Η άποψη σας για το οπαδικό κίνημα

Eρχόμαστε για να μείνουμε
Κανόνες Δ. Συζήτησης
* Όταν ένα μέλος "κουράζει" σε τόπικ άλλο απ της ομάδας του θα τρώει BAN 7 μέρες και 1 προειδοποίηση. Αν το ξανακάνει 14 μέρες και 2η προειδοποίηση και ου το κάθε εξής.
* Οποιαδήποτε αναφορά με "υβριστικά" ή "προσβλητικά" σχόλια και υπονοούμενα σε συγγενικά πρόσωπα μελών ή στα ίδια τα μέλη θα τιμωρείται με ΒΑΝ 20 ημερών.
* Ποστ σε άσχετα τόπικ και σε τόπικ με φωτογραφίες θα διαγράφονται ή θα μεταφέρονται στο κατάλληλο θέμα.
* Το τρολάρισμα θα είναι αποδεκτό μόνο σε 2 τόπικ. Στις "Κλωτσοπατινάδες" και στον "Λωλοστεφανή" στο Όλα πλην Μπάλας. Οπουδήποτε αλλού...delete. Όπως και τα κακεντρεχή σχόλια για τα θεία, στο τόπικ "Αστεία για αθεόφοβους".
* Αναφορές σε προσωπικά στοιχεία(δουλειές-ονόματα κ.α) αντιπάλων οπαδών θα τιμωρείται με ΒΑΝ 20 ημερών.
* Άβαταρ και υπογραφές με πολιτικό και υβριστικό περιεχόμενο θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.
PANTHERS-3-n.k.
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 21:30
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Η άποψη σας για το οπαδικό κίνημα

Δημοσίευση από PANTHERS-3-n.k. » Τρί 15 Ιαν 2013, 01:12

Καλώς ΝΚ, αλληλεγγύη λοιπον σήμερα, φρηντομ του παβλιουτσένκο αύριο, κάτι άλλο μεθαύριο, και 5 εκδρομές το χρόνο χωρίς να ακούγεται τσιμουδιά τόσα χρόνια...

de se piano re file...milas gia emas sigikrimena??

Άβαταρ μέλους
Irlandos 1
Δημοσιεύσεις: 6914
Εγγραφή: Δευ 26 Σεπ 2011, 15:20
Has thanked: 50 times
Been thanked: 94 times

Re: Η άποψη σας για το οπαδικό κίνημα

Δημοσίευση από Irlandos 1 » Τρί 15 Ιαν 2013, 01:16

Irlandos 1 έγραψε:Όταν κάποιος λέει κάτι δε σημαίνει αυτόματα ότι θέλει να σας θίξει ή να σας μειώσει, μη βλέπετε παντού εχθρούς.
Όχι.

aekole

Re: Η άποψη σας για το οπαδικό κίνημα

Δημοσίευση από aekole » Τρί 15 Ιαν 2013, 01:17

το οπαδικό κίνημα δεν ξέρω τι κάνει, γιατί δεν υπάρχει όπως θες να το πεις, αλλά οι μεμονωμένα ή όχι δώσανε το παρόν στην πορεία για την βίλα που είναι και το θέμα σου.

Άβαταρ μέλους
Irlandos 1
Δημοσιεύσεις: 6914
Εγγραφή: Δευ 26 Σεπ 2011, 15:20
Has thanked: 50 times
Been thanked: 94 times

Re: Η άποψη σας για το οπαδικό κίνημα

Δημοσίευση από Irlandos 1 » Τρί 15 Ιαν 2013, 01:20

Άλλο ρώτησα.
Τέλος πάντων...

Άβαταρ μέλους
PAS 7
Δημοσιεύσεις: 3312
Εγγραφή: Παρ 19 Νοέμ 2010, 22:10
Has thanked: 335 times
Been thanked: 47 times

Re: Η άποψη σας για το οπαδικό κίνημα

Δημοσίευση από PAS 7 » Τρί 15 Ιαν 2013, 01:27

Irlandos 1 έγραψε:Καλώς ΝΚ, αλληλεγγύη λοιπον σήμερα, φρηντομ του παβλιουτσένκο αύριο, κάτι άλλο μεθαύριο, και 5 εκδρομές το χρόνο χωρίς να ακούγεται τσιμουδιά τόσα χρόνια...


Τα αποτελέσματα που έχει κατάφερει το "οπαδικό κίνημα" στην ελλάδα αεκολέ πάνω-κάτω αυτό μου δείχνουν.
Γι'αυτό κιόλας ρωτάω, μπας και μου αποδείξετε πως έχω άδικο.
Τέσπα, ακόμα και για την λεζάντα να γίνονται κάποια πράγματα είναι κάτι καλύτερο απ'το τίποτα, αλλά και πάλι πολύ μακριά από τον (όποιο) στόχο.

Αν δεν κάνουμε πρώτα την αυτοκριτική μας, δεν μπορούμε να καταφέρουμε τίποτα ουσιαστικό.
Όταν κάποιος λέει κάτι δε σημαίνει αυτόματα ότι θέλει να σας θίξει ή να σας μειώσει, μη βλέπετε παντού εχθρούς.

Λεζαντα φιλε μου δεν ειναι τα πανο συμπαραστασης και η αλληλεγγυη. Τα εχεις μπερδεψει λιγο στο μυαλο σου.


Το οτι πατε 5 εκδρομες το χρονο ειναι αποτελεσμα της μαλακιας που μας δερνει σαν οπαδους. Αχρειαστα επεισοδια απλα επειδη τολμησε ο αλλος να παει εκδρομη στην εδρα σου (και αν δεν τους την πεσεις σημαινει οτι δεν εκανες κινηση οποτε εισαι κοτα), διαρρηξεις, βομβες σε κτιρια, μαχαιριες σε ανηλικα, ακομα και οπλα εχουν βγει σε σκηνικα και εννοειται ολα μετα στο fb με κανεναν δυσκολο τιτλο "βαζελες τελειωσατε, γαυροι κοταρες, χανουμια που ειστε" κτλ. Και μετα θελετε και εκδρομες?
Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι. Ο πιτσιρικας θα μιμηθει τον μπροσταρη/αρχηγο αρχιχουλιγκανο και οχι καποιον συνειδητοποιημενο της κερκιδας.
Ioannina

Άβαταρ μέλους
Irlandos 1
Δημοσιεύσεις: 6914
Εγγραφή: Δευ 26 Σεπ 2011, 15:20
Has thanked: 50 times
Been thanked: 94 times

Re: Η άποψη σας για το οπαδικό κίνημα

Δημοσίευση από Irlandos 1 » Τρί 15 Ιαν 2013, 01:32

Λεζάντα είναι όταν η αλληλεγγύη μένει μόνο στα πανό συμπαράστασης.
Και μη με λες αεκολε ότι κατέβηκαν οι πανιώνοι -και οι κάθε πανιώνοι, στ'αρχίδια μου κιόλας- μεμονωμένα στην πορεία, όταν τα πανιά τα βγάζουμε όλοι με υπογραφές συνδέσμων ή μοστράρονται στις ιντερνετικές γκαλερύ συνδέσμων.
Λεζάντα είναι όταν γενικά αναλωνόμαστε στα πανό και από εκεί και πέρα τίποτα.

Τέσπα, συνεχίστε να λέτε τι ωραίο ή πόσο χάλια είναι το οπαδικό κίνημα, εγώ πάω να συνεχίσω να είμαι ο μαλάκας που μάλλον δε γουστάρει τις καταλήψεις ξερώ'γω...



Και μια χαρά μπορούν να συνδυαστούν και τα επεισόδια και οι εκδρομές, τίποτα στη ζωή δεν είναι άσπρο ή μαύρο. :xa

malamadre3
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Τετ 21 Δεκ 2011, 21:08
Has thanked: 146 times
Been thanked: 8 times

Re: Η άποψη σας για το οπαδικό κίνημα

Δημοσίευση από malamadre3 » Τρί 15 Ιαν 2013, 02:30

Το οπαδικό κίνημα στην Ελλάδα έχει διττή όψη.Από τη μία έχουμε να επιδείξουμε τεράστια αφοσίωση(εκδρομές παντού εντός και εκτός συνόρων),είμαστε μάχιμοι όσο κανείς στην Ευρώπη(με καβάντζες περνάμε πάνω από τον καθένα εύκολα κιόλας μιλώντας υποθετικά),κερκίδες καλές(σε φωνή και εμφάνιση γεροί,σε οργάνωση και ιεραρχία υπολειπόμαστε),υπάρχει μεγάλη μάζα κόσμου που έχει ως τρόπο ζωής ότι έχει να κάνει με την ομάδα του και μιλώντας για το σήμερα οι καιροί ευνοούν την έκρηξη του οπαδισμού αρκεί να οδεύσει η δύναμη του κόσμου σε σωστή κατεύθυνση.

Αυτά σε σύγκριση με την ευρωπα'ική σκηνη κυρίως.Υπολειπόμαστε σε πολλά(Πολωνία έχουν ξεφύγει για μένα σε κερκίδα καθημερινότητα και νοοτροπία) αλλά το πρόβλημα εδώ είναι άλλο.

Τα γαμημένα τα φράγκα κάνουν κι εδώ κουμάντο κι έτσι βλέπουμε έμμισθους οπαδούς,διοικούντες οπαδούς,και άλλα επίθετα που δε συμβαδίζουν με τη λέξη οπαδός.

Χοντρά χοντρά όποιος νοιώθει οπαδός δίνει το 20-30-40-50ρικο χωρίς δεύτερη σκέψη για να δει την Αρρώστια του,πληρώνει στο κινητό ποσά για να έρθει κόσμος στις εκδρομές,τρέχει σε πορείες-καταλήψεις-συνελεύσεις-σκηνικά-διαμαρτυρίες-μπάχαλα χωρίς δεύτερη σκεψη(όπως αν δεις να κινδυνεύει η οικογένειά σου,'ετσι κι εκεί,απλά προστατεύεις χωρίς να σε νοιάζει αν έχεις δίκιο).Έτσι από την υπερβολική αγάπη ίσως να μη δεις νωρίς τα στραβά στο σπίτι σου αλλά…κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Σήμερα:
Βλέπουμε όπως έχω ξαναπεί κόσμο που μέσω της ομάδας και του οπαδισμού κάνει το αγροτικό του για να μεταπηδήσει μετά σε πιο ζόρικα μονοπάτια και παίζει να μην έχει περάσει ποτε το στάδιο της καύλας με το σύλλογο,να παίρνει εφημερίδες, να κρατά αποκόμματα,να μαζεύει χαρτάκια,να κρατάει αρχείο με τα ματς,να ξέρει ρε αδερφέ την ενδεκάδα και την πεντάδα της ομάδας.

Βλέπουμε(η μάλλον δε βλέπουμε) μπλούζες της ομάδας στο γήπεδο και φυσικά καθημερινά στους δρόμους.Αντικαταστάθηκαν οι ριγέ με τα χρώματα που λατρεύουμε από casual μάρκες.

Βλέπουμε τα πολιτικά να υπερβαίνουν τα όριά τους,τα drugs επίσης,η πουστιά ξέφυγε και επείδή ήδη μακρηγορώ αντί να κρατάμε αυτά που μας κάνουν ξεχωριστούς από την καλη πλευρά και να είμαστε μπροστάρηδες και κιμπάρηδες ,υιοθετούμε χίλιες δυο μαλακίες από έξω και γινόμαστε ακόλουθοι και καμιά φορά μπινέδες

Επειδή όμως και το γήπεδο είναι καθρέφτης της κοινωνίας και στα χρόνια που ζούμε στη χώρα βασιλεύει η πουστιά η διαφθορά και η ατιμωρησία,τα θεωρώ λογικά τα κακώς κείμενα που ανέφερα.Αν τα θεωρείς δεδομένα κάποια πράγματα έτσι θα πορευτείς.

Το καλό είναι ότι πολλά νέα τσακαλάκια οργανώνονται στους συνδέσμους και ζουν από κοντά την αγάπη τους ενάντια στο ρεύμα της απάθειας της μόδας και του ίντερνετ.Βγάζουν ανιδιοτέλεια,εγωισμό,έχουν σεβασμό,λέξεις άγνωστες για το σημερινό πιτσιρικά.Και από πίσω έχει και τους μεγαλύτερους σε ηλικία ρομαντικούς που όταν χρειαστεί θα βγουν μπροστά και θα είναι ισόβια εκεί στην κερκίδα μαζί.Αιώνια πιστοί.

Αυτοί είναι η ελπίδα και το μέλλον της ελληνικής οπαδικής σκηνής και κατ επέκτασην της κοινωνίας που βουλιάζει.

Δεν ξέρω κατά πόσο πατάνε αυτά που έγραψα με το θέμα αλλά τα έγραψα.Θα μπορούσαν να αναφερθούν κορεό,πορείες,πυρσοί,χαρτάκια,διωγμοί προέδρων,στήριξη ερασιτέχνη και χίλια δυο άλλα.Κουβέντα να γίνεται…

Όχι πολλά χρόνια πριν κάποιες χιλιάδες κόσμου, μας χώριζαν 2 διμοιρίες και μια κενή θύρα σε κλειστό γήπεδο,σύνθημα στο σύνθημα να μην ακουστεί ο άλλος και τα λαρύγγια στο τσιμέντο.Έφευγες μετά το ματς και πιθανόν να τις έπαιζες και στο δρόμο αλλά στο σπίτι σου έφτανες λεβέντης και με αδρεναλίνη στο χίλια.Τι άλλαξε τόσο πολύ δηλαδή ρε μάγκες?
Ας σκεφτούμε στη δικιά ΜΑΣ την πλευρά τι άλλαξε γιατί το ποιοι μας οδήγησαν εδώ τους ξέρουμε.

Μακριά από κέρατα,σεβασμό στον οπαδό,λευτεριά στους οπαδούς,υγιώς αρρωστημένα μυαλά.Άντε νύχτες

Άβαταρ μέλους
Manu1
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2010, 01:13
Has thanked: 167 times

Re: Η άποψη σας για το οπαδικό κίνημα

Δημοσίευση από Manu1 » Τρί 15 Ιαν 2013, 03:01

Irlandos 1 έγραψε:Λεζάντα είναι όταν η αλληλεγγύη μένει μόνο στα πανό συμπαράστασης.
Και μη με λες αεκολε ότι κατέβηκαν οι πανιώνοι -και οι κάθε πανιώνοι, στ'αρχίδια μου κιόλας- μεμονωμένα στην πορεία, όταν τα πανιά τα βγάζουμε όλοι με υπογραφές συνδέσμων ή μοστράρονται στις ιντερνετικές γκαλερύ συνδέσμων.
Λεζάντα είναι όταν γενικά αναλωνόμαστε στα πανό και από εκεί και πέρα τίποτα.

Τέσπα, συνεχίστε να λέτε τι ωραίο ή πόσο χάλια είναι το οπαδικό κίνημα, εγώ πάω να συνεχίσω να είμαι ο μαλάκας που μάλλον δε γουστάρει τις καταλήψεις ξερώ'γω...



Και μια χαρά μπορούν να συνδυαστούν και τα επεισόδια και οι εκδρομές, τίποτα στη ζωή δεν είναι άσπρο ή μαύρο. :xa
Ρε φίλος δεν είμαστε ούτε μόνο οπαδοί, ούτε μόνο πολιτικά υποκείμενα. Στο γήπεδο θα πας να δεις την ομάδα σου, στην πορεία να εκφράσεις τα πολιτικά σου πιστεύω. Απλά επειδή ότι και να κάνουμε όπου και να βρισκόμαστε κουβαλάμε όλες τις ιδιότητες αυτές(και άλλες τόσες) μαζί, θα δεις και στο γήπεδο πολιτική λινάτσα, και στην πορεία φανέλα ομάδας και πάει λέγοντας. Λεζάντα και άτοπο θα ήταν αν οι πάνθηρες κατεβαίναν στην πορεία με δικό τους μπλοκ. Όπως λες και συ δεν είναι άσπρο μαύρο τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Irlandos 1
Δημοσιεύσεις: 6914
Εγγραφή: Δευ 26 Σεπ 2011, 15:20
Has thanked: 50 times
Been thanked: 94 times

Re: Η άποψη σας για το οπαδικό κίνημα

Δημοσίευση από Irlandos 1 » Τρί 15 Ιαν 2013, 03:33

Δε λέω ότι έχω δίκιο, αλλά γιατί σκαλώνετε με την πορεία;

Συγκεκριμένα πράματα είπα.


Ωραίος malamadre, αν και προσωπικα διαφωνώ ότι τα πολιτικά και τα ντρόγκια υπερβαίνουν τα όρια σήμερα, έχουμε δει και χειρότερα.

Άβαταρ μέλους
daravigkas7
Δημοσιεύσεις: 1363
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2011, 18:22
Has thanked: 219 times

Re: Η άποψη σας για το οπαδικό κίνημα

Δημοσίευση από daravigkas7 » Τρί 15 Ιαν 2013, 04:33

παντως σε σχεση με τις δεκαετιες 80-90 η κατασταση με τα ναρκωτικα ειναι πολυ καλυτερη στις μερες μας..
ΠΟΥΛΑΩ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΣΧΟΛΕΙΑ
ΚΑΙ ΟΣΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΙΝΟΥΝΕ ΤΑ ΣΠΡΩΧΝΩ ΣΤΗΝ ΠΟΡΝΕΙΑ.

Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 51 επισκέπτες