ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Συζήτηση για ομάδες-αγώνες Α'Εθνικής, για άλλα αθλήματα, συνδέσμους κτλ.
Απάντηση
arnaoutelhs13
Δημοσιεύσεις: 1455
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 18:07
Τοποθεσία: παντου !
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Δημοσίευση από arnaoutelhs13 » Τετ 28 Ιούλ 2021, 19:06

ARLONEZ έγραψε: Πέμ 15 Ιούλ 2021, 15:06 Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει για την υγεία του από κει και πέρα να χλευάζουν οι εμβολιασμενοι τους άλλους είναι χαζό...Αφήστε να νομίζει ο καθένας ότι πιστεύει
Για την υγεια του να κανει ΟΤΙ γουσταρει αλλα να δεχεται και τις συνεπειες-περιορισμους. Τα ποσοστα των μη εμβολιασμενων σε νοσηλειες πλεον αγγιζουν το 95%. Γιατι να νοσηλευτεις στη μεθ εσυ που δεν θες να κανεις το εμβολιο κ οχι εγω που εχω κρανιοεγκεφαλικη κακωση επειδη βγηκε ενας απο stop και με χτυπησε με το παπακι.
η πραγματικοτητα ειναι μια ψευδαισθηση που οφειλεται στην ελλειψη αλκοολ !

arnaoutelhs13
Δημοσιεύσεις: 1455
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 18:07
Τοποθεσία: παντου !
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Δημοσίευση από arnaoutelhs13 » Τετ 28 Ιούλ 2021, 19:15

dernw έγραψε: Σάβ 17 Ιούλ 2021, 15:25 η αληθεια ειναι καπου στη μεση οπως παντα.
εγω προσωπικα αρνητης δεν ειμαι αλλα ας βγει καποιος υπευθυνα να μας πει οτι το εμβολιο που θα κανουμε δε θα χει παρενεργειες σε βαθος χρονου.
οταν εμβολια χρειαζονται χρονια πειραματων και ξαφνικα μεσα σε ενα χρονο βγαινουν εμβολια και μαλιστα με νεα τεχνολογια οπως μας το πλασαρουν πως γινεται ο κοσμος να νιωσει ασφαλης και να παει να το κανει;
ιδιως οταν ακουει περιπτωσεις θρομβωσεων και αλλων παρενεργειων;
Ο κορονοιος υπαρχει μισο αιωνα και προκαλει κυριως γαστρεντεριτιδες αυτο το νεο στελεχος προσβαλει το αναπνευστικο. Τα εμβολια για τους κορονοιους δουλευονται 30χρονια. Το τελευταιο ετος ολες οι ερευνες σταματησαν, εκτος απο τις ερευνες για τις αντικαρκινικες θεραπειες, επιπλεον υπηρχε συνεργασια μεταξυ των ερευνητικων κεντρων κατι που δεν ειχε γινει ποτε. Αυτος ειναι και ο λογος ο οποιος ειχαμε τοσο γρηγορα εμβολια.

Οσον αφορα τις θρομβωσεις ειναι λιγοτερο απο 0,001% με αλλα λογια πιο πιθανο να σε χτυπησει κεραυνος. 80μυρια χωρις παρενεργειες 300ατομα με θρομβωση. Ασπιρινη αν παρεις μπορει να πεθανεις με το συνδρομο Reye. Θελω να πω πως δεν υπαρχει φαρμακο που να μην εχει παρενεργεια. Ουτε ενα.
η πραγματικοτητα ειναι μια ψευδαισθηση που οφειλεται στην ελλειψη αλκοολ !

black14eagle
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Κυρ 12 Φεβ 2012, 10:34
Has thanked: 23 times
Been thanked: 1 time

Re: ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Δημοσίευση από black14eagle » Τετ 28 Ιούλ 2021, 22:33

arnaoutelhs13 έγραψε: Τετ 28 Ιούλ 2021, 19:01
black14eagle έγραψε: Τρί 13 Ιούλ 2021, 23:41
wtf? έγραψε: Πέμ 08 Ιούλ 2021, 14:06 Να δούμε πόσους θα πάρετε στο λαιμό σας με τα ψεκασμενα που γράφετε, ζώα.
Στο λαιμό τους το κράτος πήρε νέα άτομα που νοσησαν όπως γράφανε από κοβιντ αλλά επειδή δεν ήταν ιερωνυμοι κλπ δεν τους έκαναν καλά κοκτεϊλ αντιβιοσεων μαλακοπιτουρα.
Ο covid ειναι ιος. Δεν ειναι βακτηριο. Δεν θεραπευεται με αντιβιωση. Οι επιπλοκες του κοβιντ ο οποιος κανει πνευμονια δεν ανταποκρινεται στα αντιβιωτικα. Η υγεια πλεον ειναι προνομιο δεν ειναι δικαιωμα..προφανως οι επιφανεις θα εχουν καλυτερη περιθαλψη, τον κοβιντ περιμενες για να το καταλαβεις;;;
Η υγεία είναι μπιζνα και ο κοβιντ πληρώνει καλά.

arnaoutelhs13
Δημοσιεύσεις: 1455
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 18:07
Τοποθεσία: παντου !
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Δημοσίευση από arnaoutelhs13 » Τετ 28 Ιούλ 2021, 23:39

black14eagle έγραψε: Τετ 28 Ιούλ 2021, 22:33
arnaoutelhs13 έγραψε: Τετ 28 Ιούλ 2021, 19:01
black14eagle έγραψε: Τρί 13 Ιούλ 2021, 23:41
wtf? έγραψε: Πέμ 08 Ιούλ 2021, 14:06 Να δούμε πόσους θα πάρετε στο λαιμό σας με τα ψεκασμενα που γράφετε, ζώα.
Στο λαιμό τους το κράτος πήρε νέα άτομα που νοσησαν όπως γράφανε από κοβιντ αλλά επειδή δεν ήταν ιερωνυμοι κλπ δεν τους έκαναν καλά κοκτεϊλ αντιβιοσεων μαλακοπιτουρα.
Ο covid ειναι ιος. Δεν ειναι βακτηριο. Δεν θεραπευεται με αντιβιωση. Οι επιπλοκες του κοβιντ ο οποιος κανει πνευμονια δεν ανταποκρινεται στα αντιβιωτικα. Η υγεια πλεον ειναι προνομιο δεν ειναι δικαιωμα..προφανως οι επιφανεις θα εχουν καλυτερη περιθαλψη, τον κοβιντ περιμενες για να το καταλαβεις;;;
Η υγεία είναι μπιζνα και ο κοβιντ πληρώνει καλά.
Μπαααα. Το Αστρα κοστιζει 2 ευρω. Η νοσηλεια απο κορονοιο στοιχιζει χιλιαδες ευρω, ενω αν διασωληνωθεις δεκαδες χιλιαδες ευρω στο δημοσιο. Για να μην συζητησουμε για την αποκαταταση που μπορει να διαρκεσει και μηνες...
η πραγματικοτητα ειναι μια ψευδαισθηση που οφειλεται στην ελλειψη αλκοολ !

SHC
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2012, 22:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 34 times

Re: ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Δημοσίευση από SHC » Πέμ 29 Ιούλ 2021, 01:12

arnaoutelhs13 έγραψε: Τετ 28 Ιούλ 2021, 19:06
ARLONEZ έγραψε: Πέμ 15 Ιούλ 2021, 15:06 Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει για την υγεία του από κει και πέρα να χλευάζουν οι εμβολιασμενοι τους άλλους είναι χαζό...Αφήστε να νομίζει ο καθένας ότι πιστεύει
Για την υγεια του να κανει ΟΤΙ γουσταρει αλλα να δεχεται και τις συνεπειες-περιορισμους. Τα ποσοστα των μη εμβολιασμενων σε νοσηλειες πλεον αγγιζουν το 95%. Γιατι να νοσηλευτεις στη μεθ εσυ που δεν θες να κανεις το εμβολιο κ οχι εγω που εχω κρανιοεγκεφαλικη κακωση επειδη βγηκε ενας απο stop και με χτυπησε με το παπακι.
αυτο που περιγραφεις λέγεται κοινωνικός αυτοματισμός και είναι πολιτική διαλεκτική έτσι ώστε να βάλει τον απλό κόσμο σε λογική να σκέφτεται ανταγωνιστικα με τον άλλο κόσμο τις ανάγκες του. γιατί να νοσηλευτεί στη μεθ ή σε κανονική κλίνη κάποιος που δεν έχει κανει το εμβόλιο?
Γιατί αυτο προτάσει ο ορισμός της περίθαλψης και της υγείας. Μία απο τις βασικές αρχές της υγείας και της περιθαλψης είναι να μην επιβάλλεται στον ασθενή ή στον πολίτη σε αυτή την περίπτωση κάποια παρέμβαση με το ζόρι. Εδώ λοιπόν είναι που το θέμα γίνεται πολιτικό και σου λέει το κράτος οτι εφόσον φίλε εγω θελω να διαθέσω απο τον προυπολογισμό μου 2,5 για την υγεία -ενώ άλλοι ισχυρίζονται ότι θα έπρεπα να δαπανηθουν 9 σε μία υγειονομική κρίση- χρησιμοποιώ το εμβόλιο ως ''ασπίδα'' για να χτίσω τείχος ανοσίας, κάτι που εκ των πραγματων δεν γίνεται αφενός μεν διότι ο κόσμος συνεχίζει να νοσεί ακόμα και εμβολιασμένος, αφετέρου δε διότι τα εμβόλια είναι πολύ καινούρια και με την όλη πολιτική διαχείριση της πανδημιας έχουν δημιουργήσει μεγάλη αίσθηση αμφισβήτησης σε ένα μέρος της κοινωνίας που είναι πιο δυσκολο να πειστεί. Επίσης, σοβαρός λόγος να υπάρχουν περιορισμοι για ανθρώπους κάτω των 60 για τον μη εμβολιασμό, γενικά δεν υπάρχουν, διότι σε γενικές γραμμές, οι στατιστικές λένε πως δεν διατρέχουν ιδιαίτερο κίνδυνο απο τον ιό (με εξαίρεση κάποιες περιπτώσεεις ευπαθών ομάδων και άλλων τυχαίων περιπτώσεων που δεν μπορούν μάλλον να εξηγηθούν με σαφήνεια επιστημονικά ακόμα).

οποτε η απάντηση είναι η εξής: το δίλημμα που θετεις, είναι δίλημμα το οποίο άπτεται στην προπαγάνδα που γίνεται με όρους χιονοστιβάδας εδώ και 1,5 χρόνο καθημερινά. Και επειδή ο κάθε μικροαστός που του πούλησαν το σχέδιο ''ελευθερία'' και πίστεψε ότι θα τελειώσει έτσι απλά η ιστορία με τον εμβολιασμό, τώρα στραβώνει επειδή ένα μέρος της κοινωνίας δεν εμβολιάζεται, τα βάζει με τον διπλανό του που θέλει να χει προσβαση στην υγεία ανεξαρτητος αν είναι εμβολιασμένος ή όχι. Αυτά τα ανθρωποειδή γενικά είναι αυτοί που κρατάνε και την ανθρωπότητα στην κατασταση που βρίσκεται γιατί λαμβάνεται υπόψην η γνώμη τους.

Τι σχέση έχει λοιπόν ο μη εμβολιασμένος που θα καταλήξει σε μέθ και ο αλλος που θα πρέπει να πάει σε μεθ επειδη τον χτυπησαν με το παπακι?
Η σχεση που έχουν ειναι η μεθ. Και η μεθ και η καθε μεθ, εννοώντας την περίθαλψη γενικά δεν πρέπει να είναι προνόμιο όπως πολύ κυνικά λες, αλλά ΔΕΔΟΜΕΝΟ στον 21ο αιώνα.. και αν δεν είναι θα έπρεπε να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να είναι. Ως κοινωνία λίγο πολύ καναμε μεγάλη προσπάθεια αυτό το διαστημα εν αντιθέση με το κράτος και του νδ.

Η όλη φάση είναι πολιτική και έχει να κάνει με το πως χωρίζουν την πίτα οι απο τα πάνω. Θα μου πεις τι σου λέω? οκ.
εγω θα σου πω αυτα που γραφεις ειναι αποψεις του καφενείου. Και εγώ είμαι υπέρ του εμβολιασμού σε γενικές γραμμές και τα χω κανει και τα 2. Αλλα ας κοψουμε λιγο τη μλκια, ή μάλλον το φασισμό με ''εύκολες λύσεις'', η φάση δεν είναι one size fits all για να μιλάμε σα το Μητσοτάκη που πουλάει μαγκιά απο τα έδρανα και τα διαγγέλματα.

Προτείνω γενικά όποιος θέλει να παρακολουθήσει τον Φαρσαλινό και τον Κούβελα που είναι αναγνωρισμένοι επιστήμονες στο fb και που λένε και καμία κουβέντα για το όλο debate που δεν λένε πολλοί άλλοι.

arnaoutelhs13
Δημοσιεύσεις: 1455
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 18:07
Τοποθεσία: παντου !
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Δημοσίευση από arnaoutelhs13 » Πέμ 29 Ιούλ 2021, 01:48

SHC έγραψε: Πέμ 29 Ιούλ 2021, 01:12
arnaoutelhs13 έγραψε: Τετ 28 Ιούλ 2021, 19:06
ARLONEZ έγραψε: Πέμ 15 Ιούλ 2021, 15:06 Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει για την υγεία του από κει και πέρα να χλευάζουν οι εμβολιασμενοι τους άλλους είναι χαζό...Αφήστε να νομίζει ο καθένας ότι πιστεύει
Για την υγεια του να κανει ΟΤΙ γουσταρει αλλα να δεχεται και τις συνεπειες-περιορισμους. Τα ποσοστα των μη εμβολιασμενων σε νοσηλειες πλεον αγγιζουν το 95%. Γιατι να νοσηλευτεις στη μεθ εσυ που δεν θες να κανεις το εμβολιο κ οχι εγω που εχω κρανιοεγκεφαλικη κακωση επειδη βγηκε ενας απο stop και με χτυπησε με το παπακι.
αυτο που περιγραφεις λέγεται κοινωνικός αυτοματισμός και είναι πολιτική διαλεκτική έτσι ώστε να βάλει τον απλό κόσμο σε λογική να σκέφτεται ανταγωνιστικα με τον άλλο κόσμο τις ανάγκες του. γιατί να νοσηλευτεί στη μεθ ή σε κανονική κλίνη κάποιος που δεν έχει κανει το εμβόλιο?
Γιατί αυτο προτάσει ο ορισμός της περίθαλψης και της υγείας. Μία απο τις βασικές αρχές της υγείας και της περιθαλψης είναι να μην επιβάλλεται στον ασθενή ή στον πολίτη σε αυτή την περίπτωση κάποια παρέμβαση με το ζόρι. Εδώ λοιπόν είναι που το θέμα γίνεται πολιτικό και σου λέει το κράτος οτι εφόσον φίλε εγω θελω να διαθέσω απο τον προυπολογισμό μου 2,5 για την υγεία -ενώ άλλοι ισχυρίζονται ότι θα έπρεπα να δαπανηθουν 9 σε μία υγειονομική κρίση- χρησιμοποιώ το εμβόλιο ως ''ασπίδα'' για να χτίσω τείχος ανοσίας, κάτι που εκ των πραγματων δεν γίνεται αφενός μεν διότι ο κόσμος συνεχίζει να νοσεί ακόμα και εμβολιασμένος, αφετέρου δε διότι τα εμβόλια είναι πολύ καινούρια και με την όλη πολιτική διαχείριση της πανδημιας έχουν δημιουργήσει μεγάλη αίσθηση αμφισβήτησης σε ένα μέρος της κοινωνίας που είναι πιο δυσκολο να πειστεί. Επίσης, σοβαρός λόγος να υπάρχουν περιορισμοι για ανθρώπους κάτω των 60 για τον μη εμβολιασμό, γενικά δεν υπάρχουν, διότι σε γενικές γραμμές, οι στατιστικές λένε πως δεν διατρέχουν ιδιαίτερο κίνδυνο απο τον ιό (με εξαίρεση κάποιες περιπτώσεεις ευπαθών ομάδων και άλλων τυχαίων περιπτώσεων που δεν μπορούν μάλλον να εξηγηθούν με σαφήνεια επιστημονικά ακόμα).

οποτε η απάντηση είναι η εξής: το δίλημμα που θετεις, είναι δίλημμα το οποίο άπτεται στην προπαγάνδα που γίνεται με όρους χιονοστιβάδας εδώ και 1,5 χρόνο καθημερινά. Και επειδή ο κάθε μικροαστός που του πούλησαν το σχέδιο ''ελευθερία'' και πίστεψε ότι θα τελειώσει έτσι απλά η ιστορία με τον εμβολιασμό, τώρα στραβώνει επειδή ένα μέρος της κοινωνίας δεν εμβολιάζεται, τα βάζει με τον διπλανό του που θέλει να χει προσβαση στην υγεία ανεξαρτητος αν είναι εμβολιασμένος ή όχι. Αυτά τα ανθρωποειδή γενικά είναι αυτοί που κρατάνε και την ανθρωπότητα στην κατασταση που βρίσκεται γιατί λαμβάνεται υπόψην η γνώμη τους.

Τι σχέση έχει λοιπόν ο μη εμβολιασμένος που θα καταλήξει σε μέθ και ο αλλος που θα πρέπει να πάει σε μεθ επειδη τον χτυπησαν με το παπακι?
Η σχεση που έχουν ειναι η μεθ. Και η μεθ και η καθε μεθ, εννοώντας την περίθαλψη γενικά δεν πρέπει να είναι προνόμιο όπως πολύ κυνικά λες, αλλά ΔΕΔΟΜΕΝΟ στον 21ο αιώνα.. και αν δεν είναι θα έπρεπε να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να είναι. Ως κοινωνία λίγο πολύ καναμε μεγάλη προσπάθεια αυτό το διαστημα εν αντιθέση με το κράτος και του νδ.

Η όλη φάση είναι πολιτική και έχει να κάνει με το πως χωρίζουν την πίτα οι απο τα πάνω. Θα μου πεις τι σου λέω? οκ.
εγω θα σου πω αυτα που γραφεις ειναι αποψεις του καφενείου. Και εγώ είμαι υπέρ του εμβολιασμού σε γενικές γραμμές και τα χω κανει και τα 2. Αλλα ας κοψουμε λιγο τη μλκια, ή μάλλον το φασισμό με ''εύκολες λύσεις'', η φάση δεν είναι one size fits all για να μιλάμε σα το Μητσοτάκη που πουλάει μαγκιά απο τα έδρανα και τα διαγγέλματα.

Προτείνω γενικά όποιος θέλει να παρακολουθήσει τον Φαρσαλινό και τον Κούβελα που είναι αναγνωρισμένοι επιστήμονες στο fb και που λένε και καμία κουβέντα για το όλο debate που δεν λένε πολλοί άλλοι.
Ποιο φασισμο φιλε μου; σου μιλαω με δεδομενα με ερευνες και επιστημονικες αποδειξεις. Καθε αλλο παρα δεξιο θα με χαρακτηριζα στον τροπο σκεψης μου αλλα και στις πραξεις γενικοτερα στη ζωη μου. Χρησιμοποιεις λεξεις και χαρακτηρισμους οι οποιοι πραγματικα με θλιβουν (μικροαστος, αποψεις καφενειου) και ποιος τον γαμει τον Κυριακο;;. Εχει βγει ο καθε ντελιβερας, αρχιτεκτονας, χρηματιστης και γραφει οτι θελει στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης για το εμβολιο και δεν ξερει την δομη του κυτταρου καλα-καλα. Τυχαια τα επαγγελματα δεν θελω να προσβαλω κανεναν.

Η μεθ δεν θα πρεπε να ειναι προνομιο προφανως αλλα αυτο δεν γινεται στον 21ο αιωνα για τον απλουστατο λογο οτι πλεον δινεις χρονιες αγωγες σε 25αρηδες για χοληστερινη λογω διατροφης, πλεον εχεις μια μεταβολομικη πανδημια λογω διαβητη η οποια ολο και γιγαντωνεται, πλεον τα αυτοανοσα εχουν δεκαπλασιαστει, πλεον οι επιληψιες ειναι συχνο φαινομενο σε 15χρονα λογω βιντεοπαιχνιδιων.
Ολα αυτα τα φαρμακα συν τους υπολοιπους ασφαλισμενους και ανασφαλιστους ανεξαρτητου ηλικιας πρεπει να τους καλυψουν οι φορολογουμενοι οι οποιοι ειναι αριθμητικα λογοτεροι. Το παγκοσμιο συστημα υγειας βυθιζεται σιγα-σιγα προ κρισης. Για να βρεις μεθ σε νοσοκομειο προ πανδημιας μπορει να εκανες και 7-10 μερες. Τωρα το ειπαν οι αρδ διοτι πουλαει..οπως και οι θρομβωσεις πουλανε.

Πλεον η ολη φαση ειναι πολιτικη. Αμφεβαλες ποτε οτι δεν θα υπηρχαν κυβερνησεις ή εταιρειες οι οποιες θα εκμεταλευοντουσαν μια τοσο μεγαλη κριση;

Το οτι θα διασωληνωθει ενα χαμηλο ποσοστο κατω των 60 λογω κοβιντ δεν σημαινει οτι μια 7ημερη νοσηλεία ενος 20χρονου ειναι τσαμπα...και τα νοσήλια τα πληρωνουν οι φορολογουμενοι, χωρις λογο μην ξεχνιομαστε επειδη δεν θελει να ακουσει και κυριως να καταλαβει την επιστημονικη κοινοτητα.

Το οτι παιρνει f18(δεν θυμαμαι το νουμερο μπορει και f25), περιπολικα και στην αθηνα αυτη τη στιγμη απο τα 100εκαβ που χρειαζονται για να λειτουργησει σωστα και εγκαιρα το δημοσιο συστημα υγειας υπαρχουν 50 δεν το αναφερω καν για τον Κυριακο. Αλλα ΝΔ θελαμε..δεν περιμεναμε κατι διαφορετικο αυτη ειναι η πικρη αληθεια. Οτι πρεσβευει κανει γι αυτο και θα ξαναβγει.
η πραγματικοτητα ειναι μια ψευδαισθηση που οφειλεται στην ελλειψη αλκοολ !

arnaoutelhs13
Δημοσιεύσεις: 1455
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 18:07
Τοποθεσία: παντου !
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Δημοσίευση από arnaoutelhs13 » Πέμ 29 Ιούλ 2021, 09:46

arnaoutelhs13 έγραψε: Πέμ 29 Ιούλ 2021, 01:48
SHC έγραψε: Πέμ 29 Ιούλ 2021, 01:12
arnaoutelhs13 έγραψε: Τετ 28 Ιούλ 2021, 19:06
ARLONEZ έγραψε: Πέμ 15 Ιούλ 2021, 15:06 Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει για την υγεία του από κει και πέρα να χλευάζουν οι εμβολιασμενοι τους άλλους είναι χαζό...Αφήστε να νομίζει ο καθένας ότι πιστεύει
Για την υγεια του να κανει ΟΤΙ γουσταρει αλλα να δεχεται και τις συνεπειες-περιορισμους. Τα ποσοστα των μη εμβολιασμενων σε νοσηλειες πλεον αγγιζουν το 95%. Γιατι να νοσηλευτεις στη μεθ εσυ που δεν θες να κανεις το εμβολιο κ οχι εγω που εχω κρανιοεγκεφαλικη κακωση επειδη βγηκε ενας απο stop και με χτυπησε με το παπακι.
αυτο που περιγραφεις λέγεται κοινωνικός αυτοματισμός και είναι πολιτική διαλεκτική έτσι ώστε να βάλει τον απλό κόσμο σε λογική να σκέφτεται ανταγωνιστικα με τον άλλο κόσμο τις ανάγκες του. γιατί να νοσηλευτεί στη μεθ ή σε κανονική κλίνη κάποιος που δεν έχει κανει το εμβόλιο?
Γιατί αυτο προτάσει ο ορισμός της περίθαλψης και της υγείας. Μία απο τις βασικές αρχές της υγείας και της περιθαλψης είναι να μην επιβάλλεται στον ασθενή ή στον πολίτη σε αυτή την περίπτωση κάποια παρέμβαση με το ζόρι. Εδώ λοιπόν είναι που το θέμα γίνεται πολιτικό και σου λέει το κράτος οτι εφόσον φίλε εγω θελω να διαθέσω απο τον προυπολογισμό μου 2,5 για την υγεία -ενώ άλλοι ισχυρίζονται ότι θα έπρεπα να δαπανηθουν 9 σε μία υγειονομική κρίση- χρησιμοποιώ το εμβόλιο ως ''ασπίδα'' για να χτίσω τείχος ανοσίας, κάτι που εκ των πραγματων δεν γίνεται αφενός μεν διότι ο κόσμος συνεχίζει να νοσεί ακόμα και εμβολιασμένος, αφετέρου δε διότι τα εμβόλια είναι πολύ καινούρια και με την όλη πολιτική διαχείριση της πανδημιας έχουν δημιουργήσει μεγάλη αίσθηση αμφισβήτησης σε ένα μέρος της κοινωνίας που είναι πιο δυσκολο να πειστεί. Επίσης, σοβαρός λόγος να υπάρχουν περιορισμοι για ανθρώπους κάτω των 60 για τον μη εμβολιασμό, γενικά δεν υπάρχουν, διότι σε γενικές γραμμές, οι στατιστικές λένε πως δεν διατρέχουν ιδιαίτερο κίνδυνο απο τον ιό (με εξαίρεση κάποιες περιπτώσεεις ευπαθών ομάδων και άλλων τυχαίων περιπτώσεων που δεν μπορούν μάλλον να εξηγηθούν με σαφήνεια επιστημονικά ακόμα).

οποτε η απάντηση είναι η εξής: το δίλημμα που θετεις, είναι δίλημμα το οποίο άπτεται στην προπαγάνδα που γίνεται με όρους χιονοστιβάδας εδώ και 1,5 χρόνο καθημερινά. Και επειδή ο κάθε μικροαστός που του πούλησαν το σχέδιο ''ελευθερία'' και πίστεψε ότι θα τελειώσει έτσι απλά η ιστορία με τον εμβολιασμό, τώρα στραβώνει επειδή ένα μέρος της κοινωνίας δεν εμβολιάζεται, τα βάζει με τον διπλανό του που θέλει να χει προσβαση στην υγεία ανεξαρτητος αν είναι εμβολιασμένος ή όχι. Αυτά τα ανθρωποειδή γενικά είναι αυτοί που κρατάνε και την ανθρωπότητα στην κατασταση που βρίσκεται γιατί λαμβάνεται υπόψην η γνώμη τους.

Τι σχέση έχει λοιπόν ο μη εμβολιασμένος που θα καταλήξει σε μέθ και ο αλλος που θα πρέπει να πάει σε μεθ επειδη τον χτυπησαν με το παπακι?
Η σχεση που έχουν ειναι η μεθ. Και η μεθ και η καθε μεθ, εννοώντας την περίθαλψη γενικά δεν πρέπει να είναι προνόμιο όπως πολύ κυνικά λες, αλλά ΔΕΔΟΜΕΝΟ στον 21ο αιώνα.. και αν δεν είναι θα έπρεπε να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να είναι. Ως κοινωνία λίγο πολύ καναμε μεγάλη προσπάθεια αυτό το διαστημα εν αντιθέση με το κράτος και του νδ.

Η όλη φάση είναι πολιτική και έχει να κάνει με το πως χωρίζουν την πίτα οι απο τα πάνω. Θα μου πεις τι σου λέω? οκ.
εγω θα σου πω αυτα που γραφεις ειναι αποψεις του καφενείου. Και εγώ είμαι υπέρ του εμβολιασμού σε γενικές γραμμές και τα χω κανει και τα 2. Αλλα ας κοψουμε λιγο τη μλκια, ή μάλλον το φασισμό με ''εύκολες λύσεις'', η φάση δεν είναι one size fits all για να μιλάμε σα το Μητσοτάκη που πουλάει μαγκιά απο τα έδρανα και τα διαγγέλματα.

Προτείνω γενικά όποιος θέλει να παρακολουθήσει τον Φαρσαλινό και τον Κούβελα που είναι αναγνωρισμένοι επιστήμονες στο fb και που λένε και καμία κουβέντα για το όλο debate που δεν λένε πολλοί άλλοι.
Ποιο φασισμο φιλε μου; σου μιλαω με δεδομενα με ερευνες και επιστημονικες αποδειξεις. Καθε αλλο παρα δεξιο θα με χαρακτηριζα στον τροπο σκεψης μου αλλα και στις πραξεις γενικοτερα στη ζωη μου. Χρησιμοποιεις λεξεις και χαρακτηρισμους οι οποιοι πραγματικα με θλιβουν (μικροαστος, αποψεις καφενειου) και ποιος τον γαμει τον Κυριακο;;. Εχει βγει ο καθε ντελιβερας, αρχιτεκτονας, χρηματιστης και γραφει οτι θελει στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης για το εμβολιο και δεν ξερει την δομη του κυτταρου καλα-καλα. Τυχαια τα επαγγελματα δεν θελω να προσβαλω κανεναν.

Η μεθ δεν θα πρεπε να ειναι προνομιο προφανως αλλα αυτο δεν γινεται στον 21ο αιωνα για τον απλουστατο λογο οτι πλεον δινεις χρονιες αγωγες σε 25αρηδες για χοληστερινη λογω διατροφης, πλεον εχεις μια μεταβολομικη πανδημια λογω διαβητη η οποια ολο και γιγαντωνεται, πλεον τα αυτοανοσα εχουν δεκαπλασιαστει, πλεον οι επιληψιες ειναι συχνο φαινομενο σε 15χρονα λογω βιντεοπαιχνιδιων.
Ολα αυτα τα φαρμακα συν τους υπολοιπους ασφαλισμενους και ανασφαλιστους ανεξαρτητου ηλικιας πρεπει να τους καλυψουν οι φορολογουμενοι οι οποιοι ειναι αριθμητικα λογοτεροι. Το παγκοσμιο συστημα υγειας βυθιζεται σιγα-σιγα προ κρισης. Για να βρεις μεθ σε νοσοκομειο προ πανδημιας μπορει να εκανες και 7-10 μερες. Τωρα το ειπαν οι αρδ διοτι πουλαει..οπως και οι θρομβωσεις πουλανε.

Πλεον η ολη φαση ειναι πολιτικη. Αμφεβαλες ποτε οτι δεν θα υπηρχαν κυβερνησεις ή εταιρειες οι οποιες θα εκμεταλευοντουσαν μια τοσο μεγαλη κριση;

Το οτι θα διασωληνωθει ενα χαμηλο ποσοστο κατω των 60 λογω κοβιντ δεν σημαινει οτι μια 7ημερη νοσηλεία ενος 20χρονου ειναι τσαμπα...και τα νοσήλια τα πληρωνουν οι φορολογουμενοι, χωρις λογο μην ξεχνιομαστε επειδη δεν θελει να ακουσει και κυριως να καταλαβει την επιστημονικη κοινοτητα.
Το οτι παιρνει f18(δεν θυμαμαι το νουμερο μπορει και f25), περιπολικα και στην αθηνα αυτη τη στιγμη απο τα 100εκαβ που χρειαζονται για να λειτουργησει σωστα και εγκαιρα το δημοσιο συστημα υγειας υπαρχουν 50 δεν το αναφερω καν για τον Κυριακο. Αλλα ΝΔ θελαμε..δεν περιμεναμε κατι διαφορετικο αυτη ειναι η πικρη αληθεια. Οτι πρεσβευει κανει γι αυτο και θα ξαναβγει.
Να σου απαντησω και σε αυτο το κομματι διοτι μου διεφυγε.
Μια απο τις βασικες αρχες της υγειας απο τον Ιπποκρατη κιολας, ειναι η προληψη. Τα εμβολια γενικοτερα ειναι μια απο τις μεγαλυτερες ανακαλυψεις στην ανρθωποτητα. Το ιικο φορτιο του εμβολιασμενου πεφτει στο 10% συγκριτικα με του ανεμβολιαστου. Οι εισαγωγες στους εμβολιασμενους πεφτουν στο 8% σε ανθρωπους με συννοσηροτητες.

Η πολιτικη διαχειριση της υγειας ειναι αισχρη.

Τα εμβολια το γραφω ξανα διοτι μαλλον δεν διαβασες τα προηγουμενα ποστς μου, δουλευονται απο ερευνητικα εργαστηρια χρονια τωρα. ​Νομιζεις συμφωνω με το 150αρι? Νομιζεις συμφωνω με τον υποχρεωτικο εμβολιασμο ή τους περιορισμους? Οχι! Αντ αυτου ο απλος πολιτης κανει κατι για να αντιμετωπισει το προβλημα της πανδημιας? κανει κατι για να βοηθησει το δημοσιο συστημα υγειας γενικοτερα και τωρα και προ πανδημιας?

Ο ελληνας θελει καποιον με μαστιγιο απο πανω του για να υπακουσει και να μπει στον σωστο δρομο. Δεν μπορει να πραξει ορθα χωρις εκβιασμους. Νομιζει πως τα ξερει ολα και εχει γνωμη για τα παντα ενω το 40% δεν εχει τελειωσει το λυκειο. Κατι ακουμε απο τα μιντια, κατι απο το φβ, κατι απο τον τυπο στο βενζιναδικο και ωπ σχηματισαμε γνωμη και το χειροτερο την αναπαραγουμε και θελουμε να επιβληθουμε.

Δεν μιλαω για εσενα προσωπικα αλλα αυτο το "κινημα" των αντεμβολιαστων δεν διαφερει σε τιποτα απο το "κινημα" των ξεκασμενων, των θεωριων συνομωσιας, των 5G και αλλων πολλων θεωριων τις οποιες δεν γνωριζω. Δεν εχει βασιμα επιχειρηματα και οσοι νομιζουν πως εχουν επιχειρηματα δεν εχουν κατσει να συζητησουν ή να διαβασουν.
η πραγματικοτητα ειναι μια ψευδαισθηση που οφειλεται στην ελλειψη αλκοολ !

SHC
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2012, 22:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 34 times

Re: ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Δημοσίευση από SHC » Πέμ 29 Ιούλ 2021, 12:57

arnaoutelhs13 έγραψε: Πέμ 29 Ιούλ 2021, 01:48
SHC έγραψε: Πέμ 29 Ιούλ 2021, 01:12
arnaoutelhs13 έγραψε: Τετ 28 Ιούλ 2021, 19:06
ARLONEZ έγραψε: Πέμ 15 Ιούλ 2021, 15:06 Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει για την υγεία του από κει και πέρα να χλευάζουν οι εμβολιασμενοι τους άλλους είναι χαζό...Αφήστε να νομίζει ο καθένας ότι πιστεύει
Για την υγεια του να κανει ΟΤΙ γουσταρει αλλα να δεχεται και τις συνεπειες-περιορισμους. Τα ποσοστα των μη εμβολιασμενων σε νοσηλειες πλεον αγγιζουν το 95%. Γιατι να νοσηλευτεις στη μεθ εσυ που δεν θες να κανεις το εμβολιο κ οχι εγω που εχω κρανιοεγκεφαλικη κακωση επειδη βγηκε ενας απο stop και με χτυπησε με το παπακι.
αυτο που περιγραφεις λέγεται κοινωνικός αυτοματισμός και είναι πολιτική διαλεκτική έτσι ώστε να βάλει τον απλό κόσμο σε λογική να σκέφτεται ανταγωνιστικα με τον άλλο κόσμο τις ανάγκες του. γιατί να νοσηλευτεί στη μεθ ή σε κανονική κλίνη κάποιος που δεν έχει κανει το εμβόλιο?
Γιατί αυτο προτάσει ο ορισμός της περίθαλψης και της υγείας. Μία απο τις βασικές αρχές της υγείας και της περιθαλψης είναι να μην επιβάλλεται στον ασθενή ή στον πολίτη σε αυτή την περίπτωση κάποια παρέμβαση με το ζόρι. Εδώ λοιπόν είναι που το θέμα γίνεται πολιτικό και σου λέει το κράτος οτι εφόσον φίλε εγω θελω να διαθέσω απο τον προυπολογισμό μου 2,5 για την υγεία -ενώ άλλοι ισχυρίζονται ότι θα έπρεπα να δαπανηθουν 9 σε μία υγειονομική κρίση- χρησιμοποιώ το εμβόλιο ως ''ασπίδα'' για να χτίσω τείχος ανοσίας, κάτι που εκ των πραγματων δεν γίνεται αφενός μεν διότι ο κόσμος συνεχίζει να νοσεί ακόμα και εμβολιασμένος, αφετέρου δε διότι τα εμβόλια είναι πολύ καινούρια και με την όλη πολιτική διαχείριση της πανδημιας έχουν δημιουργήσει μεγάλη αίσθηση αμφισβήτησης σε ένα μέρος της κοινωνίας που είναι πιο δυσκολο να πειστεί. Επίσης, σοβαρός λόγος να υπάρχουν περιορισμοι για ανθρώπους κάτω των 60 για τον μη εμβολιασμό, γενικά δεν υπάρχουν, διότι σε γενικές γραμμές, οι στατιστικές λένε πως δεν διατρέχουν ιδιαίτερο κίνδυνο απο τον ιό (με εξαίρεση κάποιες περιπτώσεεις ευπαθών ομάδων και άλλων τυχαίων περιπτώσεων που δεν μπορούν μάλλον να εξηγηθούν με σαφήνεια επιστημονικά ακόμα).

οποτε η απάντηση είναι η εξής: το δίλημμα που θετεις, είναι δίλημμα το οποίο άπτεται στην προπαγάνδα που γίνεται με όρους χιονοστιβάδας εδώ και 1,5 χρόνο καθημερινά. Και επειδή ο κάθε μικροαστός που του πούλησαν το σχέδιο ''ελευθερία'' και πίστεψε ότι θα τελειώσει έτσι απλά η ιστορία με τον εμβολιασμό, τώρα στραβώνει επειδή ένα μέρος της κοινωνίας δεν εμβολιάζεται, τα βάζει με τον διπλανό του που θέλει να χει προσβαση στην υγεία ανεξαρτητος αν είναι εμβολιασμένος ή όχι. Αυτά τα ανθρωποειδή γενικά είναι αυτοί που κρατάνε και την ανθρωπότητα στην κατασταση που βρίσκεται γιατί λαμβάνεται υπόψην η γνώμη τους.

Τι σχέση έχει λοιπόν ο μη εμβολιασμένος που θα καταλήξει σε μέθ και ο αλλος που θα πρέπει να πάει σε μεθ επειδη τον χτυπησαν με το παπακι?
Η σχεση που έχουν ειναι η μεθ. Και η μεθ και η καθε μεθ, εννοώντας την περίθαλψη γενικά δεν πρέπει να είναι προνόμιο όπως πολύ κυνικά λες, αλλά ΔΕΔΟΜΕΝΟ στον 21ο αιώνα.. και αν δεν είναι θα έπρεπε να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να είναι. Ως κοινωνία λίγο πολύ καναμε μεγάλη προσπάθεια αυτό το διαστημα εν αντιθέση με το κράτος και του νδ.

Η όλη φάση είναι πολιτική και έχει να κάνει με το πως χωρίζουν την πίτα οι απο τα πάνω. Θα μου πεις τι σου λέω? οκ.
εγω θα σου πω αυτα που γραφεις ειναι αποψεις του καφενείου. Και εγώ είμαι υπέρ του εμβολιασμού σε γενικές γραμμές και τα χω κανει και τα 2. Αλλα ας κοψουμε λιγο τη μλκια, ή μάλλον το φασισμό με ''εύκολες λύσεις'', η φάση δεν είναι one size fits all για να μιλάμε σα το Μητσοτάκη που πουλάει μαγκιά απο τα έδρανα και τα διαγγέλματα.

Προτείνω γενικά όποιος θέλει να παρακολουθήσει τον Φαρσαλινό και τον Κούβελα που είναι αναγνωρισμένοι επιστήμονες στο fb και που λένε και καμία κουβέντα για το όλο debate που δεν λένε πολλοί άλλοι.
Ποιο φασισμο φιλε μου; σου μιλαω με δεδομενα με ερευνες και επιστημονικες αποδειξεις. Καθε αλλο παρα δεξιο θα με χαρακτηριζα στον τροπο σκεψης μου αλλα και στις πραξεις γενικοτερα στη ζωη μου. Χρησιμοποιεις λεξεις και χαρακτηρισμους οι οποιοι πραγματικα με θλιβουν (μικροαστος, αποψεις καφενειου) και ποιος τον γαμει τον Κυριακο;;. Εχει βγει ο καθε ντελιβερας, αρχιτεκτονας, χρηματιστης και γραφει οτι θελει στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης για το εμβολιο και δεν ξερει την δομη του κυτταρου καλα-καλα. Τυχαια τα επαγγελματα δεν θελω να προσβαλω κανεναν.

Η μεθ δεν θα πρεπε να ειναι προνομιο προφανως αλλα αυτο δεν γινεται στον 21ο αιωνα για τον απλουστατο λογο οτι πλεον δινεις χρονιες αγωγες σε 25αρηδες για χοληστερινη λογω διατροφης, πλεον εχεις μια μεταβολομικη πανδημια λογω διαβητη η οποια ολο και γιγαντωνεται, πλεον τα αυτοανοσα εχουν δεκαπλασιαστει, πλεον οι επιληψιες ειναι συχνο φαινομενο σε 15χρονα λογω βιντεοπαιχνιδιων.
Ολα αυτα τα φαρμακα συν τους υπολοιπους ασφαλισμενους και ανασφαλιστους ανεξαρτητου ηλικιας πρεπει να τους καλυψουν οι φορολογουμενοι οι οποιοι ειναι αριθμητικα λογοτεροι. Το παγκοσμιο συστημα υγειας βυθιζεται σιγα-σιγα προ κρισης. Για να βρεις μεθ σε νοσοκομειο προ πανδημιας μπορει να εκανες και 7-10 μερες. Τωρα το ειπαν οι αρδ διοτι πουλαει..οπως και οι θρομβωσεις πουλανε.

Πλεον η ολη φαση ειναι πολιτικη. Αμφεβαλες ποτε οτι δεν θα υπηρχαν κυβερνησεις ή εταιρειες οι οποιες θα εκμεταλευοντουσαν μια τοσο μεγαλη κριση;

Το οτι θα διασωληνωθει ενα χαμηλο ποσοστο κατω των 60 λογω κοβιντ δεν σημαινει οτι μια 7ημερη νοσηλεία ενος 20χρονου ειναι τσαμπα...και τα νοσήλια τα πληρωνουν οι φορολογουμενοι, χωρις λογο μην ξεχνιομαστε επειδη δεν θελει να ακουσει και κυριως να καταλαβει την επιστημονικη κοινοτητα.

Το οτι παιρνει f18(δεν θυμαμαι το νουμερο μπορει και f25), περιπολικα και στην αθηνα αυτη τη στιγμη απο τα 100εκαβ που χρειαζονται για να λειτουργησει σωστα και εγκαιρα το δημοσιο συστημα υγειας υπαρχουν 50 δεν το αναφερω καν για τον Κυριακο. Αλλα ΝΔ θελαμε..δεν περιμεναμε κατι διαφορετικο αυτη ειναι η πικρη αληθεια. Οτι πρεσβευει κανει γι αυτο και θα ξαναβγει.
ειναι φασισμος φιλε οταν μας εχουν βαλει σε μια διαδικασια να προσπαθησουμε να κανουμε οι ιδιοι τους σεριφηδες για το ποιος εμβολιαζεται ή όχι που ειναι αναφαίρετο δικαίωμα του. Συμφωνω οτι ο καθενας λεει τις μαλακιες του και εχει ξεφυγει κατα πολυ η κατασταση. Εγω επικεντρωνω την συζητηση ομως όχι στο τι λεει ο καθε ενας/μια στα σοσιαλ μίντια αλλα τι λεει ο καθε ενας/μια με αξιωμα στα καναλια κλπ. (και πολλες φορες οχι μονο πολιτικος, αλλα και γιατρος, που καποιες φορες, οι τελευταιοι εχουν κανει μεγαλυτερη ζημια στην ολη κατασταση).

Δεν ειμαι γιατρος για να σου απαντησω σε αυτα που γραφεις περι αρρωστιών κ μεθ τον 21ο αιωνα, οποτε δεν ξέρω, ωστοσο εγω σου λεω κατι άλλο.Που γράφεις και εσύ στο τέλος για τα λεφτα μας που καταληγουνε. Μην επαναλαμβανομαι.
Τελος, αυτο για μικροαστους το ειπα γενικα και οχι για εσενα συγκεκριμενα και το αποψεις καφενειου, σορυυ αδερφε αλλα το παραδειγμα με το παπακι ηταν ακυρο..και επεφτε σε αυτο που σου ειπα περι κοινωνικου αυτοματισμου δλδ εκει που στοχευουν τοσο καιρο, στη διαιρεση του κοσμου διοτι οι ιδιοι δημιουργουν το προβλημα. Μετα σου λενε λυστο εσυ γιατι ο διπλανος σου φταιει.
Να σου απαντησω και σε αυτο το κομματι διοτι μου διεφυγε.
Μια απο τις βασικες αρχες της υγειας απο τον Ιπποκρατη κιολας, ειναι η προληψη. Τα εμβολια γενικοτερα ειναι μια απο τις μεγαλυτερες ανακαλυψεις στην ανρθωποτητα. Το ιικο φορτιο του εμβολιασμενου πεφτει στο 10% συγκριτικα με του ανεμβολιαστου. Οι εισαγωγες στους εμβολιασμενους πεφτουν στο 8% σε ανθρωπους με συννοσηροτητες.

Η πολιτικη διαχειριση της υγειας ειναι αισχρη.

Τα εμβολια το γραφω ξανα διοτι μαλλον δεν διαβασες τα προηγουμενα ποστς μου, δουλευονται απο ερευνητικα εργαστηρια χρονια τωρα. ​Νομιζεις συμφωνω με το 150αρι? Νομιζεις συμφωνω με τον υποχρεωτικο εμβολιασμο ή τους περιορισμους? Οχι! Αντ αυτου ο απλος πολιτης κανει κατι για να αντιμετωπισει το προβλημα της πανδημιας? κανει κατι για να βοηθησει το δημοσιο συστημα υγειας γενικοτερα και τωρα και προ πανδημιας?

Ο ελληνας θελει καποιον με μαστιγιο απο πανω του για να υπακουσει και να μπει στον σωστο δρομο. Δεν μπορει να πραξει ορθα χωρις εκβιασμους. Νομιζει πως τα ξερει ολα και εχει γνωμη για τα παντα ενω το 40% δεν εχει τελειωσει το λυκειο. Κατι ακουμε απο τα μιντια, κατι απο το φβ, κατι απο τον τυπο στο βενζιναδικο και ωπ σχηματισαμε γνωμη και το χειροτερο την αναπαραγουμε και θελουμε να επιβληθουμε.

Δεν μιλαω για εσενα προσωπικα αλλα αυτο το "κινημα" των αντεμβολιαστων δεν διαφερει σε τιποτα απο το "κινημα" των ξεκασμενων, των θεωριων συνομωσιας, των 5G και αλλων πολλων θεωριων τις οποιες δεν γνωριζω. Δεν εχει βασιμα επιχειρηματα και οσοι νομιζουν πως εχουν επιχειρηματα δεν εχουν κατσει να συζητησουν ή να διαβασουν.
σου απαντησα προηγουμένως, εγω υπερ των εμβολίων, ειδικα σε μια τετοια κριση που ειναι απαραιτητα και εγωγ ο ιδιος εμβολιαστηκα αν και ειχα καποιους ενδοιασμους αρχικα με επιπλοκες που διαβαζα σε κάποια ελάχιστα περιστατικά.

ο απλός πολίτης φίλε είναι φοβισμένος όχι μόνο λόγω της πανδημίας αλλα και λόγω της κατάστασης στην οποία έχει περιέλθει κοινωνικά. φοβαται το αυριο εργασιακα, οικονομικα, πλεον φοβαται και για το παιδι του αν θα μπει πανεπιστημιο ή σε τι σχολείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης θα φοιτήσει. Έκατσε μέσα 1,5 χρόνο, τήρησε τα μέτρα λόγο του ότι δε μπορούσε να κάνει και αλλιώς, σε ένα μεγάλο βαθμό έχει εμβολιαστεί.. Επομένως, τι ζητάμε να κάνει ακριβώς? Θέλω απλα να σου πω πως η ολη διαχείριση, κατα τη δική μου προσωπική γνώμη ειναι στοχευμένη στο να φέρει τα πραγματα σε ένα διχασμό. Και αυτοί που λένε ''καλα γιατι το κράτος το συμφέρει να πάει ασχημα η οικονομία''(?), γενικά δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα.. ζουμε σε εποχές που ισοπεδώνεται κάθετι που αφορά ατομικό (με την έννοια εχω την να ελευθερια να αποφασίζω για τον ευατό μου) δικαίωμα, κοινωνική αντίσταση, ελεύθερη άποψη/γνώμη στον όποιο κοινωνικό διάλογο και με τον στιγματισμό να είναι ανεπανόρθωτος πολλές φορές. Η οικονομία είναι το βασικό μέσο βιοπολιτικής και ελέγχου, οπότε εμένα τι με εμποδίζει στο να πιστεύω πως μία ενδεχόμενη νέα κρίση πάνω στην κρίση που συνεχίζει να υπάρχει δεν είναι θεμιτή απο τους διαχειριστές των ζωών μας σε πολιτικό επίπεδο?
Όσοι γενικά είχαν -αν θυμάσαι- οποιαδήποτε διαφωνία με το πως παρουσιάζουν τον κορωνοιο, ακόμα και επιστήμονας, πασχίζαν να τον βγάλουν αρνητή.

Τώρα όσον αφορά το ''κίνημα αντιεμβολιαστών'' εγώ το θεωρώ επίσης υποκεινούμενο. Αλλά μη μπερδεύουμε τα μπούτια μας! Άλλο ένας άνθρωπος να λέει παιδιά εγώ έχω ενδοιασμούς να το κάνω επειδή φοβάμαι τις παρενέργειες ή γενικά θέλω το χρόνο μου για να πειστώ οτι είναι safe (σημειωτέον πως υπάρχει ένα point εδώ με την έννοια ότι μέχρι πρόσφατα τα εμβόλια ήταν σε φάση αξιολόγησης 2 που σημαίνει ότι ηταν ακόμη υπο έρευνα και η άδεια δώθηκε εσπευσμένα λόγω της υγειονομικης κρίσης απο τον fda) και άλλο να βγαίνει ο φασίστας της propatria ή οι ψέκες χριστιανοταλιμπάν με τον σταυρό στο χέρι και να λέει ο ιησους θα νικήσει και ότι αλλάζει το dna και ότι θα μείνουν στείροι όσοι το κάνουν!
Το ότι χρησιμοποιούν τους τελευταίους ως το ''πρότυπο'' αυτού που μπορεί να μη θέλει να το κάνει είναι παραπλάνηση και έχει πολιτική σκοπιμότητα.

εν ολίγοις φίλε δεν διαφωνούμε απλά η ρητορική σου σε κάποια σημεία οπως είπα, θεωρώ ότι ήταν επιθετική προς πάσα κατευθυνση. το πρόβλημα δεν ειναι αυτος που δεν θέλει να κάνει το εμβόλιο, το πρόβλημα είναι οτι επιδιώκουμε να βρουμε τον φταίχτη της κατάστασης σε λαθος χωράφια κατα τη γνωμη μου.. και στην τελική δώσανε απειρα λεφτα σε αυτοκόλλητα στα μμμ, σε διαφημίσεις στα μμε, σε ό,τι μαλακία υπάρχει, ακόμα ενα βίντεο να εξηγεί σχολαστικά τις λειτουργίες των εμβολιών απο την καμπάνια του κράτους, δεν είδα.. θα βοηθουσε πιστεύω να σιγήσει όποιο ψέκα θέλει να διαδίδει μλκιες.. ίσως όμως και να τον θελουν και αυτόν γτ είναι χρησιμος για αυτους..χαιρετω

ΠΑΟΚ_Βολος
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 00:54
Has thanked: 168 times
Been thanked: 26 times

Re: ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Δημοσίευση από ΠΑΟΚ_Βολος » Πέμ 29 Ιούλ 2021, 14:30

arnaoutelhs13 έγραψε: Τετ 28 Ιούλ 2021, 18:15
ΠΑΟΚ_Βολος έγραψε: Πέμ 08 Ιούλ 2021, 12:28 Όποιος θέλει,κάνει το εμβόλιο και θεωρείται προστατευμένος,αν δεν του κληρώσει θρόμβωση.
Όποιος δεν θέλει,δεν το κάνει και πορεύεται με τις συνέπειες,θετικές ή αρνητικές.
Όλα τα άλλα,μέτρα,υποχρεωτικότητα,εκβιασμοί,απειλές,διαχωρισμοί,στέρηση βασικών δικαιωμάτων που σε μια νύχτα τα βάφτισαν προνόμια,είναι σκόπιμα και εκ του πονηρού πολιτικά παιχνίδια,από πολιτικούς μαριονέτες,από γιατρούς και δημοσιογράφους τζουκμποξ.

Εικόνα
Εσυ ρε φιλε το ανηψακι σου ή το παιδι σου θα το πηγαινες σ εναν παιδικο σταθμο οπου δεν ειναι υποχρεωτικος ο εμβολιασμος για την μηνιγγιτιδα ή την ερυθρα; διοτι εκει η υποχρεωση ειναι προασπιση της δημοσιας υγειας.
Θα του έκανα τα εμβόλια για την μηνιγγίτιδα και την ερυθρά και γενικώς ΟΛΑ τα εμβόλια που ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ,και θα το πήγαινα.ΔΕΝ ειμαι αντιεμβολιαστής,ουτε χριστιανός,ουτε πατριωτης,ουτε 5G,ουτε τσιπακια,ουτε οτιδήποτε γραφικό προσπαθούν να προβάλλουν τα μμε για να περάσουν την ατζέντα των αφεντικών τους.

Αυτος ο ιός,ΣΕ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ,περνάει χωρίς καν να εμφανίσει συμπτώματα.Επισης,μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο,ΣΕ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ευπαθείς,κυρίως ηλικιωμένους οι οποίοι έχουν εξασθενημένο ανοσοποιητικό και όσους έχουν γενικότερα θέματα υγείας.Ειναι δικαίωμά τους,ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ,να κάνουν το εμβόλιο και αν γουσταρουν,εκτός από μάσκα,ας φορέσουν και στολή αστροναύτη.Εγώ που έχω να κάνω πυρετό από το Γυμνάσιο,γιατί να το κάνω και να ρισκάρω χωρις κανεναν απολύτως λόγο,την υγεία μου;Γιατί μου αφαιρούνται αυτονοητα δικαιώματα και μου απαγορεύεται να μπω σε ένα κλειστό χώρο;ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ για τετοιες φασιστικες πρακτικές.Και γιατί να δικαιούται να μπαίνει σε κλειστό χωρο ο εμβολιασμένος από τη στιγμή που ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙ και να μην δικαιούται μόνο ο ανεμβολίαστος;

Ολα αυτά τα 'μέτρα' ειναι αποτέλεσμα ενός παγκόσμιου φασισμού που με την πρόφαση την 'δημόσια υγεία'(ειναι φανερό οτι τόσα χρόνια όλοι τους νιαζονται για την υγεια μας),θέλουν να το περάσουν ως νέα κανονικότητα.Ας διαλέξει ο καθένας τον δρόμο του.

SHC
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2012, 22:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 34 times

Re: ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Δημοσίευση από SHC » Πέμ 29 Ιούλ 2021, 15:06

ΠΑΟΚ_Βολος έγραψε: Πέμ 29 Ιούλ 2021, 14:30


Θα του έκανα τα εμβόλια για την μηνιγγίτιδα και την ερυθρά και γενικώς ΟΛΑ τα εμβόλια που ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ

Αυτος ο ιός,ΣΕ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ,περνάει χωρίς καν να εμφανίσει συμπτώματα.
τα εμβόλια κατα του κορωνοιου αποδεικνύονται αποτελεσματικά και σε γενικές γραμμές είιναι ασφαλή αν εξαιρεσεις τις παρενέργειες (που μπορει να ειναι και μηδαμινες).

για το δευτερο που λες εισαι λαθος.. αμα κολλήσεις, συνήθως εμφανίζεις και συμπτώματα και μπορεί να σηκώσεις και πυρετό, αν δεν έχεις και τπτ άλλο πιο βαρύ ως επακόλουθο.

και γενικά άμα εκθέσεις τον ευατό σου σε επαφή με άλλο κόσμο, βάζεις ήδη την υγεια σου σε ''κίνδυνο'' (το λεω αυτο επειδη εγραψες για το οτι το εμβόλιο θα θέσει την υγεία σου σε κίνδυνο).

εδώ βέβαια άμα μπεις σε λεωφορείο 1,5 χρονο μετα την έναρξη της πανδημίας και αφού έχουν επιβάλλει ό,τι περιοριστικό μέτρο υπάρχει για τις συναθροίσεις, είσαι με τον άλλον δίπλα και κοντεύεται να πιάσετε παιδί, οποτε τι να λέμε..

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 130 επισκέπτες