MENEΤΕ ΣΠΙΤΙ;

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
Άβαταρ μέλους
j.rebel
Δημοσιεύσεις: 5175
Εγγραφή: Τρί 10 Ιουν 2014, 09:36
Has thanked: 411 times
Been thanked: 360 times

Re: MENEΤΕ ΣΠΙΤΙ;

Δημοσίευση από j.rebel » Σάβ 04 Απρ 2020, 07:53

ase to meta,to meta tha nai xeirotero kai ap to 08..kai peina kai anergia kai ergodotiko party ,
to thema einai na perasei h mpora kai na exeis tous anthrwpous sou kala,ayto einai to shmantiko...gamw kai tbn oikonomia diladi mprosta sthn anthrwpinh zwh,

Άβαταρ μέλους
tardis
Δημοσιεύσεις: 1509
Εγγραφή: Τρί 01 Φεβ 2011, 20:34
Has thanked: 68 times
Been thanked: 15 times

Re: MENEΤΕ ΣΠΙΤΙ;

Δημοσίευση από tardis » Σάβ 04 Απρ 2020, 12:22

παρακαλω πολυ να βγουν οι συνομοσιολογοι -που σιγουυρα υπαρχουν και εδω μεσα- για να περασει η ωρα μας ευχαριστα.
στα σοβαρα τωρα συμφωνω με τους προλαλησαντες

Άβαταρ μέλους
walter
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Πέμ 30 Αύγ 2012, 10:20
Has thanked: 71 times
Been thanked: 87 times

Re: MENEΤΕ ΣΠΙΤΙ;

Δημοσίευση από walter » Σάβ 04 Απρ 2020, 14:05

A FRIEND OF A FRIEND OF A FRIEND........

Άβαταρ μέλους
juskowiak
Δημοσιεύσεις: 613
Εγγραφή: Παρ 27 Ιουν 2014, 18:02
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: MENEΤΕ ΣΠΙΤΙ;

Δημοσίευση από juskowiak » Τετ 08 Απρ 2020, 18:29

Δουλειά απο το σπίτι 4η βδομάδα τωρα.. Στη δουλειά μου οι πρώτες υποχρεωτικές άδειες ξεκίνησαν σήμερα, για την ώρα δεν γίνεται κουβέντα για εκ περιτροπής εργασία ή αναστολή, αλλά φοβάμαι πως το ξεκίνημα με τις υποχρεωτικές άδειες κάποια στιγμή θα οδηγήσει εκεί.

Υπομονή και δύναμη σε όσους τραβάνε ήδη τα ζόρια ή θα τα τραβήξουν στην πορεία, γιατί έχει δρόμο ακόμα.

Εννοείται υγεία πάνω απ'όλα και μακριά απο όλον τον κόσμο το μπουρδέλο ο ιός, απλά για τον περισσότερο κόσμο (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) η αβεβαιότητα για το μετά και σε τι φάση θα είμαστε μετά απο κανά μήνα είναι άλλο ένα ψυχολογικό γαμήσι.
Εικόνα

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: MENEΤΕ ΣΠΙΤΙ;

Δημοσίευση από bullis » Παρ 10 Απρ 2020, 10:44

Η αλήθεια είναι ότι ακόμη γυρίζει και δεν ξέρουμε πού θα κατσει και με τι καταστροφές. Αυτές θα είναι σίγουρα μεγάλες και σε πολλά επίπεδα και μετά θα κληθουμε, προσωπικά και συλλογικά, να πάρουμε θέση απέναντι σε αυτά τα ερωτήματα ζωής που αυτή η κατάσταση απαιτεί να απαντηθούν.

Κι όλα αυτά συγκεντρωνονται σε 2-3 βασικές απαντήσεις. Είμαστε αλληλεγγυοι σε κρίσεις η σωσων εαυτό; τι μετράει πιο πολύ σε όλους μας ως αξία και πώς η καθημερινή μας δράση το επηρεάζει κ τελικά το διαμορφώνει, μήπως απομακρυνομαστε από εκεί με τις καθημερινές μας πράξεις; τι στον πουτσο σύστημα είναι αυτό που δεν μπορεί... να πάρει αναρρωτική για 2-3 μήνες χωρίς να έρθει το χάος;

Οι κίνδυνοι, ο φόβος, οι καταστροφές μπορεί να αποδειχθούν ευκαιρίες για αναγέννηση και αναβάθμιση εφόσον τις χειριστούμε σωστά και λάβουμε τα μηνύματα τους, το θέμα όμως απαιτεί επανατοποθετησεις, προσωπικές υπερβασεις κ προθυμία προσαρμογής στην αλλαγή ατομικά και συλλογικα. Και για το αν είμαστε έτοιμοι να αλλάξουμε πορεία προσωπικά αμφιβάλλω στην παρούσα στιγμή, νομίζω ότι συνεχίζουμε το ίδιο βιολί (πχ κόντρες, πονηριές, πουστιες ακόμη και σε εθνικό επίπεδο - μέχρι κ μάσκες κατασχονται άμα πιάσουν ξένο λιμανι - ή πλαφόν στο αντισηπτικό για να φτάσουν για όλους), σαν να περιμένουμε απλά να περάσει κ να γυρίσουμε στα γνωστά παλιά σκατα μας.

Τεσπα, αυτά είναι κουβέντες για μετά, τώρα αυτό που, κατά τη γνώμη μου, προέχει είναι να σταθούμε σε αυτό υπεύθυνοι και να περάσει όσο πιο αναίμακτα. Μετά συζηταμε για τα λάθη μας καις τις αλλαγές πορείας που απαιτούνται και ΑΝ αντέχουμε τραβάμε νέα ροτα.

Το νου σας αλάνια, που κινείστε κ πως, δεν θέλετε μπλεξίματα ούτε για εσάς, ούτε για τους δικούς σας, ούτε για τον κάθε συνάνθρωπο. Όλες οι στιγμές στη ζωή δεν είναι ίδιες, κάποιες περιόδους απαιτούνται ειδικοί χειρισμοί, και ας μη ξεχναμε (κάποιοι είμαι σίγουρος, το ξέρουν ήδη καλά αυτο), πως όταν ΠΑΣ με τη ροή συνήθως τα καταφέρνεις καλύτερα
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
banksy
Δημοσιεύσεις: 2179
Εγγραφή: Πέμ 26 Μάιος 2011, 01:32
Has thanked: 1305 times
Been thanked: 15 times

Re: MENEΤΕ ΣΠΙΤΙ;

Δημοσίευση από banksy » Σάβ 11 Απρ 2020, 18:06

σκουπίδια η πλειοψηφία του κόσμου μπούλι, κακά τα ψέματα, πάντα ήταν και ακομα είναι. Πάλι οταν και οπως τελειωσει αυτό, εμεις θα φαμε το αγγουρι, όλοι θα αναρωτιουνται πως γκενεν αυτο και γτ δεν ξεσηκωνεται ο κόσμος.Ποιος ονειρεύεται πως κάποιοι άλλοι βγαίνουν και κάνουν πρώτοι την αρχή φάση. Την αυτοκριτική και την αναζητηση της συμβιωσης(με το οτιδηποτε) που κάνεις εσύ,μάντεψε τι ποσοστό του κοσμου το κάνει :lol: :lol:
Σε φυσιολογικη κατασταση και ειμασταν ετσι,με τον φοβο της πανδημίας και της καταστροφης αμφιβάλλω οτι θα βγει κάτι θετικό. Απο το περιθώριο ότι καλό έρθει, οι υπολοιποι bots είναι. :xartaeto :mpa
Θυμηθήκαμε πως είμαστε αριστεροί και επιστρέψαμε απεγνωσμένοι πίσω.

Μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι σας γαμάμε με Ψαραντώνη...
ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ,ΠΑΝΤΑ ΡΙΓΩΤΗ

Άβαταρ μέλους
kirk
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ 2010, 21:56
Has thanked: 115 times
Been thanked: 27 times

Re: MENEΤΕ ΣΠΙΤΙ;

Δημοσίευση από kirk » Κυρ 12 Απρ 2020, 03:55

Φίλε bulli οι 2 τελευταίες σειρές τα λένε όλα
Πάντα μέσα στην Ροή όλα είναι πιο εύκολα και ανάλαφρα
Ψυχραιμία και καλή δύναμη σε όλους

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: MENEΤΕ ΣΠΙΤΙ;

Δημοσίευση από bullis » Κυρ 12 Απρ 2020, 12:38

Το θέμα είναι ρε Banksy ότι αν μείνεις προσηλωμένος στο στόχο σου για καθολική νέα κοινωνία δεν μπορείς να αποκλείσεις τους πιο 🙄.. αργους γιατι τότε τελικά καταλήγεις να αναπαράγεις μια άλλη έκδοση από αυτό που αντιμαχεσαι, την κοινωνία του αποκλεισμού και του διαχωρισμού. Από την άλλη είναι φανερό ότι με τα δεδομένα όπως είναι αυτή τη στιγμή (και προβλέπονται για το αμεσο μέλλον) δεν βλέπεις φως στον ορίζοντα. Και εκεί η μπάλα γυρνάει πάλι σε εσενα: αυτοί δεν κάνουν προκοπή, εγώ τι κάνω; τσατνιζομαι, τους μαχομαι, τους μισώ, προσπαθώ να τους ενημερώσω, απελπιζομαι.. τι;

Σε εμένα αυτό λειτουργεί αρχικά με την παραίτηση από την ελπίδα και την προσμονή ότι ο κόσμος θα δουλέψει όπως τον έχω εγώ στο μυαλό μου. Οσο το πιστεύω αυτό μοιάζω στα μάτια μου με το μικρό παιδάκι που θέλει να του κάνουν όλοι τα χατίρια, καλό όταν είσαι μικρός αλλά το συμπαν δεν δουλεύει έτσι. Άσε που δεν ειμαι σίγουρος ότι ο δικός μου τρόπος είναι ο καλύτερος και πρέπει όλοι να τον ακολουθησουν. Αλλά ακόμη κι αν αναμφισβητητα ήταν, γιατί πρέπει να το καταλάβουν τώρα αφού κάθε ένας έχει τη δική του πορεία, τα δικά του εμπόδια, ευκαιρίες, δεδομένα κλπ. Και θυμαμαι αυτό που είπε ο χριστουλης.. "ου γαρ οιδασι τι ποιουσι"

Και εκεί (αναγκαστικά) έρχεται η αποδοχή σε κάποιες καταστάσεις, που λέει ο κιρκ. ΑΝ έχω δίκιο (όλα αλλάζουν, ακόμη και οι γνώμες μου- μπορεί αύριο να πιστεύω αλλιώς) και τελικά οι περισσότεροι γύρω μου δεν μπορούν να συμφωνησουν (ας πούμε γιατί τόσο τους "κόβει") αλλά κι εγω δεν θέλω να τους αποκλείσω (γιατί τότε χαλαω μόνος αυτό που πιστευω) τι μένει; 🙄

Δεν έχω σαφή απάντηση 😁 το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι εγώ απλά να κάνω αυτό που νομίζω, να βάζω ενέργεια με τις πράξεις και τα λόγια μου προς τη δημιουργία του και να ελπίζω σε γενικότερη μεταστροφή. Συγκεντρωνομαι (όσο αντέχω) σε αυτό, αναγνωρίζω τη λίγη μου επιρροή και παίρνω δύναμη από την αδυναμία μου αυτή να κάνω τις ιξες μου ατομικές μάχες προς αυτό που πιστεύω.

Και τι α κανς, Α καιτς α μαλωις; 😁
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
kirk
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ 2010, 21:56
Has thanked: 115 times
Been thanked: 27 times

Re: MENEΤΕ ΣΠΙΤΙ;

Δημοσίευση από kirk » Κυρ 19 Απρ 2020, 11:11

Καλή Ανάσταση Ψυχής σε όλους 😊

Άβαταρ μέλους
bongo
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2011, 00:53
Has thanked: 216 times
Been thanked: 259 times

Re: MENEΤΕ ΣΠΙΤΙ;

Δημοσίευση από bongo » Παρ 25 Δεκ 2020, 14:59

Καλά Χριστούγεννα μάγκες!

Υγεία πάνω απ'όλα σε σας και τους δικούς σας και όλα τα άλλα έπονται!
γι'αυτό που δεν καταλαβαίνουνε οι άλλοι

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 108 επισκέπτες