Ρητά-Αποφθέγματα-Γνωμικά-Σοφά Λόγια κλπ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
wtf?
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 13:51
Has thanked: 13 times
Been thanked: 79 times

Re: Ρητά-Αποφθέγματα-Γνωμικά-Σοφά Λόγια κλπ

Δημοσίευση από wtf? » Τετ 15 Ιουν 2016, 19:24

Αν είναι να μην τη φας, γιατι να κόψεις την ουρά?

Άβαταρ μέλους
tardis
Δημοσιεύσεις: 1509
Εγγραφή: Τρί 01 Φεβ 2011, 20:34
Has thanked: 68 times
Been thanked: 15 times

Re: Ρητά-Αποφθέγματα-Γνωμικά-Σοφά Λόγια κλπ

Δημοσίευση από tardis » Πέμ 16 Ιουν 2016, 09:02

auto leo kai go

blisset
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Σάβ 29 Οκτ 2011, 20:11
Has thanked: 121 times
Been thanked: 63 times

Re: Ρητά-Αποφθέγματα-Γνωμικά-Σοφά Λόγια κλπ

Δημοσίευση από blisset » Πέμ 16 Ιουν 2016, 11:44

δεν τα τρωμε ζωντανα ρε λαντ. κανενα αστειο. αλλα τα ρητα απο βιγκανς ειναι για μπολικα γελια. στην ουσια λεει "δεν νοιωθω ανωτερος απο καποιον και καλα, αλλα ολοι οσοι τρωτε κρεας ειστε εγκληματιες". μπουρδες μαϊ φρεντ. το κατσικακι δεν το τσακιζουμε γιατι νοιωθουμε ανωτεροι ;)
IRA

Lad
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 19:33
Τοποθεσία: η μαμά εδώ, ο μπαμπάς εκεί
Has thanked: 350 times
Been thanked: 11 times

Re: Ρητά-Αποφθέγματα-Γνωμικά-Σοφά Λόγια κλπ

Δημοσίευση από Lad » Πέμ 16 Ιουν 2016, 12:38

to tsakizeis giati thewreis th zwh tou ashmanth kai oti h geustikh sou apolaush (oxi ANAGKH) einai pio shmantikh ap'th zwh tou, opote nai noiwtheis anwteros apo alla eidh (spisismos onomazetai).

alla opws eipa kai se pm, h alitheia einai oti me peirazoun tetoiou eidous plakes opws epishs gia themata ftwxeias, anisothtas ktl... prospathw na exw "cool head" giati to humor synithws einai gia kalo alla merikes fores den mporw, isws epeidh polloi gnwstoi mou kanoun synexeia "asteia" pou katanta apla polemos les kai egw eimai pou kanw kati kako... opote merikes fores ginomai epithetikos apo antidrash (xwris na to thelw aparaithta).

sthn telikh, evala ena gnwmiko to opoio exei vash kata thn apopsh mou, an den aresei, apla agnoeiste to (an to parallaza gia na akougetai oti htan apo voudismo ktl isws na mhn to xlevazan kapoioi, einai h lanthasmenh antilhpsh pros to veganism pou synithws dhmiourgei autes tis antidraseis). an kapoios ontws thelei na mathei perissotera giati h kreatofagia synthrei ena kyklo vasanismou as steilei pm gia na mhn prizw dhmosia.

y.g. toulaxiston den antimetwpizw th synithismenh erwthsh "san vegan lamvaneis arketh prwteinh?" :lol:
"ΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ"

malamadre3
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Τετ 21 Δεκ 2011, 21:08
Has thanked: 146 times
Been thanked: 8 times

Re: Ρητά-Αποφθέγματα-Γνωμικά-Σοφά Λόγια κλπ

Δημοσίευση από malamadre3 » Πέμ 16 Ιουν 2016, 13:01

Lad απαντησε στη διατροφη η στο οτι να ναι αφου γαμαμε το τοπικ,αλλα ουτε δερματινα φορας,ουτε ζωνες,ουτε παπούτσια?
Εγω δεν εχω καμιά τρέλα με τα κρεατα και νηστεια καποιες φορες που κρατησα διμηνο χωρις κρεατα γάλατα ηταν άνετο,αλλα με τη λογική του κυκλου βασανισμου,μηπως το ιδιο συμβαίνει και στα ζωα που χρησιμοποιουν για γαλα?
Εγώ νομίζω οτι καποια ζωα οπως πχ εγω που εχω καναρίνια, ναι μεν ειναι φυλακισμενα σ ενα κλουβι(οπως πολλοι με κατηγορουν)αλλά το πουλι που γεννηθηκε σε αιχμαλωσία,στη φυση δε θ αντεχε ουτε μια μερα εξω,και περα απ αυτο εχουν και φροντιδα.
Επισης ζωα που προοριζονται για τη γούνα η το δερμα τους οπως και για το κρεας τους,μεγαλωνουν υπο συγκεκριμενες συνθηκες και για συγκεκριμενο σκοπο.
Δε θα μπορουσα να κανω αυτη τη δουλειά,αλλα ειναι λίγο υποκριτικο να φοραω το δερματινο μου και να κραζω οποιον τρώει κρεας.
Για μενα ας κανει οποιος θελει,οτι θελει αρκει να μην ενοχλει,αυτό με τα αστειακια ειναι κανονας εδω μεσα,αφου ξερεις,μην τσιτωνεις.
Μαγκια σου που.το χεις ψαξει τοσο ωστε να παιρνεις τη διατροφικη αξια χωρίς κρεας,θυμαμαι καπου το χες γραψει πιο λεπτομερως

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: Ρητά-Αποφθέγματα-Γνωμικά-Σοφά Λόγια κλπ

Δημοσίευση από bullis » Πέμ 16 Ιουν 2016, 13:05

για εμένα το θέμα δεν είναι αν τα τρως όταν πλέον δεν ζουν αλλά το πώς τους συμπεριφέρεσαι όσο ζουν :roll:

ως παμφάγο ον που είμαι δεν θεωρώ ότι κάνω κάποια υπερβολή ακολουθώντας τη φύση μου και τρώγοντας κρέας

αλλά έχει μεγάλη διαφορά το να τρώω όσο χρειάζομαι και έχοντας συμπεριφερθεί στο ζώο με σεβασμό όσο ζει (σε σχέση και με τον τρόπο που το εκτρέφω αλλά και το πώς συμπεριφέρομαι στο φυσικό περιβάλλον που είναι στο σπίτι του - όπως και δικό μας δηλαδή)

με το να μπουκώνω μια πάπια για να της φάω το πρησμένο συκώτι και να το απολαύσω σε ένα αφαν κατέ εστιατόριο με μια γκόμενα για να το παίξω κάποιος ή το να στοιβάζω κοτόπουλα το ένα πάνω στο άλλο μέχρι να μεγαλώσουν και να σφαχτούν ή το να μπουκώνω ορμόνες τα χοιρινά και τις αγελάδες για να μεγαλώσουν γρήγορα ή να παράγουν πολύ γάλα, η να γδέρνω το βυθό/ να ρίχνω δυναμίτες για να πιάσω κανα ψάρι παραπάνω, ή να τρώω πλαστικές τομάτες μεγαλωμένες στην ολλανδία :???:

και δεν είναι τόσο θέμα "ηθικής" (που και αυτό μπαίνει πολύ άνετα στην κουβέντα, αλλά ας το αφήσουμε για το τώρα) όσο θέμα ότι τελικά το να συμπεριφέρομαι σαν κλασσικός φαταούλας έχει αποτελέσματα που τελικά γυρνάνε εις βάρος μου. Όσο ενισχύω (με την κατανάλωσή μου και την αποδοχή μου) την εντατική βιομηχανία παραγωγής κρέατος τόσο είναι σαν να λέω στους βιομήχανους "ωραίοι, προχωράτε το δέχομαι", δέχομαι δηλαδή ορμόνες στο γάλα μου, χημικά και αντιβιώσεις στο κρέας μου, πλαστικά για μπιφτέκι στο χάμπουργκερ κλπ, δέχομαι καταστροφή του περιβάλλοντος που ζω, δέχομαι ασθένειες που μεταδίδονται λόγω του συνωστισμού και της συμπεριφοράς στα ζώα (βλέπε τρελές αγελάδες), δέχομαι φρούτα τίγκα στο χημικό για να φτάσει από την αργεντινή "φρέσκο" :???: , δέχομαι να συμπεριφέρομαι στον πλανήτη σαν αρχηγόπουλο ενώ δεν είμαι (και ο πλανήτης έχει χιλιάδες τρόπους να μου το αποδείξει) και γενικά δέχομαι αυτά που κάθε λογική (όταν κοιτάξεις πέρα από αυτά που σου λένε για να σε πείσουν) και κάθε αίσθημα αυτοσυντήρησης αποβάλλει.

η κουβέντα για εμένα πάει πολύ παραπέρα από το "τρώω κρέας ή δεν τρώω", βρίσκω πρωτεϊνες ή όχι. Παει (και αυτό) στο πώς διαμορφώνουμε τις ζωές μας και το περιβάλλον μας και στο τι αποφασίζουμε να δηλώνουμε στο σύμπαν και στην κοινωνία μας με κάθε μας πράξη :etsi

άλλωστε, όπως στα πάντα έτσι και σε αυτό, ό,τι δίνεις παίρνεις. Και όταν δίνεις αδιαφορία, πόνο και περιφρόνηση τα ίδια να περιμένεις και να μη γκρινιάζεις μετά για το "πώς κάναν έτσι το φαί μας" :kahmeno
Γιατί και πώς;

malamadre3
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Τετ 21 Δεκ 2011, 21:08
Has thanked: 146 times
Been thanked: 8 times

Re: Ρητά-Αποφθέγματα-Γνωμικά-Σοφά Λόγια κλπ

Δημοσίευση από malamadre3 » Πέμ 16 Ιουν 2016, 13:31

Δυστυχώς δεν εχουμε τη δυνατότητα να χουμε κοτετσια.και μπαξεδες οι περισσοτεροι...Εγω αυγα και μοσχαρι παίρνω απο συγκεκριμενους ανθρωπους που τα χουν τα ζωα πένα,πηγαινω και τα βλεπω κιολας,αλλα στα υπολοιπα οπως και ο περισσότερος κοσμος περα απο κανα ζαρζαβατικο απο χωριο τα προμηθευομαι σουπερ μαρκετ.
Δώσε κατι επι του πρακτεος,γαλα πχ απο που να παρεις?
Γενικα ολοι θελουμε και τη διατροφή μας να βελτιώσουμε και τον κυκλο να τον κραταμε.Δωστε κατευθυνση στο λαο του curva

Lad
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 19:33
Τοποθεσία: η μαμά εδώ, ο μπαμπάς εκεί
Has thanked: 350 times
Been thanked: 11 times

Re: Ρητά-Αποφθέγματα-Γνωμικά-Σοφά Λόγια κλπ

Δημοσίευση από Lad » Πέμ 16 Ιουν 2016, 13:39

malamadre3 έγραψε:Lad απαντησε στη διατροφη η στο οτι να ναι αφου γαμαμε το τοπικ,αλλα ουτε δερματινα φορας,ουτε ζωνες,ουτε παπούτσια?
Εγω δεν εχω καμιά τρέλα με τα κρεατα και νηστεια καποιες φορες που κρατησα διμηνο χωρις κρεατα γάλατα ηταν άνετο,αλλα με τη λογική του κυκλου βασανισμου,μηπως το ιδιο συμβαίνει και στα ζωα που χρησιμοποιουν για γαλα?
Εγώ νομίζω οτι καποια ζωα οπως πχ εγω που εχω καναρίνια, ναι μεν ειναι φυλακισμενα σ ενα κλουβι(οπως πολλοι με κατηγορουν)αλλά το πουλι που γεννηθηκε σε αιχμαλωσία,στη φυση δε θ αντεχε ουτε μια μερα εξω,και περα απ αυτο εχουν και φροντιδα.
Επισης ζωα που προοριζονται για τη γούνα η το δερμα τους οπως και για το κρεας τους,μεγαλωνουν υπο συγκεκριμενες συνθηκες και για συγκεκριμενο σκοπο.
Δε θα μπορουσα να κανω αυτη τη δουλειά,αλλα ειναι λίγο υποκριτικο να φοραω το δερματινο μου και να κραζω οποιον τρώει κρεας.
Για μενα ας κανει οποιος θελει,οτι θελει αρκει να μην ενοχλει,αυτό με τα αστειακια ειναι κανονας εδω μεσα,αφου ξερεις,μην τσιτωνεις.
Μαγκια σου που.το χεις ψαξει τοσο ωστε να παιρνεις τη διατροφικη αξια χωρίς κρεας,θυμαμαι καπου το χες γραψει πιο λεπτομερως
1)nai man ta exw kopsei ola ontws giati tha enoiwtha oti kanw mises douleies diaforetika. ta ekopsa ola maxairi alla an kapoios dyskolevetai, mporei na arxisei stadiaka, estw ki auto kalytero einai para tipota. p.x. kapoios mporei na prospathisei na meiwsei to kreas pou trwei (na kanei tin palia authentikh mesogeiakh diatrofh opou to kreas htan mia sto toso). kai apo ekei siga siga mporei na to meiwnei olo kai perissotero ktl. estw ki auto kati einai para tipota. 56 disekkatomyria zwa (xwris na metraw psarika, agria fysh, paranoma ktl) kathe xrono gia na vgazoun lefta oi epixeiriseis enw yparxoun alles phges xwris na zhmiwnoun alles zwa, h ygeia mas kai to perivallon.

2) ta zwa gia gala ki an ypoferoun: texnhtes gonimopoihseis apanwtes (mexri pou den mporei allo to zwo kai tote to sfazoun), arpazoun kai afairoun to paidi molis gennithei kai an einai thyliko to megalwnoun texnhta gia na mpei ston favlo kyklo ki auto kai an einai arseniko stous 6 mhnes to sfazoun. DEN XREIAZESAI GALA, antithetws malista oi mesogeiakoi laoi exoume apo ta megalytera enterika provlhmata logw galaktos akomh ki an den exeis provlima sth laktozh. sou vazw kai meletes ama thes. mporeis na laveis osa xreiazesai apo alles phges kai malista se kalyteres analogies, me kalyterh aporrofish kai xwris ta arnhtika (enterika, xhmikes ousies ktl).

3) syndeitopoieis ti les gia gouna kai derma? enw exoume xilia dyo KALYTERA ki olas mh-zwika ylika na vasanizontai zwa askopa? na megalwnoun se klouvia pou einai toso mikra pou masane ta idia tous ta akra giati trellenontai? kai se xwres synithws pou ta gdernoun kai zwntana? eleos auto ki an einai frikh!

4) einai ontws poly pio eukolo apo oso nomizoume na pareis o,ti xreiazesai apo mh-zwikes phges

5) sto thema augwn, an ontws eixa khpo kai eixa eleutheres kotes kai iksera oti me to pou stamathsoun na gennane DEN THA TIS SKOTWNA (tha tis eixa san pets re paidi mou), tote ta mh gonimopoihmena auga (afou den tha eixa kokora) den tha eixa provlima na ta trww mias kai einai ousiastika h periodos tous (diladi apovalloun kati etsi ki allws opws otan h gynaika vlepei periodo). alloi vegan thewroun kai auto ekmetalleush alla gia mena afou den ta poulaw, tis exw eleutheres kai tis frontizw, den tha tis skotwna ktl tha to thewrousa entaksi. pros to paron den exw khpo opote mexri tote den trww :)

an ontws thelei kapoios ta leme kai allou gia na min xalaw to topic, apla apanthsa ligo sta grhgora.

y.g. kai ena gnwmiko gia na mhn eimai entelws off topic: “Strength and compassion are not mutually exclusive.” - Robert Kiyosaki
"ΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ"

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: Ρητά-Αποφθέγματα-Γνωμικά-Σοφά Λόγια κλπ

Δημοσίευση από bullis » Πέμ 16 Ιουν 2016, 13:54

σίγουρα είναι δύσκολο να το υλοποιήσεις όπως έχουμε καταντήσει να ζούμε- μακριά από τη φύση και την παραγωγή- αλλά όταν υπάρχει θέληση μπορείς να κάνεις πράγματα προς τα εκεί - όπως ήδη κάποιοι από εμάς έχουν κάνει, πχ αυτά που περιγράφεις edit μιλάω για αυτά που είπε ο σαλαμάντρε

άλλωστε δεν το βλέπω ότι σήμερα το αποφάσισες και από αύριο δεν βάζεις τίποτα τέτοιο στο στόμα σου, απλά σιγά σιγά ψάχνεις τις διαφορετικές καβάντζες σου και προσαρμόζεσαι σταδιακά με διαφορετικό τρόπο, ενισχύοντας έτσι άλλου είδους παραγωγή με αυτόν τον τρόπο. Όσο πιο πολλοί το κάνουμε τόσο θα ενισχύεται η "παραδοσιακή παραγωγή" και τόσο θα δυναμώνει αυτό το ρεύμα, το διαφορετικό - που είναι όμως και το πιο αυθεντικό. Όπως έχει συμβεί έως σήμερα αντίστροφα και έχει ενισχυθεί (έχουμε ενισχύσει) το εντατικό

προσωπικά παίζω 5-6 κοτούλες και έναν κόκκορα (τσαμπουκαλεμένος κιόλας και λαλάει από τις 3 το πρωί, είναι για να γίνεται μακαρονάδα :???: :lol: - τη γλίτωσε γιατί στο τελευταίο ντου που πηγε να μου κάνει του έκανα "κοκοκο" τσαμπουκαλεμένος και λούφαξε σαν κότα :lol: ), παίρνω γάλα από έναν τύπο στο μαραθώνα που έχει κάτι μαναράκια :lol: ελεύθερα και φτιάχνω τυρί - (καθόλου μα καθόλου δύσκολο :etsi ), λαχανικά από παραγωγούς που γνωρίζω, γιαούρτι και παγωτά από τοπικούς παραγωγούς που ξέρω πώς παράγουν - μπακούλας - εταιρεία Δάφνη - το παγωτό τα σπάει), ψωμί ζυμώνω, είμαι παιδί για σπίτι, βρείτε μου ένα γαμπρό :mrgreen:

αυτά δεν λέω ότι γίνονται πάντα με το γράμμα ή με άγχος αν δεν το πετύχω κάθε στιγμή, γενικά όμως όσο μπορώ προσπαθώ να συμπεριφέρομαι διαφορετικά από αυτόν τον τρόπο που έκανα μέχρι σήμερα και είχε τα αποτελέσματα αυτά που συζητάμε. Δεν λέω ότι θα καταφέρω μόνος μου την αλλαγή στον κόσμο, θα κάνω όμως ό,τι μπορώ και όσο αντέχω, και σίγουρα θα πετύχω να δίνω κάπως καλύτερες τροφές για τον οργανισμό μου :etsi
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
aNTiFLaG
Δημοσιεύσεις: 1381
Εγγραφή: Παρ 25 Φεβ 2011, 15:33
Has thanked: 46 times
Been thanked: 52 times

Re: Ρητά-Αποφθέγματα-Γνωμικά-Σοφά Λόγια κλπ

Δημοσίευση από aNTiFLaG » Πέμ 16 Ιουν 2016, 14:18

Πάντως για αλλη μια φορα επιβεβαιωθηκε το :

-Πώς καταλαβαίνεις οτι καποιος ειναι vegan?
-Δε χρειαζεται να κανεις κατι, θα στο πει μόνος του :lol:

bullis έγραψε:σίγουρα είναι δύσκολο να το υλοποιήσεις όπως έχουμε καταντήσει να ζούμε- μακριά από τη φύση και την παραγωγή- αλλά όταν υπάρχει θέληση μπορείς να κάνεις πράγματα προς τα εκεί
Αυτό είναι αλήθεια, οποτε μπορω και γω παω και τρωω γουρουνοπουλο σε κανα χωριό για να εναρμονιστώ καλύτερα με τη φύση :lol:
We are the damned of all the world, with sadness in our hearts
the wounded of the wars, we've been hung out to dry

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 174 επισκέπτες