ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
Άβαταρ μέλους
kourniaxtos
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2010, 19:54
Τοποθεσία: rudeboy town
Has thanked: 84 times
Been thanked: 1 time

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από kourniaxtos » Τρί 05 Νοέμ 2013, 13:28

egio fan έγραψε:
delpiero6 έγραψε:1 kg 15 eurw simferei kalitera :D :D :D
Tι να το κάνεις που έει γεύση σαν κολώνια;
an sou poulhsane kapno vrasmeno me kakao h dn xerw k gw ti allo skato arwmatiko logiko einai
panai xasis kai founta

Άβαταρ μέλους
kourniaxtos
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2010, 19:54
Τοποθεσία: rudeboy town
Has thanked: 84 times
Been thanked: 1 time

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από kourniaxtos » Τρί 05 Νοέμ 2013, 13:29

baader3 έγραψε:
amf έγραψε:banksy
oikonomikoi oi logoi
3 mhnes hlektroniko kai ksanagurises se kanoniko ?to ekopses?

dwse info gia viologiko kapno an mporeis

posa fragka sou ebgaine me to hlektroniko?

Βιολογικός είναι από τον παραγωγό κατευθείαν.
Αλλά είναι ψιλορίσκο γιατί δεν ξέρεις τι ποιότητα θα σου κάτσει

πχ πέρσι είχε πάρει ένας φίλος μου από αγρίνιο που ήταν καλός (αλλά και πάλι καμία σχέση με τον κανονικό) και εγώ που πήρα για οικονομία το καλοκαίρι από ένα χωριό στα τρίκαλα ήταν μες την υγρασία σε σημείο να τον σπάμε με γκράιντερ για να τον βάλουμε σε τσιγάρο και από γεύση σα σκατά και σβήνει αν δε τραβήξεις τζούρα 2 δευτερόλεπτα :ti leei

Γενικά συμφέρει πολύ οικονομικά γιατί με το πολύ 20 ευρώ παίνρεις ένα κιλο απλά διαφέρει από τους κανονικούς σε γεύση γιατί οι κανονικοί είναι πνηγμένοι στα χημικά και για γέυση και για να μη σβήνουν
kalokairi k kapnos mes sthn ygrasia eprepe na to katalaveis oti kati dn paei kala
panai xasis kai founta

egio fan
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2011, 16:15
Has thanked: 1544 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από egio fan » Τρί 05 Νοέμ 2013, 13:29

bullis έγραψε:συμφωνώ απόλυτα κάποιε, έτσι ακριβώς το πιστεύω κι εγώ
αρχίσαμε να καπνίζουμε γιατί μας έχει γίνει πλύση εγκεφάλου να καπνίζουμε και συνεχίζουμε γιατί είμαστε εθισμένοι στη νικοτίνη και στο πρότυπο "ζωής" που μας έχουν πλασάρει. Καπνίζουμε δηλαδή από φόβο μη χάσουμε την "ασφάλεια" της νικοτίνης και της "ζωής" (πόσο οξύμωρο να συνδέεις ζωή με τσιγάρο) που συνδέεται με το τσιγάρο. Και τα δύο ψέμματα τελικά.

Με άλλα λόγια καπνίζουμε γιατί μας έχουν κάνει (έχουμε γίνει σωστότερα) πρεζάκια της νικοτίνης :etsi

Γενικά ζούμε σε μιά κουλτούρα της εξάρτησης, αυτό δεν αφορά μόνο το τσιγάρο. Από την άλλη, πλέον εγώ καπνίζω πολύ λιγότερο από ότι παλιότερα και προσπαθώ να το ευαριστιέμαι.
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΥ

Άβαταρ μέλους
baader3
Δημοσιεύσεις: 3492
Εγγραφή: Παρ 19 Νοέμ 2010, 16:27
Τοποθεσία: Όλη η γη για πάρτη σου, ένα τσιγάρο δρόμος!
Has thanked: 406 times
Been thanked: 22 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από baader3 » Τρί 05 Νοέμ 2013, 13:55

kourniaxtos έγραψε:
baader3 έγραψε:
amf έγραψε:banksy
oikonomikoi oi logoi
3 mhnes hlektroniko kai ksanagurises se kanoniko ?to ekopses?

dwse info gia viologiko kapno an mporeis

posa fragka sou ebgaine me to hlektroniko?

Βιολογικός είναι από τον παραγωγό κατευθείαν.
Αλλά είναι ψιλορίσκο γιατί δεν ξέρεις τι ποιότητα θα σου κάτσει

πχ πέρσι είχε πάρει ένας φίλος μου από αγρίνιο που ήταν καλός (αλλά και πάλι καμία σχέση με τον κανονικό) και εγώ που πήρα για οικονομία το καλοκαίρι από ένα χωριό στα τρίκαλα ήταν μες την υγρασία σε σημείο να τον σπάμε με γκράιντερ για να τον βάλουμε σε τσιγάρο και από γεύση σα σκατά και σβήνει αν δε τραβήξεις τζούρα 2 δευτερόλεπτα :ti leei

Γενικά συμφέρει πολύ οικονομικά γιατί με το πολύ 20 ευρώ παίνρεις ένα κιλο απλά διαφέρει από τους κανονικούς σε γεύση γιατί οι κανονικοί είναι πνηγμένοι στα χημικά και για γέυση και για να μη σβήνουν
kalokairi k kapnos mes sthn ygrasia eprepe na to katalaveis oti kati dn paei kala
Από ταβερνιάρη τον πήρα που είχε ένα γνωστό γνωστού που μπορούσε να μας βολέψει και η κουφάλα μας έδωσε άλλο δείγμα όταν μας είπε να δοκιμάσουμε :lol:

Εκεί που βρισκόμουν δεν υπήρχε περίπτερο στα 10 χιλιόμετρα και σανό να μου διναν θα κάπνιζα :smile:
Εικόνα

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 05 Νοέμ 2013, 13:59

egio fan έγραψε:
bullis έγραψε:συμφωνώ απόλυτα κάποιε, έτσι ακριβώς το πιστεύω κι εγώ
αρχίσαμε να καπνίζουμε γιατί μας έχει γίνει πλύση εγκεφάλου να καπνίζουμε και συνεχίζουμε γιατί είμαστε εθισμένοι στη νικοτίνη και στο πρότυπο "ζωής" που μας έχουν πλασάρει. Καπνίζουμε δηλαδή από φόβο μη χάσουμε την "ασφάλεια" της νικοτίνης και της "ζωής" (πόσο οξύμωρο να συνδέεις ζωή με τσιγάρο) που συνδέεται με το τσιγάρο. Και τα δύο ψέμματα τελικά.

Με άλλα λόγια καπνίζουμε γιατί μας έχουν κάνει (έχουμε γίνει σωστότερα) πρεζάκια της νικοτίνης :etsi

Γενικά ζούμε σε μιά κουλτούρα της εξάρτησης, αυτό δεν αφορά μόνο το τσιγάρο. Από την άλλη, πλέον εγώ καπνίζω πολύ λιγότερο από ότι παλιότερα και προσπαθώ να το ευαριστιέμαι.
δηλαδή επειδή ζούμε σε κοινωνία εξάρτησης δεν πρέπει να παλεύουμε ενάντια σε αυτές. Ούτε καν ενάντια σε μια εξάρτηση που βρωμάει, έχει απαίσια γεύση, καταστρέφει την υγεία σου και την υγεία των γύρω σου, είναι γελοία και για όλα αυτά πληρώνεις μια περιουσία.
Αν απολαμβάνεις το να καπνίζεις λιγότερο και έτσι το απολαμβάνεις κάτσε και μια εβδομάδα χωρίς να καπνίζεις, έτσι για το γούστο. Και εμένα μου αρέσει το γαμήσι και μπορώ για μία εβδομάδα να μην γαμήσω, δεν τρέχει και τίποτα, μπορώ να το κάνω εύκολα. Το τσιγάρο όμως όχι.
Πρεζάκια είμαστε, μην την ψάχνεις ;-)
Γιατί και πώς;

egio fan
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2011, 16:15
Has thanked: 1544 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από egio fan » Τρί 05 Νοέμ 2013, 15:14

Να παλεύουμε ενάντια στις τεχνικές εξαρτήσεις ναι. Εγώ όμως ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν αγοράζω. Και να διαχωρίζουμε τις εξαρτήσεις από τις καψούρες.
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΥ

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 05 Νοέμ 2013, 15:32

ναι γιατί το τσιγάρο είναι φυσική εξάρτηση, όπως το φαί και το νερό, είναι στο dna μας να το καπνίζουμε, να μας πιάνει βήχας, να μπουκώνουμε τα πνευμόνια μας, να γαμάμε τις αρτηρίες μας και να μας πρήζεται ο λαιμός.

στο τελευταίο συμφωνώ, να διαχωρίζουμε τις εξαρτήσεις από τις καψούρες :etsi
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
HOOLIKRAN
Δημοσιεύσεις: 735
Εγγραφή: Τρί 25 Οκτ 2011, 23:26
Has thanked: 102 times
Been thanked: 12 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από HOOLIKRAN » Τρί 05 Νοέμ 2013, 17:30

antikatastoli magges.fountes tsigara ntrogia ksudia den ta prowthoun tuxaia..exw perasei apola peristasiaka ntaksei ta ksudia entelws den mporw na ta kopsw proswpika kai kana tsigaraki pou kai pou to kanw,alla akoma kai mono kapnistis na sai i diafora pou vlepeis otan to koveis den uparxei..gia drogia den to suzitaw kan an kai ti fasi tis eksartisis den tin eftasa den tin kserw eftixws,opws kai alkooloismos to idio.ola einai katastaltika kai i katastoli sou tous voithaei.aftoveltiwsi mono magges.aftos einai o exthros tous.swmatika psuxika pneumatika :etsi

amf
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Τετ 29 Δεκ 2010, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από amf » Τρί 05 Νοέμ 2013, 23:45

banksy

επειδη κατα καιρους το εχω κοψει για κανενα μηνα ξερεις τι επαθες και ξαναρχισες το τσιγαρο?
επανηλθε εκεινη η γαματη αισθηση του πρωτου τσιγαρου απο την 1 τζουρα
δεν υπαρχει η αισθηση οταν εχεις να καπνισεις πχ 2 μηνες και αναβεις ενα


someone
παπαριες ειναι τα εχουμε συνδεσει με καφε σεξ κτλ αν ηταν ετσι θα καπνιζαμε λιγα και σε ειδικες περιπτωσεις
εθισμος ειναι και τιποτα αλλο

Εικόνα

to prwto mou tsigaro klemmeno apo ton papou mou( kala na einai ekei pshla)


kai epeidh blepw pws sxedon oloi psaxnoume akoma pio oikonomikous tropous gia na kapnisoume
MAGKES na to epekteinete kai se alla pragmata krasi-tsipoura turia frouta oti sas aresei kai katanalwnete psaxteite

Άβαταρ μέλους
kourniaxtos
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2010, 19:54
Τοποθεσία: rudeboy town
Has thanked: 84 times
Been thanked: 1 time

Re: ΤΣΙΓΑΡΑ/ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευση από kourniaxtos » Τετ 06 Νοέμ 2013, 13:30

kapou eixa diavasei oti o kapnisths o e8ismenos me 3 tsigara th mera ikanopoiei ton e8ismo tou apo apopsh nikotinhs,ta ypoloipa tsigara einai synh8eia
panai xasis kai founta

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 161 επισκέπτες