΗ Ο ΜΕΓΑ .

Εν συνεχεία αφού προσθέσουμε τα εννοούμενα συνδετικά που παραλείπονται …..[ ίνα, εστί, δε ,οι ]……έχουμε την ανάδυση μιας θαυμάσιας κοσμογονικής προσευχής επίκλησης προς την πηγή του φωτός .

Αλ φά, βή τά Γά! Άμα δε Ελ τα εψ ιλών, Στη ίγμα [ίνα] ζή τα, ή τα, θή τα Ίώτα κατά παλλάν Δά, [Ίνα ] μη νύξ η, ο μικρόν [εστί], πυρός [δέ] ίγμα ταφη εψιλών, φύ[οι] Ψυχή ο μέγα [εστί] .

μετάφραση : «Νοητέ ήλιε, εσύ που είσαι το φως, έλα στη Γη! Κι εσύ, ήλιε ορατέ, ρίξε τις ακτίνες σου στον πηλό που ψήνεται. Ας γίνει ένα καταστάλαγμα για να μπορέσουν τα Εγώ να ζήσουν, να υπάρξουν και να σταθούν πάνω στην παλλόμενη Γη. Ας μην επικρατήσει η νύχτα, που είναι το μικρόν, και κινδυνεύσει να χαθεί το καταστάλαγμα της φωτιάς μέσα στην αναβράζουσα λάσπη, κι ας αναπτυχθεί η Ψυχή, που είναι το μέγιστο, το σημαντικότερο όλων!»

βάσει του ότι:
Αλ = Ὁ νοητὸς ἥλιος
Φα-ος = Τὸ φῶς
Βη = προστακτική του ρήματος βαίνω (βαδίζω, ἔρχομαι)
Τα = Δοτικὴ ἄρθρου δωρικοῦ τύπου τή, εἰς τὴν
Γα = Γῆ (δωρικὸς τύπος)
Αμα = (ἐπιρρ.) συγχρόνως
Έλ = ὁ ὁρατὸς Ἥλιος, ὁ Ἐρχόμενος
Έψ = ρῆμα ἔψομαι, ἐψ-ημένος, ψημένος.
Ιλών = Ἰλὺς (οὐσιαστικό), λάσπη, πηλός
Στή = προστακτικὴ ρήματος ἴστημι
Ίγμα = καταστάλαγμα, ἀπόσταγμα
Ζή = προστακτικὴ ρήματος ζῶ.
Η = ὑποτακτικὴ ρήματος εἰμί, εἶμαι
Θη = προστακτικὴ ρήματος θέτω.
Ιώτα = τα ίωγα, τα Εγώ.
Παλάν = Ρῆμα πάλλω (δονοῦμαι, περιστρέφομαι) ἐπίθετο παλλάς-πάλλουσι,περιστρεφόμενη (πρβλ: Παλλὰς Ἀθηνᾶ).
Δά = ἄλλος τύπος τῆς Γά, Γῆς (πρβλ: Δαμήτηρ, Δημήτηρ, Δήμητρα = Μητέρα γῆ).
Νύξ = νύκτα.
Ο = τὸ ὁποῖο, ποὺ
πηγές υπάρχουν πολλές, το ανέβασα από κάπου που το έχω σώσει σε αρχείο και δεν θυμάμαι από πού είναι. στο γκουγκλ ΑΛ ΦΑ ΒΗ ΤΑ ΓΑ και θα εμφανιστούν πολλές.
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Δευ 02 Σεπ 2013, 12:53

όλα στη ζωή, όλα, είναι είτε αγάπη είτε φόβος. σκεφτείτε το λίγο και θα δείτε ότι ισχύει.

Βάλτε ό,τι σκεφτόμαστε, ό,τι λέμε, ό,τι κάνουμε και θα δείτε ότι οδηγείται κατά βάθος από ένα από τα δύο αυτά συναισθήματα, από τα δύο αυτά άκρα των πάντων. Εμείς απλά επιλέγουμε. Αν θα οδηγούμαστε από την αγάπη ή από τον φόβο. Με την αγάπη γεννηθήκαμε (μια ματιά σε ένα μωρό το επιβεβαιώνει) το φόβο τον μάθαμε μεγαλώνοντας. Τώρα απλά επιλέγουμε με ποιο από τα δύο θα ζήσουμε και θα πεθάνουμε.

Φυσικά δεν είναι δικό μου αυτό. Το έχουν πει πάρα πολλοί και σημαντικοί άνθρωποι, ενδεικτικά αναφέρω τον Χριστό, ακόμη και έτσι όπως η ζωή του και η διδασκαλία του (έστω και διαστρεβλωμένη) έχει φτάσει σε εμάς σήμερα.
The only thing we have to fear is fear itself. Franklin Roosvelt
I have decided to stick with love. Hate is too great a burden to bear. Martin Luther King
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 03 Σεπ 2013, 14:22

κοιτάξτε μέσα

Αν δεν κοιτάς μέσα δεν θα ανακαλύψεις ποτέ την αλήθεια για το τι και ποιος είσαι πραγματικά. Έχε υπόψην σου πως κανείς ποτέ σε όλο τον κόσμο δεν έζησε, ούτε ζει, ούτε θα ζήσει όπως εσύ. Με τις σκέψεις σου, τις εμπειρίες σου, τις πράξεις σου, τις αισθήσεις σου, τα συναισθήματά σου. ΚΑΝΕΙΣ. Είσαι μοναδικός, πραγματικά ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ. Έχεις το μεγαλείο όλο αυτό να είναι ΜΟΝΟ δικό σου. Και μόνο εσύ μπορείς να το δεις πώς ακριβώς είναι, κανείς άλλος. Γιατί λοιπόν να μην το δεις? Γιατί να κοιτάς αυτό που σου δείχνουν και όχι αυτό που ΜΟΝΟ εσύ μπορείς να δεις? Αν ήταν να μην το κοιτάς, γιατί να μπορείς να το βλέπεις μόνο εσύ?

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η αληθινή ευτυχία είναι εκεί έξω και όχι σε κάτι που ανήκει αποκλειστικά σε εσένα? Νομίζεις ότι η καταξίωση και η ευτυχία κερδίζεται από κάτι που υπάρχει στον εξωτερικό κόσμο? Το ίδιο νομίζουν για σένα και όσοι σε καθοδηγούν και σε εκμεταλλεύονται, όπως οι διαφημιστές, τα ΜΜΕ κλπ. Είσαι η χαρά του διαφημιστή λοιπόν και το απλό γεγονός είναι ότι μόλις ξεμπερδέψεις με τα αμάξια, τα σπίτια, τα λεφτά, τη φήμη, θα έχεις μείνει εντελώς μόνος. Θα έχεις χάσει τα πάντα σα να λέμε δηλαδή? Αν το πιστεύεις τότε σίγουρα έχουν κάνει καλή δουλειά στο να μειώσουν το μεγαλείο σου, να σε κλέψουν από εσένα, να αφαιρέσουν τη μαγεία σου.

Δεν είναι οι διαφημιστές, οι ψεύτες και τα ΜΜΕ υπεύθυνοι για τη βατραχόμορφη κατάσταση του καθενός. Στο τέλος, είσαι πάντα εσύ άτομο που αποφασίζει σε τι θα δώσεις προσοχή. Σε τι θα εστιάσεις. Τι θα επιτρέψεις. Αυτή είναι προσωπική σου επιλογή κάθε φορά. Το να κατηγορούμε κάτι έξω από εμάς σημαίνει μείωση του μέσα μας.

Φανταστείτε ότι κινείστε έχοντας μέσα σας τη Βασιλεία του Θεού, τον Παράδεισο, τη Φώτιση, το Νιρβάνα. Εννοώ πραγματικά φανταστείτε το:

Κρατήστε την εικόνα στο μυαλό σας - ότι πηγαίνετε στη δουλειά, στο σχολείο, στο μπακάλικο με όλα αυτά μέσα σας. Όπου πηγαίνετε φέρετε το αιώνιο μέσα σας...

Αν αυτή δεν είναι η εικόνα ενός Μάγου, τότε δεν ξέρω ποια είναι.

Βασισμένο στο "Εγχειρίδιο του Μη Μάγου"
Το εγχειρίδιο του Μη Μάγου
Αντί να ανησυχείτε γιατί δεν είμαστε μάγοι (μια που μόνον εσείς μπορείτε να απαντήσετε σ' αυτό), ας δούμε μερικές σελίδες από ένα κεφάλαιο του βιβλίου [Το εγχειρίδιο του Μη Μάγου], που φέρει τον τίτλο "Πώς να μεταμορφώσετε έναν μάγο σε βάτραχο". Αν κάποια από αυτά που θα δούμε σας φάνουν γνωστά, θα έχετε μια ένδειξη για το ποιος άλλος διάβασε και χρησιμοποίησε αυτό το εγχειρίδιο.
#1. Πείστε τους ανθρώπους ότι ΔΕΝ είναι μάγοι.

#2. Διδάξτε τους την αίγλη του να γίνονται θύματα.

#3. Τορπιλίστε και ανατρέψτε τα συστήματα πεποίθηοης.

#4-. Κάντε τη νέα γνώση τρομακτική και απρόσιτη.

#5. Κάντε τους μάγους φρικιαστικούς και την ιδιότητα του μάγου επικίνδυνη.

#6. Κάντε τους να ψεύδονται.

#7. Και ποτέ μη κοιτάζετε ένδον.

Και σε περίπτωση που συμβαίνει να είστε μάγος που μεταμορφώθηκε σε βάτραχο, Το εγχειρίδιο του Μη Μάγου διαθέτει και τα αντίδοτα για το καθένα από τα παραπάνω.

Εικόνα
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τετ 04 Σεπ 2013, 13:03

Σήμερα, curvatoi, νομίζω ότι ο Θεός θέλει να ξέρουμε (όποιος θέλει το συζητάμε για το τι νομίζω ότι είναι ο Θεός, όποιος δεν φοβάται δηλαδή εμένα :boxer, τις σκέψεις και το Θεό- πάντως δεν πιστεύω ότι είνα ένας κυριούλης που κάθεται από ψηλά και βάζει βαθμούς για το τι κάνουμε ώστε να δει στο τέλος αν.. περνάμε ή όχι στον Παράδεισο)

ότι η αγάπη είναι το κέντρο και ο πυρήνας των πάντων και ο ευατός μας είναι το μέρος από όπου όλη η αγάπη πρέπει να ξεκινάει. Αυτοί που αγαπάνε τους άλλους χωρίς όρους είναι αυτοί που αγαπάνε τον εαυτό τους χωρίς όρους. Αυτοί που έχουν υπομονή και αποδοχή για τους άλλους είναι αυτοί που έχουν υπομονή και αποδοχή για τον ευατό τους.

Δεν μπορείς να δείξεις σε κάποιον ένα μέρος του εαυτού σου που δεν δείχνεις στον εαυτό σου. Για αυτό ξεκίνα από εκεί που τα πάντα ξεκινούν, από το πρόσωπο στον καθρέφτη σου.

Δεν θα αγαπήσεις τον εαυτό σου σήμερα και στο εξής χωρίς όρους για χάρη σου και για χάρη του κόσμου σου? Κάντο, για τ' όνομα του Θεού.. :lol:
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
cmc13
Δημοσιεύσεις: 1278
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 23:40
Has thanked: 644 times
Been thanked: 24 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από cmc13 » Τετ 04 Σεπ 2013, 13:59

geia sou file bulli..

efoson exeis asxolithei me to thema tha ithela tin apopsi sou alla kai na me kateythyneis sthn analogh vivliografia an exeis ypopsin sou

pisteyeis oti i theothta einai/ prepei na orizetai ws anwterh yparxh.kati dynatotero,yperfysiko pou mas kyverna

i pisteyeis oti ta panta kinountai sto plaisio mias mhxanistikhs aitiokratias ??

ps:eisai paradeigma maxhtikhs psixis na xereis ;-) :D
ΠΑΟ ΕΙΣΑΙ ΠΡΕΖΑ
ΕΝΟΠΛΟ ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ ΠΟΛΕΩΝ-ΘΥΡΑ 13

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τετ 04 Σεπ 2013, 15:50

φίλε cmc, χαίρομαι κατ' αρχάς πολύ που δεν σου μοιάζω ούφο και με αντιμετωπίζεις απλά όπως είμαι, άσχετα από το τι μου έχει συμβεί. θενκ γιου και κονγκρατς :etsi

σε αντίθεση με το παρελθόν, και βάσει της εμπειρίας μου σε "ακατανόητες και ανεξήγητες με την κοινή λογική καταστάσεις" αλλά και της σχετικής "έρευνας - μελέτης" που έχω κάνει τον τελευταίο καιρό, όχι, σε καμιά περίπτωση δεν πιστεύω ότι όλα κινούνται στο πλαίσιο μιας "μηχανιστικής αιτιοκρατίας" όπως πολύ σωστά το τοποθέτησες. Δεν λέω ότι αν πετάξεις μία πέτρα δεν θα πέσει κάτω (παρόλο που είμαι πεπεισμένος επιστημονικά ότι μπορείς να καταφέρεις και να μη γίνει- άσχετα που εγώ για τους λόγους μου δεν μπορώ να το κάνω) ούτε ότι ο κόσμος αυτός δεν κινείται με βάση κάποιους φυσικούς "νόμους" (που παραβιάζονται και επιστημονικά επανελειμμένως - μια ματιά στη θεωρία της σχετικότητας πχ το αποδεικνύει) αλλά αυτό που βλέπουμε ,προσωπικά και για τους λόγους που σου είπα (εμπειρία και μελέτη), είμαι βέβαιος ότι δεν είναι όλο που υπάρχει. Ούτε όμως πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος με γενειάδα που μας κρίνει και μας τιμωρεί αν "δεν είμαστε καλοί". Αν υπήρχε τέτοιος και μας τιμωρούσε για τις πράξεις μας, τι Θεός θα ήταν? Έτσι είναι οι Θεοί, τιμωροί? Πώς θα ήταν αυτός ο "καλός" αν δεν "συγχωρεί" και τι, θα τιμωρούσε εμάς αν δεν είμασταν καλοί σύμφωνα με το πώς είπε Αυτός? Έτσι είναι οι Θεοί? Κι αν είναι έτσι Αυτός πώς περιμένει να είμαστε "εμείς"?

Επειδή υπάρχουν πάρα πολλά να πω για το θέμα, θα πω εν τάχει πως αυτό που πιστεύω είναι ότι ο Θεός είσαι εσύ :pro Κι εγώ :mpros Και όλοι μας :etsi . Όλοι είμαστε Θεοί και όλοι είμαστε Ένα στην πηγή μας, από εκεί που προερχόμαστε. Είμαστε όλοι το ίδιο, προερχόμαστε από την ίδια πηγή και είμαστε όλοι Θεϊκοί. "Ομοούσιον τω πατρί, κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση" που είπε και ο Χριστούλης, όσο και αν η εκκλησία τα έχει μεταφράσει αλλιώς κατά πώς τη βολεύει στην τσέπη και την αναζήτηση της εξουσίας. Τα ίδια, με άλλα λόγια έχει πει και ο Βούδας και στο Ταο τα ίδια αναφέρονται και σε πολλές άλλες "θρησκείες". Για το αν είναι (ή μάλλον είμαστε) "ανώτερη" ύπαρξη ο Θεός... θα το θέσω αλλιώς αφού δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς το άλλο επίπεδο συνειδητότητας στο οποίο πιστεύω ότι τώρα βρισκόμαστε, εννοώ ως άνθρωποι. Πιστεύω ότι στη βάση μας, στην πηγή μας έχουμε αυξημένη και πολύ διαφορετική συνείδηση που δεν χωράει σήμερα στον ανθρώπινο νου, τουλάχιστον όπως αυτός είναι "εκπαιδευμένος" να δουλεύει. Δεν είναι όμως "ανώτερη" γιατί δεν συγκρίνονται, δεν μπορείς να συγκριθείς.... με τον εαυτό σου. Έχεις απλά λάβει τώρα μια άλλη μορφή - την ανθρώπινη, μια που σου επιτρέπει να βιώσεις αυτό που στην πηγή σου γνωρίζεις. Εδώ είσαι για να βιώσεις αυτό που ξέρεις, γιατί στην πηγή σου τα γνωρίζεις όλα. Και μόλις το βιώσεις, με όποιον τρόπο θα το κάνεις, θα το αξιολογήσεις, είναι το αποτέλεσμα. Όχι κριτικά και επικριτικά, δεν μπορείς να κρίνεις τον εαυτό σου, ο Θεός σου πάντα θα σε αγαπά ότι και να κάνεις. Βιωματικά. Πάρτο και αλλιώς, πιο "χριστιανικά": Πατήρ (πηγή - γνώση) - Υιός (άνθρωπος) - Άγιο Πνεύμα (αξιολόγηση). υπερσυνέιδητο - συνειδητό - υποσυνείδητο (που λένε οι ψυχολόγοι), σκέψη - λόγος - πράξη (όπωςλένε οι φιλόσοφοι), νους - σώμα - πνεύμα που λένε οι πνευματιστές, ενέργεια - ύλη - αιθέρας πιο "επιστημονικά".

ελπίζω να μη σε μπέρδεψα σχετικά με το πώς το αντιλαμβάνομαι (γιατί έχω ψιλομπερδευτεί ο ίδιος εδώ που τα λέμε :lol: ), για περισσότερα σχετικά με την άποψη αυτή θα μπορούσες να κοιτάξεις και κάποια σχετικά βιβλία που έχω διαβάσει τελευταία για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Ένα πραγματικά αξιόλογο το οποίο διαβάζω τώρα αλλά δεν έχω τελειώσει ακόμη είναι το "ΤΑΟ ΚΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ" (Capra Fritjof), ή το ΤΙ ΣΤΟ ΜΠΙΠ ΞΕΡΟΥΜΕ (είναι κβαντικής φυσικής με πολύ απλά λόγια αλλά διαβάζοντας κβαντική δεν μπορείς να μην πας αλλού, σε "φιλοσοφία" να το πω γενικότερα), ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ (1,2,3) Neale Donald Walsch. τα είχα ανεβάσει κ εδώ.. viewtopic.php?f=30&t=803&start=360

:papas :lol:
Γιατί και πώς;

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Ahrefs [Bot] και 85 επισκέπτες