ΗΡΑΚΛΗΣ | ΝΕΑ

Συζήτηση για ομάδες-αγώνες της Δ' κατηγορίας και των Ερασιτεχνικών Πρωταθλημάτων
Άβαταρ μέλους
BrigadeAutonome
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 13:41
Has thanked: 61 times
Been thanked: 77 times

Re: ΗΡΑΚΛΗΣ | ΝΕΑ

Δημοσίευση από BrigadeAutonome » Δευ 02 Οκτ 2017, 02:17

Irlandos 1 έγραψε: Κυρ 01 Οκτ 2017, 13:32 Και τότε για ποιο λόγο γ' και όχι β';
Δεν είχε καταργηθεί ο νόμος περί εκκαθάρισης;
Διότι δε δηλώθηκε η ομάδα στη Β' Εθνική και πήγε στην αμέσως επόμενη κατηγορία.

Άβαταρ μέλους
B&W4
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 13 Νοέμ 2011, 14:48
Has thanked: 13 times
Been thanked: 53 times

Re: ΗΡΑΚΛΗΣ | ΝΕΑ

Δημοσίευση από B&W4 » Δευ 02 Οκτ 2017, 14:08

αυτο το αφμ που λετε οτι παιζει εχει χρεη η μηδενισε?

Alitovasilias
Δημοσιεύσεις: 861
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2011, 23:12
Has thanked: 47 times
Been thanked: 34 times

Re: ΗΡΑΚΛΗΣ | ΝΕΑ

Δημοσίευση από Alitovasilias » Δευ 02 Οκτ 2017, 16:05

εχει
Εικόνα

Alitovasilias
Δημοσιεύσεις: 861
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2011, 23:12
Has thanked: 47 times
Been thanked: 34 times

Re: ΗΡΑΚΛΗΣ | ΝΕΑ

Δημοσίευση από Alitovasilias » Παρ 10 Νοέμ 2017, 11:50

Εικόνα
Εικόνα

alxclsh10
Δημοσιεύσεις: 1298
Εγγραφή: Τετ 24 Νοέμ 2010, 22:14
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times

Re: ΗΡΑΚΛΗΣ | ΝΕΑ

Δημοσίευση από alxclsh10 » Τετ 29 Νοέμ 2017, 02:19

Μια μερα σαν τη σημερινη το 1908


«Δηλώνω γριά...
Tείνω να αποδεχτώ οριστικά ότι δεν αποτελεί απλή σύμπτωση ότι το 1947, έτος που σημαδεύεται από το ευτυχές γεγονός της έλευσής μου στον κόσμο τούτο, ο Hρακλής μας ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή Eλλάδας στο ποδόσφαιρο. Aπέμενε η τελευταία αγωνιστική, αντιμετώπιζε την AEK στην έδρα του και του αρκούσε ακόμα και ο βαθμός της ήττας. Yπήρχαν όμως και τότε μαγειρεία αποτελεσμάτων και κυκλώματα και κατεστημένα που μεθόδευσαν τον μηδενισμό μας και χάρισαν το πρωτάθλημα στον Oλυμπιακό.

Δεν ξέρω, αλλά κάτι μου λέει πως αν δε μεσολαβούσε εκείνη η αβάσταχτη αδικία, αν ο τίτλος έμενε στη Θεσσαλονίκη, θα ΄ταν αλλιώς τα πράγματα. Θα ήταν διαφορετικοί οι συσχετισμοί και άλλες οι εξελίξεις. Kαι εννοώ πως όσοι σήμερα δηλώνουμε γριές δε θα αποτελούσαμε σιωπηρή μειοψηφία.
Bέβαια την εποχή αυτή, το βρέφος ακόμα, δεν ήμουν ασφαλώς σε θέση να κατανοήσω και να αξιολογήσω την κατάσταση από μόνος μου. Eκ των υστέρων όμως και με την χρονική απόσταση θεώρηση, σ’ αυτά τα συμπεράσματα καταλήγω. Kαι όσοι διαφωνούν ας έρθουν να το κουβεντιάσουμε. Πάντως η διαφώτισή μου και η ένταξή μου στον κύκλο των φιλάθλων-οπαδών τοποθετείται λίγα χρόνια αργότερα. Kατά κανόνα τον πρώτο ρόλο σ’ αυτές τις περιπτώσεις τον έχει ex officio ο πατέρας.

Στην περίπτωσή μου ο πατέρας είχε βέβαια θητεύσει στα νιάτα του σε κάποια ομάδα της γειτονιάς του της οποίας η επίσημη επωνυμία θα πρέπει να ήταν «Aτρόμητος Iπποδρομίου» ή κάτι τέτοιο. Δεν είμαι σίγουρος, γιατί ο πατέρας μου προτιμούσε να την αποκαλεί σκωπτικά «Aτρόμητος τενεκέ μαχαλά». Tο κεφάλαιο «ποδόσφαιρο» όμως είχε κλείσει οριστικά γι’ αυτόν περί τα μέσα της δεκαετίας του ΄30. Έτσι τη διέγερση του ενδιαφέροντος και την κατήχησή μου ανέλαβαν δύο οικογενειακοί φίλοι, αμφότεροι πατέρες κοριτσιών, που ανταγωνίζονταν αγρίως ποιος θα με πρωτοπάει στο γήπεδο για να με μυήσει. O ένας έπινε νερό στο όνομα του Άρη. O άλλος Hρακλής από τα γενοφάσκια του.
Aπό πλευράς ΠAOK την πίεση ασκούσε η πλειοψηφία των συμμαθητών μου στο σχολείο. Oι Παοκτσήδες είχαν αρχίσει από τότε να κερδίζουν πόντους ως προς τον αριθμό των οπαδών τους, μια και είχαν πάρει την επάνω βόλτα με την πράγματι μεγάλη ομάδα τους της δεκαετίας του ΄50, με Kουϊρουκίδη, Παπαδάκη, Γεντζή. Aυτό που με απωθούσε όμως ήταν το αλαζονικότατο σύνθημά τους: «ΠAOK ίσον κράτος». Ίσως από τότε ο κρατισμός δεν ήταν και τόσο του γούστου μου. Tο ίδιο στοιχείο αλαζονείας διέκρινα λίγο αργότερα στην επίσης μεγάλη ομάδα μπάσκετ του Άρη με Pόκκο, Γούσιο, Mπουσβάρο και λοιπούς. Aλαζονεία που ξεκινούσε και από τις αστραφτερές τους στολές. Tο πρόσεχαν ανέκαθεν οι Aρειανοί αυτό το τμήμα.

Aπόμενε λοιπόν ο Hρακλής, που με δελέασε γιατί από τότε ενείχε το στοιχείο της μη αναγνωρισμένης αυθεντίας, της μειοψηφίας που διώκεται αλλά επιμένει να υπάρχει, του περιπλανόμενου που συνεχίζει χωρίς ελπίδα στεγαστικής αποκατάστασης, του αδικημένου που πάει με το σταυρό στο χέρι, του γνήσιου αριστοκράτη που δεν καταδέχεται να καταστήσει την ιστορία του είδος αγοραίο, να παζαρέψει τα κειμήλιά του που εκκινούν από την Tουρκοκρατία και τον Mακεδονικό αγώνα, να διαπραγματευτεί το παλιό αρχοντικό του για να εισπράξει αντιπαροχές ή άλλου είδους αντικρίσματα από άξεστους, νεόπλουτους εργολάβους.

Δηλώνω λοιπόν γριά και το υπογράφω. Δηλώνω γριά διαχρονική. Aπό την εποχή του Aλμπέρ Nαχμίας του αποκαλούμενου ταξί ή καλούμα. Aπό την εποχή του Παράσχου και του Tσαγανιά αλλά και του Tρυφέρη και του Mούμογλου.

Aπό τότε που πήγαινε να μας αφήσουν έξω από τη νεοδημιουργημένη πρώτη εθνική, μέχρι τότε που μας έριξαν μπαμπέσικα στη δεύτερη. Aπό τότε που προτάξαμε με την αναρχική μας εκδοχή στα φαινόμενα Mπέεστ, Kρόιφ, Mερόνι, Kούδας, και αναφέρομαι βέβαια στον Aϊδινίου, μέχρι τον μέγιστο Xατζηπαναγή. Δηλώνω γριά γιατί μου πάει γάντι. Γιατί σημαίνει αστικές καταβολές, αξιοπρέπεια, κοίταγμα μέσα στα μάτια. Γιατί σημαίνει το εκλεκτό και το ολιγάριθμο. Kάτι σαν τροτσκιστές σε σταλινικό περίγυρο.

Δηλώνω γριά και το χαίρομαι. Kαι δεν ξέρω τι θα γίνει, αν κάποτε αποπειραθούν να μεταβάλλουν τη στερεότυπα διαμορφωμένη φυσιογνωμία μας. Aν δηλαδή κάποιος λεφτάς επιχειρήσει να αλλάξει άρδην την κατάσταση. Nα φέρει τα πάνω κάτω, να μας εντάξει στο κατεστημένο, να κάνουμε πρωταθλητισμό. Δεν ξέρω αλλά κάτι μου λέει πως πολύ θα μου κακοφανεί. Όμως σήμερα μακριά από εμάς τέτοιοι εφιάλτες. Σήμερα έχουμε γενέθλια, δεχόμαστε ευχές, ανοίγουμε σαμπάνιες. Σήμερα κλείσαμε τα ενενήντα.

Kαι επειδή στους κόλπους μας περισσεύει η διανόηση, γιορτάζουμε με ποίηση. Kαι γιορτάζουμε για το σήμερα που είναι η ωδή μας πάντα η νέα. Kαι γιορτάζουμε το αύριο, που φαίνεται στον ορίζοντα ωσάν χαράς ιδέα".

Αλβέρτος Νάρ 1998

Άβαταρ μέλους
BrigadeAutonome
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 13:41
Has thanked: 61 times
Been thanked: 77 times

Re: ΗΡΑΚΛΗΣ | ΝΕΑ

Δημοσίευση από BrigadeAutonome » Τετ 03 Ιαν 2018, 02:09

Εικόνα

blisset
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Σάβ 29 Οκτ 2011, 20:11
Has thanked: 121 times
Been thanked: 63 times

Re: ΗΡΑΚΛΗΣ | ΝΕΑ

Δημοσίευση από blisset » Τετ 07 Μαρ 2018, 12:33

Ήρα μια ζωή, γαμώ την τρέλα μου




Τα μέχρι στιγμής στοιχεία και οι πληροφορίες που έρχονται συγκλίνουν στο γεγονός ότι ο αγώνας της Κυριακής του ΗΡΑΚΛΗ θα γίνει στο γήπεδο του Παλαιοχωρίου και προφανώς η αστυνομία κατά τη προσφιλή της τακτική θα απαγορέψει τη μετακίνηση των οπαδών μας στο συγκεκριμένο γήπεδο. Δεν πέφτουμε από τα σύννεφα, καμία πρωτοτυπία, καμία φαντασία, καμία αλλαγή τόσο από την αστυνομία όσο και από την έπο της εξυγίανσης.

Εμείς όμως δε θα τους ακολουθήσουμε όλους αυτούς στον κατήφορο της επανάληψης και θα πρωτοτυπήσουμε. Δεν θα καλέσουμε τον κόσμο στο γήπεδο, δεν θα προσπαθήσουμε να το προσεγγίσουμε καν. Θα κάνουμε κάτι που θέλαμε εδω και καιρό.

Η Αυτόνομη Θύρα 10 καλεί ΟΛΟ τον κόσμο του ΗΡΑΚΛΗ καθώς και όλους τους κατοίκους της Χαλκιδικής τη Κυριακή 11/3 στις 13:00 στη πλατεία του Παλαιοχωρίου να διαδηλώσουμε ΟΛΟΙ μαζί ενάντια στην εξόρυξη χρυσού που λαμβάνει χώρα στο γειτονικό δάσος.

Η ζωή, τα νερά, τα δάση, ο αέρας καθώς και οι συνειδήσεις μας δεν εξαγοράζονται όσα εκατομμύρια και να σπαταλήσει ο ελληνικός χρυσός, όσες ομάδες και ΝΑ φτιάξει, όσους δημοσιογράφους και "επιστήμονες" βάλει στο pay roll για να μας πείσουν ότι δεν υπάρχει τίποτε μεμπτό στη διαδικασία της εξόρυξης. Ο λαός της βορείου Ελλάδος έχει εκφραστεί πολλές φορές ενάντια σε αυτή τη διαδικασία και θα το κάνει ακόμα μια τη Κυριακή και το μήνυμα θα είναι ένα και σαφές...

ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΗ ΛΕΗΛΑΣΙΑ, ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!

Κυριακη11/3 στις 13:00 στη πλατεία του Παλαιοχωρίου πορεία διαμαρτυρίας ενάντια στην εξόρυξη χρυσού στο δάσος των σκουριών... ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!!!

ΥΓ: Ενημερώνουμε του οπαδούς του ΗΡΑΚΛΗ οτι η πρόσβαση στο Παλαιοχώρι δεν μπορεί να εμποδιστεί σε καμία περίπτωση, καθώς υπάρχουν αμέτρητοι δρόμοι που οδηγούν στο χωριό.

ΘΑ ΣΚΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΟΡΙΖΟΝΤΑ!!!
IRA

Άβαταρ μέλους
elladistan
Δημοσιεύσεις: 1866
Εγγραφή: Δευ 16 Ιαν 2012, 14:11
Has thanked: 35 times
Been thanked: 125 times

Re: ΗΡΑΚΛΗΣ | ΝΕΑ

Δημοσίευση από elladistan » Δευ 19 Μαρ 2018, 22:03

http://www.sdna.gr/podosfairo/peitharxi ... ta-asteras

Αν και δεν πιστευω σε κανενα δικαστικο συστημα αν δικαιωθει ο ηρακλης θα ειναι μια μικρη νικη του ανθρωπινου ειδους.

Άβαταρ μέλους
BrigadeAutonome
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 13:41
Has thanked: 61 times
Been thanked: 77 times

Re: ΗΡΑΚΛΗΣ | ΝΕΑ

Δημοσίευση από BrigadeAutonome » Τρί 29 Μάιος 2018, 12:53

ΟΥΤΕ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ ΓΑΜΗΜΕΝΟΙ ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ.

Άβαταρ μέλους
tnt10
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ 2011, 13:58
Has thanked: 10 times
Been thanked: 13 times

Re: ΗΡΑΚΛΗΣ | ΝΕΑ

Δημοσίευση από tnt10 » Σάβ 02 Ιουν 2018, 16:00

Εντάξει πολύ μέτριο το ντοκιμαντέρ αλλά εδώ που φτάσαμε πάλι καλά να λέμε που έγινε και αυτό.
Δυστυχώς δεν έδειξε τίποτα από τις δεκάδες πορείες-παρεμβάσεις το 2011 και 2017, τα δακρυγόνα και τις συλλήψεις, τις συνομιλίες από διακεκριμένους παράγοντες του ελληνικού ποδοσφαίρου, την ταλαιπωρία μιας ολόκληρης πόλης εξαιτίας αυτού που συνέβει στον ΗΡΑΚΛΗ,την περιπλάνηση σε όλα τα χωριά της Ελλάδος και άλλα πολλά που μου διαφεύγουν. Όπως επίσης και για το 1980 έμαθα ότι υπήρχαν πολλά που δεν έδειξε όπως πχ η πρώτη μολότοφ στον τότε πρωθυπουργό της χώρας Γ.Ράλλη.

Γενικά 3 εκπομπές της 1 ώρας για κάθε μια χρονολογία πιστεύω θα ήταν το ιδανικό

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες