ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

Κάρτα Φιλάθλου, Λευτεριά Στους Οπαδούς...
arta
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Τετ 24 Νοέμ 2010, 15:21
Has thanked: 84 times
Been thanked: 29 times

Re: ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από arta » Τρί 12 Φεβ 2013, 15:16

epeidi kapoy to diavasa gia 12000 gia afto rwtisa edw.efage 3 xronia kai 10 mines xwris anastoli metatrepsimi pros 5 euro ana imera.poy mazi me tis prosayksiseis 110% parakalw (!!! meta to mnimonio) pigainei girw sta 15 xiliarika. tespa oi dikoi toy kseroyn kalitera. re gamwto oyte i efesi exei anastaltiko apotelesma re seis???apistefto moy fainetai pragmatika :shock: :shock krima...pragmatika krima...

copACABana
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Πέμ 12 Απρ 2012, 22:53
Been thanked: 1 time

Re: ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από copACABana » Τρί 12 Φεβ 2013, 15:47

Περασε αθλητικος νομος που μας κλεινει φυλακη χωρις αναστολη και δεν καναμε εναν αγωνα εναντιον του!!!
με το νομο ορφανου κατι ειχε γινει,αναγκαστηκε να τον αποσυρη ο ξανθος για ψηφοθηρικους λογους μετα τις πιεσεις απο τα παοκια(πορειες κλπ)
ειμαστε αξιοι τις μοιρας μας!!!!για τις παπαριες ειμαστε πρωτοι!!!!!!και απο οτι φαινεται αγριευουν κι αλλο τα πραγματα..

makedonofapas

Re: ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από makedonofapas » Τρί 12 Φεβ 2013, 15:57

Για σας αδέρφια μου ΓΑΥΡΟΙ, σήμερα σας γράφω από ένα σύνδεσμο μας, και είμαι φουλ αγανακτισμένος όπως όλοι οι δικοί μας!

Αυτό το βιολί με τον κόσμο μας, μας έχει βγάλει όλους από τα ρούχα μας, το ποτήρι ξεχείλισε, δεν πάει άλλο, και πλέον θα τα πούμε όλα έξω από τα δόντια. Τώρα αδέρφια μου εμένα με έχουν επικηρύξει μου έχει βγει ένταλμα!

Και δεν θέλω να δικαιολογήσω τίποτα, αναλαμβάνω τις ευθύνες μου αλλά θέλω να μάθω ποιες είναι αυτές?

Και γιατί μόνο η κοινωνία και η αστυνομία την βλέπει μόνο με εμάς? ΓΙΑΤΙ???

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω, τόσο καιρό κάνω την πάπια αλλά ήρθε η ώρα να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους.

Και θα τα πούμε, ακούστε λοιπόν τι έγινε προχτές

Γιατί οι βάζελοι σουλατσάρανε στο γήπεδο μέσα στο παρκέ και η αστυνομία δεν τους έδινε ΚΑΜΙΑ σημασία; Γιατί η αστυνομία τα είχε βάλει ΜΟΝΟ με τους οπαδούς του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ; Γιατί στα επίσημα ενώ προκάλεσαν οι βάζελοι και οι ΔΙΚΟΙ μας λογικώς για ΔΙΚΗ τους προφύλαξη αντεπιτέθηκαν οι αστυνομία επιτέθηκε για ΑΚΟΜΑ μια φορά στους δικούς μας;(οι βάζελοι ΟΤΑΝ είδαν τους δικούς μας προς τα πάνω τους φοιτάγανε σαν χάνοι) γιατί οι κύριοι του 6ου φοιτάγανε ΜΟΝΟ τους δικούς μας και άφηναν τους βαζελούς χαλαρούς να σουλατσάριζαν από πίσω τους; Πάντα εμείς τα θύματα του κράτους και πάντα οι βάζελοι τα ευνοημένα παιδιά!!!

Πως γίνετε οι βάζελοι να κάνουν τα ψευτο ΝΤΟΥ τους μέσα στο γήπεδο και η αστυνομία να βαράει τους δικούς μας ΜΟΝΟ;; Πως γίνετε να προσπαθούν να βαρέσουν πίσω από την αστυνομία και να τους αφήνουν;;; Ακόμα και έτσι όμως σας δείξαμε ποιοι είμαστε ΜΑΓΚΙΚΑ και σας ξεφτιλίσαμε!

Πως γίνεται να είναι με διαπιστεύσεις και να σουλατσάριζαν ...γιατί όπως είπαν και οι Αγγελόπουλοι οι 50 ονομαστικές προσκλήσεις του Ολυμπιακού διατέθηκαν στις οικογένειες και τους φίλους των αθλητών ,ενώ οι αντίστοιχες του βάζελου βρέθηκαν στα χέρια οργανωμένων και ψευτοφουσκοτών. εντωμεταξύ όλη η Ελλάδα είδε τα άτομα που παρά μείνανε στο γήπεδο μετά τη εκκένωση που διέταξε η αστυνομία ..τα διαπιστευμένα λοιπόν άτομα αυτά φώναζαν και απειλούσαν διαιτητές και παίκτες του Θρύλου και συνέχισαν τα σουλάτσα τους πίσω από τη μπασκέτα με <<προεδρική >> συνοδεία αυτή τη φορά...

Όσο για τα επίσημα εκεί ήταν οι δικοί μας ακόμα και με τα παιδιά τους ορισμένοι, όπως για παράδειγμα ο εκδότης του ΓΑΥΡΟΥ με τον δεκάχρονο γιο του, και πολλοί άλλοι με τις γυναίκες τους, ενώ από την άλλη πλευρά ήταν εκεί οι οργανωμένοι του βάζελου, που προκαλούσαν συνεχώς! Εκεί κάποια στιγμή η κατάσταση ξέφυγε όταν είδαν οι δικοί μας από το πέταλο, να προσπαθούν να ΤΡΑΜΠΟΥΚΑΡΟΥΝ τους επίσημους μας, και κάποιοι δικοί μας πήγαν να βοηθήσουν την κατάσταση και εκεί έγινε ότι ακριβός δείξανε τα κανάλια!

Η ΑΛΗΘΕΙΑ μπορεί να πονάει πολλούς αλλά τι να κάνουμε, σας ξανά λέω με.... και μας ΠΝΙΓΕΙ το άδικο!

Εγώ ιδικά για ότι έχω κάνει, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ... ευτυχώς που υπάρχουν τα βίντεο και οι φωτογραφίες που δείχνουν τα πάντα για εμένα!

Λένε τα Μ.Μ.Ε ότι έβγαλα ΜΑΧΑΙΡΙ, εγώ ειδικά για τα καραγκιοζιλίκια με τα ΜΑΧΑΙΡΙΑ δίνω και θα δίνω μάχη να κοπούν αυτά!

Αυτό το ξέρουν καλά και οι οπαδοί του βάζελου, και αν ΦΟΡΑΝΕ παντελόνια να βγουν και να το πουν!

Ειδικά η φόρμα που φορούσα ούτε κολοτσέπη δεν είχε!

Τι πάω τώρα να σας δικαιολογήσω, αφού οι αποδείξεις είναι στα βίντεο και στις εκατοντάδες φωτογραφίες που τραβήχτηκαν!

Και σας το ξανά λέω για ότι ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ... Που δεν έχω ΚΑΝΕΙ να πληρώσω!

Αλλά όλη η Ελλάδα είδε τι έκανα! Ενώ τραβούσα μέσα από το γήπεδο βίντεο και φωτογραφίες τους δικούς μας στο πέταλο, βρέθηκα ξαφνικά να έχω μπροστά μου ένα τσούρμο που ήθελαν αν γινόταν να με φάνε ζωντανό ! Οι περισσότεροι από αυτούς με διαπιστεύσεις, αλλά και χωρίς που είχαν μπει μέσα και είχαν φτάσει σχεδόν μπροστά στο πέταλο μας!

Αλλά από ότι φαίνεται μόνο εμένα θα τραβήξουν! Μόνο εμένα να σταυρώσουν σαν το χριστό!

ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ μου είναι έξω από το γήπεδο οι γαλονάδες που ας βγουν να πουν τι βοήθεια έκανα και εγώ αλλά και άλλοι δικοί μας! Και να βγουν να πουν ότι τους είχα τονίσει να δώσουν μεγάλη προσοχή στο να μην μπορέσει κανείς από τους δυο οπαδούς να μπει στον αγωνιστικό χώρο!

Αλλά που να ήξερα πως από την πλευρά του βάζελου είχαν διαπιστεύσεις να ΣΟΥΛΑΤΣΑΡΟΥΝ αυτοί της θύρας 13? Αυτοί που έκαναν το ματς άνω κάτω!

Εγώ το μόνο που θέλω είναι ΙΣΟΝΟΜΙΑ!

Όχι μόνο οι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ μια ζωή να την πληρώνουν!

Άσε που το έχω δει το έργο, ψάχνοντε με εμένα ΑΣΧΗΜΑ, λες και είμαι εγκληματίας, και βρήκαν την ευκαιρία να ασελγήσουν πάνω μου!

Άδω είμαστε και θα το δείτε αυτό!

ΝΤΡΟΠΗ ΌΜΩΣ.... ΥΠΆΡΧΕΙ ΘΕΌΣ....

http://www.xaros7.gr/article/25473/arwn ... nan-allon/

:malakia

Άβαταρ μέλους
curvagreek
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10158
Εγγραφή: Πέμ 11 Νοέμ 2010, 23:44
Has thanked: 1121 times
Been thanked: 513 times

Re: ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από curvagreek » Τρί 12 Φεβ 2013, 16:20

copACABana έγραψε:Περασε αθλητικος νομος που μας κλεινει φυλακη χωρις αναστολη και δεν καναμε εναν αγωνα εναντιον του!!!
με το νομο ορφανου κατι ειχε γινει,αναγκαστηκε να τον αποσυρη ο ξανθος για ψηφοθηρικους λογους μετα τις πιεσεις απο τα παοκια(πορειες κλπ)
ειμαστε αξιοι τις μοιρας μας!!!!για τις παπαριες ειμαστε πρωτοι!!!!!!και απο οτι φαινεται αγριευουν κι αλλο τα πραγματα..
Yπάρχει πουθενά αυτός ο νόμος να τον διαβασουμε; Και τι λέει δλδ; Φυλακή χωρίς αναστολή αλλά εξαγοράσιμη;
Aν ισχύει αυτό πιστεύω θα ματώσουν πολλέςτσέπες απο τη μια αλλά θα αυξηθεί το πνεύμα αλληλοσυμπαράστασης μεταξύ των οπαδών δεδομένης της αλληλοστήριξης που θα υπάρχει!
Μαλακία που δε προλάβαμε να κάνουμε ένα θεματάκι στο περιοδικό που θα βγει :???:
* Φωτογραφίες να ανεβάζετε από τα συννημένα. Η επιλογή βρίσκεται κάτω από το κουμπί "ΥΠΟΒΟΛΗ" όταν πάτε να κάνετε ποστ. Για να μη χάνονται οι φωτογραφίες

* Για να ποστάρετε ένα βίντεο, πλέον βάζετε ΜΟΝΟ το λινκ

crimson
Δημοσιεύσεις: 1766
Εγγραφή: Παρ 26 Νοέμ 2010, 16:25
Has thanked: 21 times

Re: ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από crimson » Τρί 12 Φεβ 2013, 16:32

ειναι θεμα δικαστη η φυλακιση με αναστολη.
ΑmstEL.... Γιατί έτσι μας αρέσει...

Άβαταρ μέλους
ilisia-thrash
Δημοσιεύσεις: 379
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν 2011, 22:35
Has thanked: 48 times

Re: ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από ilisia-thrash » Τρί 12 Φεβ 2013, 16:38

http://rfu.blogspot.gr/2012/02/blog-post_18.html

τα σημεια του νομου που μας ενδιαφερουν...
λύσσα και συνείδηση...

Άβαταρ μέλους
curvagreek
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10158
Εγγραφή: Πέμ 11 Νοέμ 2010, 23:44
Has thanked: 1121 times
Been thanked: 513 times

Re: ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από curvagreek » Τρί 12 Φεβ 2013, 16:40

Δε βλέπω να λέει πουθενα για φυλακίσεις χωρίς αναστολή με εξαγορά(βλ. οπαδό ΑΡΗ και ΗΡΑΚΛΗ)
* Φωτογραφίες να ανεβάζετε από τα συννημένα. Η επιλογή βρίσκεται κάτω από το κουμπί "ΥΠΟΒΟΛΗ" όταν πάτε να κάνετε ποστ. Για να μη χάνονται οι φωτογραφίες

* Για να ποστάρετε ένα βίντεο, πλέον βάζετε ΜΟΝΟ το λινκ

copACABana
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Πέμ 12 Απρ 2012, 22:53
Been thanked: 1 time

Re: ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από copACABana » Τρί 12 Φεβ 2013, 16:45

Τα 11+1 σημεία-κλειδιά του νέου αθλητικού νόμου
Ημερομηνία: 20/12/2011 - 00:49
Αυστηρές ποινές για όσους συμμετέχουν σε γεγονότα βίας στα γήπεδα, αλλά και για αδικήματα όπως το ντόπινγκ και οι στημένοι αγώνες περιλαμβάνει το νέο αθλητικό νομοσχέδιο που θα ψηφιστεί στη Βουλή μέχρι το τέλος Ιανουαρίου.

Τα νέα μέτρα δείχνουν να είναι προς τη σωστή κατεύθυνση, όμως το μεγάλο ζητούμενο για την κυβέρνηση είναι το κατά πόσο θα εφαρμοστούν.

Το Soccerplus.gr σας παρουσιάζει τις 11 + 1 σημαντικότερες διατάξεις που περιλαμβάνονται στο νομοσχέδιο.

1. Επαναφέρεται το ιδιώνυμο αδίκημα για κάποιες περιπτώσεις όσων συλλαμβάνονται και καταδικάζονται για επεισόδια στα γήπεδα. Οι περιπτώσεις αυτές είναι η υποτροπή και η στερητική της ελευθερίας ποινή δεν θα αναστέλλεται και δεν θα μετατρέπεται σε χρηματική ποινή.

2. Όποιος καταδικάζεται για πράξεις βίας σε αθλητικές εκδηλώσεις, δεν θα μπορεί να παρακολουθήσει αγώνα των ομάδων που μετείχαν από 2 έως 5 έτη. Η απαγόρευση θα ισχύει και για αγώνες των ίδιων ομάδων στο εξωτερικό. Σε περίπτωση που η απαγόρευση παραβιαστεί, προβλέπεται ποινή φυλάκισης έως τρία έτη.

3. Επαναφέρεται το ηλεκτρονικό εισιτήριο, η ειδική κάρτα φιλάθλου και η κεντρική βάση δεδομένων σε συνεργασία με την ΕΛ.ΑΣ. Θα υπάρχουν διοικητικές κυρώσεις σε περίπτωση μη λειτουργίας του.

4. Η παραβίαση απαγόρευσης οργανωμένης μετακίνησης φιλάθλων επιφέρει στον οδηγό του μέσου ποινή προστίμου και αφαίρεσης άδειας κυκλοφορίας για έξι μήνες ποινή.
Αν η μετακίνηση είναι νόμιμη και έχει ως συνέπεια την δημιουργία σοβαρών επεισοδίων ή άλλων πράξεων βίας τιμωρούνται ο διοργανωτής της μετακίνησης και ο χρήστης του μεταφορικού μέσου με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών και πρόστιμο. Οι μετέχοντες σε οργανωμένη ή παράνομα οργανωμένη μετακίνηση οπαδών τιμωρούνται με ποινή φυλάκισης μέχρι ενός έτους και χρηματική ποινή. Σε περίπτωση που Αθλητική Ανώνυμη Εταιρεία παραβιάσει απόφαση του αρμόδιου υπουργού για διάθεση εισιτηρίων, απαγόρευση μετακίνησης οπαδών και αλλαγή του τόπου τέλεσης αγώνα τιμωρείται με πρόστιμο έως 1 εκατομμύριο ευρώ.

5. Οι λέσχες φιλάθλων για να αναγνωριστούν από το Πρωτοδικείο θα πρέπει πέραν όσων προβλέπονται στον αστικό κώδικα να υποβάλουν γραπτή συναίνεση από το σωματείο και απόσπασμα ποινικού μητρώου των ιδρυτικών μελών. Κάθε λέσχη θα πρέπει να διατηρεί βιβλίο εσόδων – εξόδων θεωρημένο από τη ΔΟΥ και να ορίζει υπεύθυνο, στο όνομα του οποίου εκδίδεται η άδεια λειτουργίας των γραφείων της λέσχης από την αστυνομία. Κάθε Ιούλιο οι λέσχες θα καταθέτουν στοιχεία της λειτουργίας τους στη ΓΓΑ, καθώς και την ανανέωση της συναίνεσης από το σωματείο. Σε αντίθετη περίπτωση προβλέπεται η διάλυσή τους.

6. Σε περίπτωση δημιουργίας οργανωμένων επεισοδίων θα επιβάλλεται απαγόρευση οργανωμένης μετακίνησης των φιλάθλων για πέντε αγώνες. Η παραβίαση της απαγόρευσης θα επισύρει την ποινή φυλάκισης τριών μηνών.

7. Οι αθλητικές ανώνυμες εταιρείες είναι υποχρεωμένες να συνεργάζονται με εταιρείες σεκιούριτι, η λειτουργία των οποίων προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις. Οι εταιρείες θα δίνουν τα ονόματα των σεκιούριτι στην αστυνομία δύο ημέρες πριν από την τέλεση του αγώνα. Οι σεκιούριτι έχουν δικαίωμα να συλλαμβάνουν και να παραδίδουν στην αστυνομία. Ο έλεγχος για την είσοδο στο γήπεδο θα γίνεται από την αστυνομία.

8. Απαγορεύεται η άδεια τέλεσης αγώνα σε εγκατάσταση που δεν έχει άδεια καταλληλότητας από την περιφέρεια. Με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών και χρηματική ποινή τουλάχιστον 50.000 ευρώ θα τιμωρείται ο ιδιοκτήτης ή ο χρήστης αθλητικής εγκατάστασης, που στερείται άδειας λειτουργίας και φιλοξενεί αθλητικές αναμετρήσεις.

9. Αυξάνεται η ποινή φυλάκισης σε 10 έτη σε όσους παραβιάζουν το νόμο περί φαρμακοδιέγερσης, ειδικότερα αν πρόκειται για προπονητές και γιατρούς και γίνεται με οργανωμένο τρόπο. Αν κάποιος προλάβει τη διάπραξη αδικήματος μέσω αναγγελίας στις αρχές, απαλλάσσεται από την άσκηση ποινικής δίωξης. Λαμβάνονται μέτρα προστασίας μαρτύρων και επιτρέπονται ανακριτικές μέθοδοι που προβλέπονται στις περιπτώσεις σύστασης εγκληματικής οργάνωσης.

10. Αυξάνονται οι κυρώσεις που φτάνουν σε ποινή φυλάκισης δέκα ετών και πρόστιμο ενός εκατομμυρίου ευρώ εάν το αποτέλεσμα του αγώνα και η διακύμανση του σκορ αλλοιώνεται κατόπιν προσυνεννοήσεως και περιλαμβάνεται εν γνώσει του υπαίτιου σε στοιχηματικές διοργανώσεις του εσωτερικού ή εξωτερικού. Αν κάποιος προλάβει τη διάπραξη αδικήματος μέσω αναγγελίας στις αρχές, απαλλάσσεται από την άσκηση ποινικής δίωξης. Λαμβάνονται μέτρα προστασίας μαρτύρων και επιτρέπονται ανακριτικές μέθοδοι που προβλέπονται στις περιπτώσεις σύστασης εγκληματικής οργάνωσης.
ΣΤΟ 1 ΑΡΘΡΟ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ...ισως το κανουν για εισπρακτικους λογους.το θεμα ειναι οτι ο νομος μιλαει για φυλακη χωρις αναστολη!!!!!!!!!!!!!και εμεις δεν αντιδρασαμε καν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11. Στο θέμα των συγχωνεύσεων των ΑΑΕ περιλαμβάνεται διάταξη, που αναφέρει ότι μπορεί να γίνει μόνο με τη «ρητή συναίνεση των ιδρυτικών σωματείων των ΑΑΕ» Επίσης, συγχωνεύσεις μπορούν να γίνουν μόνο μεταξύ συλλόγων της ίδιας περιφέρειας.

11+1. Προβλέπεται η διοργάνωση των επαγγελματικών πρωταθλημάτων να γίνεται από την ίδια την ομοσπονδία.

copACABana
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Πέμ 12 Απρ 2012, 22:53
Been thanked: 1 time

Re: ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από copACABana » Τρί 12 Φεβ 2013, 16:53

Στο αρθρο 1 μιλαει καθαρα για ιδιωνυμο και δεν μετατρεπεται σε χρηματικο προστιμο η ποινη.Ισως να τις μετετρεψαν(ευτυχως για τα παιδια) για εισπρακτικους λογους.Σημασια εχει οτι αυτος ο νομος περασε χωρις την παραμικρη οργανωμενη αντιδραση απο το οπαδικο κινημα.... :cry: :cry: :cry:

crimson
Δημοσιεύσεις: 1766
Εγγραφή: Παρ 26 Νοέμ 2010, 16:25
Has thanked: 21 times

Re: ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από crimson » Τρί 12 Φεβ 2013, 16:59

Καλα ρε δε διαβαζετε; ιδιωνυμο μονο σε περιπτωση υποτροπης. ο νομος ειναι ο 4049 και δινει το δικαιωμα της αναστολης στο διικαστη. αλλωστε ολες οι ποινες κατω απο πεντε χρονια μετατρεπονται υποχρεωτικα σε χρηματικες πλεον, με νομο που ψηφιστηκε για την αποσυμφορηση των φυλακων.
ΑmstEL.... Γιατί έτσι μας αρέσει...

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 72 επισκέπτες